Pozwolenie na montaż płyty indukcyjnej ?

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
Yanoda
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 04-10-2010, 22:27

Pozwolenie na montaż płyty indukcyjnej ?

#1 Post autor: Yanoda » 04-10-2010, 22:35

Witam,

mieszkam w bloku zarządzanym przez wspólnotę. Ostatnio na zebraniu pojawił się problem, ponieważ w jednym z mieszkań zamontowana została płyta indukcyjna.
Członek zarządu twierdzi, że ma ona negatywny wpływ na instalację elektryczną w całym bloku (spada napięcie, powoduje przeciążenie), w związku z czym postanowił o uchwale, którą mieszkańcy mają stwierdzić, czy taką płytę posiadać można, czy też nie.
W tym miejscu zwracam się o pomoc - czy to jest zgodne z prawem ?
Rozumiem, że lokal mieszkalny nie jest częścią nieruchomości wspólnej, więc nie można decydować co ktoś może w mieszkaniu mieć, a czego nie (oczywiście pod warunkiem, że rzecz ta posiada certyfikaty, nie jest niebezpieczna itp.) ?
Przed tekstem uchwały (tej jak i innych) brak podstawy prawnej, jednak ja prosiłbym o jej znalezienie - za lub przeciw.

Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Pozwolenie na montaż płyty indukcyjnej ?

#2 Post autor: elmaz » 04-10-2010, 23:41

Nie podam tak na szybko konkretnych przepisów, ale to co piszesz nie całkiem jest słuszne. Bo certyfikaty to nie wszystko - pozostaje jeszcze realny wpływ na otoczenie, w szczególności na sąsiadów. Certyfikowanym urządzeniem - też można wykonywać "nielegalne" działania - np. muzyka 500 W w środku nocy certyfikowaną kolumną.

W tym konkretnym przypadku sprawa jest chyba (w teorii) prostsza. Aby urządzenie o takiej mocy jak płyta indukcyjna mogło być wpięte w instalację, musi ona spełniać pewne normy. I albo spełnia, albo (jak to zapewne ma miejsce w Waszym przypadku) nie. Typowa instalacja takich norm zwykle nie spełnia - w nowych budynkach do takich płyt prowadzi się specjalną instalację o innych parametrach.

Myślę, że należałoby po prostu wziąć specjalistę (czy to wspólnota, czy właściciel), który wyda opinię, czy montaż tego urządzenia w tej instalacji jest dopuszczalny czy nie - i po temacie.

Oczywiście to w teorii - w praktyce pozostaje sprawa dobrej woli lub procesu sądowego, bo wspólnota zdaje się nie ma innej drogi egzekucji - choć mogę się mylić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Pozwolenie na montaż płyty indukcyjnej ?

#3 Post autor: irenalo » 04-10-2010, 23:50

Yanoda pisze:Rozumiem, że lokal mieszkalny nie jest częścią nieruchomości wspólnej,
Owszem, ale instalacja elektryczna w budynku - wspólna. Od tej wspólnej instalacji "odchodzi" instalacja do mieszkania. Stara , aluminiowa instalacja elektryczna może nie wytrzymać dodatkowego obciążenia.
Zainstalowanie płyty wymaga zwiększenia mocy . Bez zgody wspólnoty i zakładu energetycznego nie można tego robić

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Yanoda
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 04-10-2010, 22:27

Odp.: Pozwolenie na montaż płyty indukcyjnej ?

#4 Post autor: Yanoda » 05-10-2010, 08:59

Dziękuję Wam za odpowiedzi.
Nie przypuszczałem, że taka płyta może spowodować problemy w instalacji.
Dzisiaj będą zbierane podpisy i mam dylemat. To już nawet nie chodzi o przeciążenie instalacji, ale o jakiegoś rodzaju wolność. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której nad każdą kontrowersyjną (lub nie) rzeczą, którą mieszkaniec ma w mieszkaniu, będzie formować się zebranie i uchwały...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Pozwolenie na montaż płyty indukcyjnej ?

#5 Post autor: irenalo » 05-10-2010, 10:25

Yanoda pisze:To już nawet nie chodzi o przeciążenie instalacji, ale o jakiegoś rodzaju wolność.
Potraktuj to tak: tyle Twojej wolności, ile mocy przyłączeniowej do mieszkania. ;-) I wspólnocie nic do tego, jak tę swoja (należną) moc wykorzystasz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
szyno
.
.
Posty: 620
Rejestracja: 08-07-2008, 19:08

Odp.: Pozwolenie na montaż płyty indukcyjnej ?

#6 Post autor: szyno » 10-10-2010, 01:18

elmaz pisze:Aby urządzenie o takiej mocy jak płyta indukcyjna mogło być wpięte w instalację, musi ona spełniać pewne normy. I albo spełnia, albo (jak to zapewne ma miejsce w Waszym przypadku) nie. Typowa instalacja takich norm zwykle nie spełnia - w nowych budynkach do takich płyt prowadzi się specjalną instalację o innych parametrach.
Wybacz, ale rozbawiła mnie Twoja wypowiedź. Płyty grzewcze (grzejne) indukcyjne mają moc przyłączeniową na poziomie ~7 kW, czyli wcale nie tak dużo (np. przepływowe podgrzewacze wody mają 18 - 27 kW). Nie jestem pewny co rozumiesz pod pojęciem typowej instalacji, choć strzelam, że masz na myśli 1-fazową instalację (zwykłe gniazda), to zapewniam Ciebie, że płyty grzewcze nie wymagają żadnej specjalnej instalacji. Na ogół są to urządzenia 3-fazowe, więc i wymagają zasilania 3-fazowego, czyli instalacji 3-fazowej, która nie jest niczym specjalnym. Na marginesie warto zauważyć, że wiele płyt grzewczych pomimo tego, poprzez odpowiednie przełączenia zacisków można podłączyć i do instalacji 1-fazowej. Natomiast twierdzenie, że instalacja nie spełnia jakiś wydumanych, wybacz personalną wycieczkę, norm jest co najmniej nie na miejscu.
irenalo pisze:Zainstalowanie płyty wymaga zwiększenia mocy .
Niekoniecznie. Z tego co pamiętam były (są) na rynku płyty grzewcze ceramiczne, które przełączały zasilanie między poszczególnymi polami grzewczymi w taki sposób, że nie pobierały one energii jednocześnie, ale równocześnie można było korzystać ze wszystkich pól grzewczych.
irenalo pisze:Stara , aluminiowa instalacja elektryczna może nie wytrzymać dodatkowego obciążenia.
Może Ciebie zmartwi, to co napiszę, ale istnieje prawdopodobieństwo, że nikt nie przekracza mocy przyłączeniowych, a instalacja (WLZ - wewnętrzne linie zasilające) jest przeciążona. Wynikać to będzie ze wzrostu ilości używanych jednocześnie odbiorników, natomiast każdą instalację projektuje się zakładając pewne współczynniki jednoczesności. Obecnie używa się znacznie więcej urządzeń elektrycznych niż x lat temu, a i relatywnie potrzebujemy więcej mocy przyłączeniowej.
Na marginesie napiszę, że zawsze można pociągnąć sobie instalację od przyłącza (czy to kablowego czy napowietrznego) i mieć w poważaniu WLZty wspólnoty. Wspólnocie będzie ciężko znaleźć argumenty do odmownej decyzji na wykonanie takiej instalacji.
Natomiast wracając do meritum tego wątku:
Yanoda pisze:Członek zarządu twierdzi, że ma ona negatywny wpływ na instalację elektryczną w całym bloku (spada napięcie, powoduje przeciążenie), w związku z czym postanowił o uchwale, którą mieszkańcy mają stwierdzić, czy taką płytę posiadać można, czy też nie.
W tym miejscu zwracam się o pomoc - czy to jest zgodne z prawem ?
Wspólnota nie może decydować o wykorzystaniu prywatnej własności osoby trzeciej (właściciela lokalu), a uchwały może podejmować jedynie w zakresie nieruchomości wspólnej. Podejmowanie uchwał, czy Kowalski może mieć w kuchni płytę grzewczą 7 czy 10 kW, czy też w pokoju akwarium 1000 l, nie leży w gestii wspólnoty.
Przepisy ustawy o własności lokali ograniczyły zdolność prawną wspólnoty do praw i obowiązków związanych z zarządzaniem (administrowaniem) nieruchomością wspólną.
Co nas nie zabije, to nas wzmocni
Nietzsche

Z informacji korzystasz na własną odpowiedzialność

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”