SN o dopuszczalności założenia KW

Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

SN o dopuszczalności założenia KW

#1 Post autor: piotrusb » 27-05-2013, 14:07

Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie: Czy jest dopuszczalne założenie księgi wieczystej w celu ujawnienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu znajdującego się w budynku posadowionym na nieruchomości gruntowej, do której spółdzielni mieszkaniowej nie przysługuje własność ani użytkowanie wieczyste?​

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 24 maja 2013 r.:
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ustanowione w budynku położonym na gruncie, do którego spółdzielni nie przysługuje własność albo użytkowanie wieczyste stanowi ekspektatywę tego prawa; niedopuszczalne jest założenie księgi wieczystej w celu jej ujawnienia.
Sygnatura akt: III CZP 104/12
http://www.sn.pl/orzecznictwo/SitePages ... %20Cywilna
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: SN o dopuszczalności założenia KW

#2 Post autor: irenalo » 27-05-2013, 15:06

Ważna informacja dla tych, co będą chcieli kupić własnościowe prawo do lokalu bez założonej KW na lokal.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: SN o dopuszczalności założenia KW

#3 Post autor: piotrusb » 28-05-2013, 15:09

Spółdzielnie pytają, co z księgami, które już zostały założone. – Czy sąd je zamknie, a ludzie stracą hipotekę, czyli zabezpieczenie kredytu, i będą musieli go spłacić?

Prof. Krzysztof Pietrzykowski, jeden z sędziów podejmujących uchwałę, uspokaja, że tych ksiąg sądy nie będą zamykać. – Były one zakładane zgodnym z obowiązującym w tamtej chwili prawem, w tym z uchwałami SN dopuszczającymi taką praktykę. Prawo nawet nie przewiduje tego typu procedur. Nie powinny jednak zakładać nowych – wyjaśnia.

Zdaniem prof. Pietrzykowskiego, dzięki uchwale, jeśli spółdzielnia uporządkuje stan prawny gruntów, ekspektatywa przekształci się z mocy prawa w prawo własnościowe.

Źródło - Rzeczpospolita
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: SN o dopuszczalności założenia KW

#4 Post autor: piotrusb » 30-07-2013, 20:01

Zostało opublikowane uzasadnienie uchwały:
http://www.sn.pl/Sites/orzecznictwo/Orz ... 104-12.pdf

Zgodnie z poglądem SN osoba, która przekształciła lokatorskie prawo we własnościowe albo nabyła je na rynku wtórnym, bez księgi wieczystej, ma jedynie roszczenie, a nie prawo do lokalu. W przyszłości zaś, kiedy spółdzielnia uporządkuje stan prawny nieruchomości, wtedy ich ukształtowana ekspektatywa (roszczenie) przekształci się we własnościowe prawo do lokalu.
Taką ekspektatywą, tak jak prawem własnościowym, można handlować, można ją odziedziczyć, prowadzić z niej egzekucję. Jest to jednak dużo słabsze prawo i nie wolno – zdaniem Sądu Najwyższego – założyć dla niego księgi wieczystej i obciążyć hipoteką w celu zaciągnięcia kredytu.
Ponadto osoba, której przysługuje jedynie ekspektatywa, może mieć duży kłopot z jego sprzedażą. Wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych będą z reguły odmawiać wpisu nabywcy oraz założenia księgi wieczystej dla takiego własnościowego mieszkania.
Z tego powodu równieź notariusze odmawiają dokonywania takich czynności, ze względu na niemożność zabezpieczenia praw i interesów stron.
Nie ma też w prawie żadnych przepisów, które mówiłyby, jaką formę powinna mieć umowa dotycząca zbycia ekspektatywy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Inne są również skutki nabycia tych praw w sferze prawa podatkowego. – t.zw. ulga mieszkaniowa w podatku dochodowym nie przysługuje w razie nabycia ekspektatywy.

Nasuwa się pytanie co z osobami, które kupiły takie mieszkanie na rynku wtórnym przed podjęciem uchwały przez SN, tj. przed 24 maja 2013 r., mają księgę wieczystą i kredyt mieszkaniowy zabezpieczony hipoteką?
Zgodnie z komentarzami prawnymi, jeżeli doszło do odpłatnego nabycia w dobrej wierze, to osoby takie chroni rękojmia wiary ksiąg wieczystych.

W Sejmie jest projekt, który przewiduje uwłaszczenie się spółdzielni na gruntach, do których nie ma ona praw, jeśli swoich roszczeń do tych gruntów nie zgłoszą osoby trzecie, ale prace się przedłużają.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: SN o dopuszczalności założenia KW

#5 Post autor: piotrusb » 06-09-2013, 16:10

Od ponad dwóch miesięcy coraz więcej notariuszy nie chce sporządzać aktów notarialnych, sądy zakładać ksiąg wieczystych, a banki udzielać kredytów na zakup takich lokali. Problem dotknął też kupujących, którzy zawarli umowy przedwstępne.
Wiele osób podpisało notarialne umowy przedwstępne i wpłaciło zadatek, często w wysokości kilkudziesięciu tys. zł. Następnie, bank przyznał kredyt, nabywca miał tylko donieść finalną umowę kupna-sprzedaży. W maju SN wydał uchwałę i niektórzy kupujący nie mogąc uzyskać wpisu do KW zrezygnowali z transakcji. Jednak sprzedający nie chcą oddawać zadatku.

Uchwała SN nie jest źródłem prawa – przyznaje Robert Dor, notariusz. – Teoretycznie zatem mogę sporządzić akt notarialny sprzedaży takiego mieszkania. Wiem jednak, że żaden sąd nie założy dla niego księgi wieczystej, a bank nie przyzna kredytu. Znam takie przypadki. I do kogo nabywca będzie miał wtedy pretensje? – pyta. I odpowiada, że ani do banku, ani do sądu, tylko do notariusza.

Agnieszka Domańska, prezes Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotów (warszawski wydział KW), wyjaśnia, że sąd ma obowiązek uwzględnić w swojej praktyce orzecznictwo SN. Dlatego od czasu opublikowania tej uchwały sąd w Warszawie nie zakłada ksiąg wieczystych dla tego rodzaju praw własnościowych.

18 września odbędzie się w Warszawie spotkanie, na którym rejenci mają się zastanowić nad rozwiązaniem problemu.

Najlepszym wyjściem z tej trudnej sytuacji byłaby szybka nowelizacja przepisów spółdzielczych, jednak Ministerstwo Transportu i Budownictwa nie przygotowuje zmian w tej sprawie.
W Sejmie procedowana jest nowa ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Przyznaje spółdzielniom prawo uwłaszczenia się na gruntach, jeśli ich właściciele nie zgłoszą swoich roszczeń w ciągu dwóch lat od wejścia w życie ustawy. Mało jest jednak prawdopodobne, że projekt zostanie szybko uchwalony.

Źródło: Rzeczpospolita 06.09.13
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: SN o dopuszczalności założenia KW

#6 Post autor: irenalo » 06-09-2013, 16:50

piotrusb pisze:Od ponad dwóch miesięcy coraz więcej notariuszy nie chce sporządzać aktów notarialnych, sądy zakładać ksiąg wieczystych, a banki udzielać kredytów na zakup takich lokali. Problem dotknął też kupujących, którzy zawarli umowy przedwstępne.
Nie dziwi mnie to. Jeżeli nie ma KW lub KW nie można założyć, to nie ma gdzie wpisać hipoteki.
piotrusb pisze:Jednak sprzedający nie chcą oddawać zadatku.
Mają do tego prawo.
Art. 394. Kc
§ 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.
§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.
§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.


Mnie tylko zastanawia ile osób nieświadomych osób skorzystało z usług pośrednika , który tak naprawę za nic nie odpowiada ?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Prawo w spółdzielni”