Zwrot funduszu remontowego prawdz czy mit ?????

Wiadomość
Autor
cucha
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 03-03-2008, 22:35

Zwrot funduszu remontowego prawdz czy mit ?????

#1 Post autor: cucha » 09-03-2008, 20:34

Od pewnego czasy chodzi mi po głowie taki temat odnośnie funduszu remontowego tj: „środki zgromadzone na funduszu remontowym są własnością poszczególnych właścicieli” czy aby na pewno a jeśli tak to jaki przepis prawny o tym mówi? Czy taka sytuacja odnosi się tylko do spółdzielni mieszkaniowych czy do wspólnot mieszkaniowych również ?

Bo jeśli np. „Kowalski w 1998 roku kupił mieszkanie własnościowe w spółdzielni mieszkaniowej i od tego czasu naliczano mi fundusz remontowy a spółdzielnia i tak nie przeprowadzała żadnych remontów, bo była zadłużona. W 2003 roku Kowalski na swoim mieszkaniu ustanowił odrębną własność a w 2005 roku w bloku Kowalskiego powstała wspólnota mieszkaniowa” To czy spółdzielnia w której poprzednio był Kowalski ma obowiązek zwrócić mi różnicę pomiędzy suma wpłaconych kwot na fundusz remontowy a procentowym udziałem wydatków na remont przypadającym na lokal Kowalskiego ?
(na jakiej podstawie prawnej) Od kiedy należało by sumować zaliczki na fundusz remontowy, od dnia zakupu mieszkania do powstania wspólnoty czy od zakupu do odrębnej własności czy od odrębnej własności do powstania wspólnoty? I ostatnie pytanie, czy ten ewentualny zwrot spółdzielnia robi automatycznie ( z mocy prawa) na rzecz Kowalskiego czy Kowalski będzie zmuszony składać do spółdzielni wniosek o taki zwrot bądź zakładać sprawę sadową.

Za odpowiedz serdecznie dziękuję.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: Zwrot funduszu remontowego prawdz czy mit ?????

#2 Post autor: wokal79 » 10-03-2008, 10:57

Jest jeszcze jedna sprawa - kolejne nowelizacje ustawy o SM spowodowały, że tak na prawdę to nie jest już spójna ustawa. A jeśli do tego dojdą jeszcze lekko odmienne zapisy statutów poszczególnych SM i przyjęte zwyczaje to naprawdę trudno nie specjaliście udzielić odpowiedzi .

Wiem, że dziennik Rzeczpospolita odpowiada na tego typu pytania, w dziale nieruchomości pojawiają się fachowe artykuły na temat WM i SM. Może tam wyślij maila, może Krajowy Związek SM czy coś takiego, albo Ministerstwo Infrastruktury a może warto pójść do prawnika.

Nie jestem ekspertem, ale kluczem do odpowiedzi powinno być porozumienie między nowotworzącą się WM i starą SM co do starych zobowiązań. Ale znając życie to przyjęto opcję zerową.

Sprawdź też statut twojej byłej SM i ustawę o SM (oczywiście z wersji z 2005). Pamiętaj jednak, że wtedy SM wrzucała FR do jednego worka w skali całej SM (przynajmniej mogła tak robić zgodnie z ustawą). Więc remonty były przeprowadzone tylko na innym bloku (SM to nie WM). Więc twoje pieniążki już zostały wydane.

Problem polega na tym, że praktycznie do dzisiaj nie ma uregulowań prawnych co do rozliczeń między byłą SM a nowo powstałą WM. Decyduje zgodna wola dwóch stron (WM i SM). Zresztą i tak jesteś na plusie bo udało Ci się uwolnić od SM.

Możesz napisać pismo do SM. Zobaczysz co ci odpowiedzą. I tak nic nie tracisz. Przynajmniej będziesz znał opinię drugiej strony. Zresztą nie wiem jak tu wygląda z przedawnieniem.
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Zwrot funduszu remontowego prawdz czy mit ?????

#3 Post autor: owner » 10-03-2008, 11:12

Proponuję nie odpowiadać we wszystkich wątkach, założonych przez autora. Przydałaby się ingerencja moderatora, żeby skasować lub połączyć zdublowane wątki.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Prawo w spółdzielni”