założyć podzielnik C.O. czy nie?

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
Dalila21
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 20-10-2010, 23:41

Odp.: założyć podzielnik C.O. czy nie?

#7 Post autor: Dalila21 » 21-10-2010, 19:27

Call_ey piszesz że:
"W regulaminie na pewno jest (firma - nie bój się zabezpiecza się przed takimi dociekliwymi jak Ty) że wtedy rozliczają średnią (albo największe zużycie w budynku) razy 100, 200, 300% itd. Jest to oczywiście niezgodne z prawem ( art. 45a ust. 4 i 9 ustawy-prawo energetyczne)."

Nie wiem czy dobrze myślę, jesli nie to wyprowadź mnie z błedu. Otóż przyjmujac że regulamin będzie mówił że 30% całego żuzycia to koszty stałe-dzielone wg np. powierzchni, a 70 % to koszty zmienne to jesli z podzielników wyniknie ze zuzyto 65% to ja bede musiala zapłacić 5%. Tylko skąd wiadomo ze np wyliczona średnia x2 pokryje te 5% zuzycia?

W zawiadomieniu o zebraniu w porzadku obrad nie było mowy o uchwale a tym samym o jej projekcie.

Dobrze ze wspomnieliscie o protokole z glosowania - o to też poproszę.

A co sadzicie o zamontowaniu podzielników wewnątrz kaloryfera?

Jeśli budynek nie jest dostasowany technicznie do tych podzileników to czy duze moga być "niedobory"?

Dziekuję wszystkim za odpowiedź. Bardzo podtrzymaliści mnie na duchu. Będę na bieżąco pisać o sytuacji.
Pozdrawiam!

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

call_ey
.
.
Posty: 480
Rejestracja: 22-05-2009, 15:45

Odp.: założyć podzielnik C.O. czy nie?

#8 Post autor: call_ey » 21-10-2010, 21:00

Nie - te procenty (30, 65, 70 ...) to zupełnie co innego.

Badziewie podzielnikowe (mowa o "elektronicznym") jest tzw. dwuczujnikowe (trzyczujnikowe też są).
W uproszczeniu - jeden czujnik "mierzy" temp. grzejnika od jego strony a drugi "mierzy" temp. pomieszczenia (nawiasem mówiąc powinien być minimum 1,5 od grzejnika a nie na grzejniku - ot taki psikus). Później to jest całkowane (hehehehehe) i wychodzi jakaś tam liczba zaprogramowana w komputerze firmy. Wynika z tego oczywisty wniosek że nie może być montowany wewnątrz grzejnika. PN-EN-834/835 dość dokladnie określa miejsce zamontowania tego badziewia:
"...6.3 Jako miejsce zamontowania czujników podzielników kosztów ogrzewania powinny być wybierane takie miejsca, w których w możliwie dużym zakresie pracy istnieje wystarczająca zależność między wartością wskazywaną a oddawaniem ciepła przez grzejnik. Producent powinien to wykazać..." - żadna firma (ja nie słyszałem o takiej) rozliczeniowa nie stosuje sie do tego.
Możesz zażądać aby przedstawiono ci świadectwo wystawione przez jednostkę upoważnioną do certyfikacji, że twój typ grzejnika powinien mieć zamontowany w tym a w tym miejscu podzielnik. Takie sa wymogi normy na podzielniki na którą każda firma w umowie się powołuje i co ciekawe żaden podzielnik żadnej firmy tych wymogów nie spełnia - hehehe.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Dalila21
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 20-10-2010, 23:41

Odp.: założyć podzielnik C.O. czy nie?

#9 Post autor: Dalila21 » 21-10-2010, 22:08

Niestety nigdzie w necie nie mogę znależć (bezpłatnie) PN. Nie wiecie gdzie mogę zapoznać się z nimi?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Dalila21
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 20-10-2010, 23:41

Odp.: założyć podzielnik C.O. czy nie?

#10 Post autor: Dalila21 » 22-10-2010, 09:28

Mój adres mailowy daneapila@interia.pl
Dzięki! :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

andrzejL
moderator
moderator
Posty: 2792
Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Lokalizacja: Warszawa - Ochota

Grzejniki i podzielniki

#11 Post autor: andrzejL » 22-10-2010, 12:35

Dalila21 pisze: nigdzie w necie nie mogę znależć

A tu: http://www.google.pl/search?rls=ig&hl=p ... =&gs_rfai=
andrzejL

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Dalila21
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 20-10-2010, 23:41

Odp.: założyć podzielnik C.O. czy nie?

#12 Post autor: Dalila21 » 22-10-2010, 12:43

Jestem już w posiadaniu tego dokumentu.
Dziekuje :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”