opłata za reklamę na elewacji - stawka i kwestie podatkowe

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
rafal4444
.
.
Posty: 13
Rejestracja: 09-08-2009, 12:05

opłata za reklamę na elewacji - stawka i kwestie podatkowe

#1 Post autor: rafal4444 » 09-08-2009, 23:47

Pytanie dotyczy budynku w którym jest 30 mieszkań i 1 lokal użytkowy. Jako właściciel lokalu chciałbym umieścić na elewacji reklamę sklepu który wynajmuję.

Jaka powinna być przyzwoita stawka za m2 reklamy na osiedlu mieszkaniowym w Trójmieście? Budynek przy głównej ulicy osiedla ale nie przy trasie przelotowej. Wygooglałem stawki od kilkunastu do 100zł(Warszawa) za m2/ miesiąc. Jak to wygląda w Waszych wspólnotach?

Mam jeszcze pytanie dodatkowe/podatkowe. Czy opłata ode mnie dla wspólnoty staje się opodatkowanym dochodem wspólnoty ? Z artykułu -->http://www.abc.com.pl/problem/366/4 - wynika ze jest, cytat niżej. Czy taki jedyny dochód typu 200zł/miesiąc to jakiś dodatkowy problem w rozliczeniach dla WN, np wymaganie zostania VATowcem? Czy to jest przychód dla członków wspólnoty i wymaga od nich rozliczania z US?
www.abc.com.pl/problem/366/4 pisze:Przychody i koszty składające się na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi są jednocześnie przychodami i kosztami podatkowymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1). Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny jest od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podlegają dochody osiągnięte z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany. Są to zatem dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Działalnością taką, oprócz wyżej wymienionej działalności polegającej na wynajmowaniu lokali użytkowych, jest także np. wynajmowanie powierzchni budynków mieszkalnych na reklamy, dachów tych budynków pod anteny satelitarne.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: opłata za reklamę na elewacji - stawka i kwestie podatkowe

#2 Post autor: andy » 09-08-2009, 23:56

rafal4444 pisze:Mam jeszcze pytanie dodatkowe/podatkowe. Czy opłata ode mnie dla wspólnoty staje się opodatkowanym dochodem wspólnoty ? Z artykułu -->http://www.abc.com.pl/problem/366/4 - wynika ze jest, cytat niżej. Czy taki jedyny dochód typu 200zł/miesiąc to jakiś dodatkowy problem w rozliczeniach dla WN, np wymaganie zostania VATowcem? Czy to jest przychód dla członków wspólnoty i wymaga od nich rozliczania z US?
To jest przychód wspólnoty podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (i nie podlega zwolnieniu), a VAT-em dopiero po przekroczeniu limitu 50.000 zł.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Andrzej_K
.
.
Posty: 357
Rejestracja: 06-02-2008, 16:51
Lokalizacja: Białystok

Odp.: opłata za reklamę na elewacji - stawka i kwestie podatkowe

#3 Post autor: Andrzej_K » 10-08-2009, 06:43

andy pisze:To jest przychód wspólnoty podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (i nie podlega zwolnieniu), a VAT-em dopiero po przekroczeniu limitu 50.000 zł.
Mógłbyś podać jakiś § lub ustawę? U mnie pożytki nie przekraczają 6000 zł rocznie, a księgowa odprowadza podatek/i. Gdy z nią na ten temat rozmawiałem, mówiła, że w innej wspólnocie w zarządzie jest biegły księgowy o on nie płaci tych podatków "bo się nie należą". Ona z ostrożności woli płacić bo jak mówi: "ja jestem zwykłą księgową, a nie biegłą księgową"

Wychodzi na to, że owszem, jest zwykłą księgową, ale na dodatek nie zna przepisów podatkowych.
Pozdrawiam - Andrzej_K.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: opłata za reklamę na elewacji - stawka i kwestie podatkowe

#4 Post autor: bykira » 10-08-2009, 08:14

Andrzeju trzeba od dochodu z reklam zapłacić podatek dochodowy !

Przeczytaj uważnie co napisał Andy :-)

Co innego podatek Vat, który trzeba naliczać od pewnej kwoty !

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Andrzej_K
.
.
Posty: 357
Rejestracja: 06-02-2008, 16:51
Lokalizacja: Białystok

Odp.: opłata za reklamę na elewacji - stawka i kwestie podatkowe

#5 Post autor: Andrzej_K » 10-08-2009, 09:48

bykira pisze:Andrzeju trzeba od dochodu z reklam zapłacić podatek dochodowy !

Przeczytaj uważnie co napisał Andy :-)

Co innego podatek Vat, który trzeba naliczać od pewnej kwoty !
Czytałem kilka razy i zinterpretowałem tak jak mi było wygodniej, zmyliło mnie "a VAT - tem"
andy pisze:To jest przychód wspólnoty podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (i nie podlega zwolnieniu), a VAT-em dopiero po przekroczeniu limitu 50.000 zł.
Gdyby było - płacimy VAT po przekroczeniu limitu 50 000 zł... wtedy bym zrozumiał w mig, a tak... :confused:
Pozdrawiam - Andrzej_K.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: opłata za reklamę na elewacji - stawka i kwestie podatkowe

#6 Post autor: bykira » 10-08-2009, 10:06

Andrzej_K pisze:Czytałem kilka razy i zinterpretowałem tak jak mi było wygodniej
Na takie skłonności należy bardzo uważać :-)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”