Jak obliczyć cenę podgrzania m3 wody?

Czyli wszystko o księgowości, rozliczeniach z Właścicielami i usługodawcami oraz o zarządzaniu finansami Wspólnot.
Wiadomość
Autor
Honorata
.
.
Posty: 15
Rejestracja: 12-06-2006, 22:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak obliczyć cenę podgrzania m3 wody?

#1 Post autor: Honorata » 03-09-2007, 21:38

Witam,
Bardzo Was proszę o pomoc.
Sytuacja jest następująca:
1) CO i CW mamy z sieci miejskiej. Przychodzi na to łączna faktura ze SPEC (Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Ceplnej) .
2) Wspólnota to 15 lokali (31 osób) z czego 5 lokali ma wodomierze.
3) Na wejściu mamy licznik GJ.

Jak obliczyć cenę podgrzania 1 m3 wody?

Sposób jaki zaproponowała księgowa nijak do mnie nie dociera. Nie będą go tu nawet przytaczać bo się wstydzę :(

Jak wydzielić z globalnej faktury część która odpowiada ciepłej wodzie i drugą odpowiadającą CO. Księgowa zaproponowała żeby 20% wartości faktury zaliczyć do CW i rozliczać średnio na osobę. 80% to CO i rozliczać wg udziału.
Dlaczego stosunek 20%-80% a nie np 30% 70%. Księgowa mi odpowiedziała, że tak się zwyczajowo przyjmuje. Dla mnie to za mało.
I co z podgrzaniem wody tych lokali które mają liczniki???

Ratujcie proszę :)


P.S. Czy jest jakieś rozporządzenie dot rachunkowości Wspólnot Mieszkaniowych?
Ostatnio zmieniony 03-09-2007, 23:13 przez Honorata, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

jaroga
.
.
Posty: 193
Rejestracja: 03-08-2007, 17:15
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Jak obliczyć cenę podgrzania m3 wody?

#2 Post autor: jaroga » 03-09-2007, 22:28

Honorato,

istotnie twierdzenie twojej księgowej, że zwyczajowe się przyjmuje, że 20% ogólnego zużycia ciepła to podgrzanie wody a pozostale 80% to co, nie musi być bezkrytycznie akceptowane, bo skoro dostajecie co miesiąc faktury za ciepło ze SPEC-u (jesteś wobec tegp z Warszawy!), to w miesiącach letnich =- czerwiec, lipiec, sierpień - cale ciepło idzie na podgrzanie wody, bo chyba jeszcze sie nie podgrzewacie! Tak więc orientacyjnie można ustalić, ile ciepła idzie na cwu!

Jutro spojrzę w swoje papiery - duza spółdzielnia mieszkaniowa - i podam proprcje energii cieplnej dla co i cwu.

na razie spróbuj dotrzec do faktur SPEC-u za miesiące letnie i zimowe, potem pokombinujemy, co zrobic z reszta problemu!

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Cieć Anioł
.
.
Posty: 45
Rejestracja: 17-05-2006, 19:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp.: Jak obliczyć cenę podgrzania m3 wody?

#3 Post autor: Cieć Anioł » 03-09-2007, 22:32

Tyle co mi wiadomo ogólne koszty (z faktury) za dostarczone ciepło do budynku dzieli się w ten sposób że 60% przypada na rzecz centralnego ogrzewania (w tym ogrzewanie części wspólnej) natomiast 40% na podgrzanie wody.
Każda wspólnota robi to na swój sposób i ten podział może być różny.
Ostatnio zmieniony 05-09-2007, 15:12 przez Cieć Anioł, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

andrzejL
moderator
moderator
Posty: 2792
Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Lokalizacja: Warszawa - Ochota

Odp.: Jak obliczyć cenę podgrzania m3 wody?

#4 Post autor: andrzejL » 03-09-2007, 22:43

Honorata pisze:Jak obliczyć cenę podgrzania 1 m3 wody?
Honorata pisze:Księgowa zaproponowała żeby 20% wartości faktury zaliczyć do CW i rozliczać średnio na osobę. 80% to CO i rozliczać wg udziału.
Honorata pisze:Dlaczego stosunek 20%-80% a nie np 30% 70%. Księgowa mi odpowiedziała, że tak się zwyczajowo przyjmuje. Dla mnie to za mało.

Witam. Przede wszystkim nie panikuj. Ciepła woda woda użytkowa (cwu) to nic innego jak woda wodociągowa + gaz. Koszt podgrzania (podgrzewu) 1 m3 wody użytkowej to koszty podgrzania wody użytkowej(gaz) w budynku, w PLN, do ilości zwykłej wody użytkowej, użytej do podgrzania w całym budynku (m3).
Z globalnej faktury możesz z pewnym przybliżeniem wyodrębnić koszty gazu przeznaczone na potrzeby cwu (30%) i na potrzeby co (70%), ale w sezonie ogrzewczym...,przecież w sezonie letnim nie korzystasz z co !? Podałem dane szacunkowe, ale nie przyjęte w sposób zwyczajowy! ( a może obyczajowy...). Napisałaś, że macie ciepłomierz na wejściu, to wykorzystaj jego wskazania w połączeniu ze wskazaniami wodomierza głównego ! Z ciepłą wodą jak nie będziesz wiedziała jak rozliczyć, to rozliczaj na osoby zamieszkujące w budynku. Pozdrawiam. AndrzejL
Ostatnio zmieniony 03-09-2007, 22:59 przez andrzejL, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

jaroga
.
.
Posty: 193
Rejestracja: 03-08-2007, 17:15
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Jak obliczyć cenę podgrzania m3 wody?

#5 Post autor: jaroga » 03-09-2007, 22:51

Panowie,
troche już późno, ale czytajcie uważniej, co pisze Honorata - ona ma ciepło ze SPEC-u, czyli nie ma co mówić o koszcie gazu do podgrzewania wody!

Musi przedew szystkim sięgnąć do faktur, często jest tam juz rozbicie na co i cwu.

Cieć Anił chyba w pośpiechu się przejęzyczył bo chyba chciał napisać, że każda wspólnota załatwia sprawę według swego uznania!

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

andrzejL
moderator
moderator
Posty: 2792
Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Lokalizacja: Warszawa - Ochota

Odp.: Jak obliczyć cenę podgrzania m3 wody?

#6 Post autor: andrzejL » 03-09-2007, 23:23

jaroga pisze:Musi przedew szystkim sięgnąć do faktur, często jest tam juz rozbicie na co i cwu.

Zgadzam się z tobą, że pora jest późna, ale ciekaw jestem jak teraz (w sezonie letnim) u Honoraty, czyli poza sezonem ogrzewczym, w fakturach następuje rozbicie na c.w.u. i c.o. (przecież kaloryfery nie grzeją) !!! Właśnie tego zaliczkowo-ryczałtowego systemu, Honorata nie pojmuje !? Ja w zasadzie też..., przecież cała energia cieplna SPEC-u w miesiącach letnich, jest przeznaczona do podgrzania wody, to nie jest wyliczenie orientacyjne, tak powinno to wynikać i faktur i z liczników ciepła. Pozdrawiam. AndrzejL

P.S. Do Honoraty: Ja przyjmuję do swych obliczeń wartość 0,2720 GJ energii, jako niezbędnej do podgrzania 1m3 wody wodociągowej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Księgowość, rozliczenia, zarządzanie finansami Wspólnoty”