założyć podzielnik C.O. czy nie?

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
Dalila21
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 20-10-2010, 23:41

założyć podzielnik C.O. czy nie?

#1 Post autor: Dalila21 » 21-10-2010, 00:13

Witam!
Piszę na forum po raz pierwszy. Mam nadzieję, że ktoś zainteresuje się tematem i pomoże mi rozwiązać problem. Chodzi o rozliczanie centalnego ogrzewania.
Jestem włascicielka lokalu (od 5 lat) który należy do wspólnoty mieszkaniowej. Część mieszkań jest "wykupiona" przez lokatorów od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, a część nie (niestety nie wiem jaki jest stosunek)Przez wiele lat C.O. było rozliczane według udziału lokalu i wszystko było ok. Przez 4 lata nie miałam żadnych dopłat ani zwrotów. Nie dostawałam nawet rozliczeń za CO. Za rok ubiegły (rozliczono ogrzewanie za okres 01.01.2009 do 31.12.2009) miałam 250 zł dopłaty. Muszę zaznaczyc że jestem "ciepłolubna", więc uznałam ze przy takiej zimie jak była to nie duzo. W połowie tego roku zmienił się zarząd wspólnoty, który zapodał lokatorom pomysł założenia podzielników. Zwołano zebranie wspólnoty i przeprowadzono głosowanie na zasadzie "podnieść rękę". Nikt nie składał podpisów pod tym że chce lub nie chce podzielnika. W poniedziałek tj. 18.10.10 wracajac z pracy zauważyłam na klatce schodowej informację ze 19 i 20.10 beda zakładane podzielniki i mamy udostepnić lokale. Skontaktowałam się z administratorem budynku w tej sprawie, który oznajmił że została podjeta uchwała o założeniu tego dziadostwa bo osoby które głosowały miały większość udziałów. Nie wiem jak zarząd mógł to stwierdzić na podstawie podniesienia ręki. Muszę dodać ze na zebraniu byla tylko garstka osób a nie poinformowano nas o przeprowadzeniu głosowania indywidualnego. Osobiści uwazam że pomysł założenia podzielników jest bezsensowny. Ale ludzie chyba za dobrze mieli. Powiedziałam administratorowi ze nie wyrazam zgody na założenie tego badziewia a on oznajmił ze nie musze ale wszelkie cytuję "niedobory" będę płacić ja. Nie wiem co to moga być za niedobory i z czego mogą wynikać? Kilka osób także nie wyrażało zgody ale jak przyszło co do czego to ci ktorzy nie posiadaja mieszkań na własność zostali zmuszeni do założenia podzielników a reszta stchórzyła z obawy ze bedą płacić ów "niedobory" Zostałam sama na polu walki i mam dylemat czy iść za wszystkimi czy się wyłamać. Każdy kto pozwolił sobie zalozyć to "dobrodziejstwo" musi je posiadać przez 5 lat - taka jest umowa z firma Unika.
Nie znam jeszcze regulaminu rozliczania CO i nie wiem czy wogóle cos takiego istnieje. Zawsze biorę udział w zebraniach lokatórów a takowego nie było by ten regulamin ustalić.
Chcę poprosić zarząd o wglad do uchwały o założenie podzielników. Nie wiem co robić dalej. Poradzcie coś proszę.
Pozdrawiam!

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

call_ey
.
.
Posty: 480
Rejestracja: 22-05-2009, 15:45

Odp.: założyć podzielnik C.O. czy nie?

#2 Post autor: call_ey » 21-10-2010, 13:42

Na temat podzielników na tym i innych forach powiedziano już wszystko - uruchom wyszukiwarkę i poczytaj.
W tej konkretnej sytuacji napisz pismo do zarządu i zażądaj kserokopii tej uchwały a następnie musisz ją zaskarżyć (200 zł - do zwrotu po wygraniu) do sądu jako niezgodną z prawem i naruszajacą twoje interesy itd.
Otóż w dużym skócie - aby podzielniki i system rozliczania według nich mógł być zastosowany w danym budynku sieć c.o. musi spełniać określone wymogi wynikające z prawa budowlanego i obydwu rozporządzeń wykonawczych. Zapewniam cię w ciemno że instalacja w twoim budynku napewno tych wymagań nie spełnia przez co twój majątek którego jesteś współwłaścicielem będzie ulegał systematycznej degradacji itd. itd.
Prawo i racja jest po twojej stronie - natomiast musisz być przygotowana na "ciężką" walkę o swoje.
Jeżeli nie chcesz być i nie lubisz być oszukiwana to walcz!

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Dalila21
.
.
Posty: 8
Rejestracja: 20-10-2010, 23:41

Odp.: założyć podzielnik C.O. czy nie?

#3 Post autor: Dalila21 » 21-10-2010, 14:55

Czytałam bardzo duzo na tym forum (i nie tylko) o podzielnikach i powiem szczerze ze mam ogromny metlik w głowie.
Ustawa-prawo energetyczne co prawda mówi o tym ze regilamin powinien dopuszczac mozliwość zamiennego rozliczania opłat za CO ale co z głosowaniem mieszkańców. Jeśli wiekszość zdecydowała ze zakładamy to czy rzeczywiscie moge sie wyłamać. Jestem jedyną osoba w bloku (34 mieszkania) która chce walczyć, więc czy jestem w stanie cokolwiek wskurać.
Zaponiałam wczesniej dodać ze mam kaloryfery z firmy Brugmann z płaską płytą przednią. Można ją łatwo zdemontować, więc gdybym zgodziła się na montaż podzielników to Panowie zamontuja to wewnątrz kaloryfera. Mysle ze to bedzie zawyżało pomiar.
Przekazałam dzis pismo do zarzadców nieruchomości w sprawie udostepnienia Ustawy o założeniu podzielników i Regulaminu rozliczania.
Czy moge złozyć wniosek żeby ów regulamin zawierał informacje żeby przy odczycie ciepłomierzy na koniec sezonu grzewczego, uczestniczył ktoś z zarzadców i wybrany przez wlaścicieli lokator. Dotychczas odczytów dokonywał administrator budynku. Tylko pytanie czy wiarygodnie. Założenie podzielników stwarza mozliwośc robienia machlojek.
Instalacja w bloku na 100% nie jest dostosowana do wymogów. Po pierwsze blok nie jest ocieplony, po drugie mieszkańcy nie mają założonych termostatów, a od panów monterów (podzielników) dowiedziałam się ze nie ma odpowiedniej izolacji instalacji CO.
Ostatnio zmieniony 21-10-2010, 15:01 przez Dalila21, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

call_ey
.
.
Posty: 480
Rejestracja: 22-05-2009, 15:45

Odp.: założyć podzielnik C.O. czy nie?

#4 Post autor: call_ey » 21-10-2010, 16:59

Najczęściej tak jest że we wspólnocie jedna góra dwie osoby nie lubią być oszukiwane i nie mogą się z przekrętami pogodzić bo ich poczucie sprawiedliwości nie pozwala im na to. Pozostałym to zwisa - uważają że tak ma widocznie być. Wiedzą o tym doskonale firmy rozliczające i na tym bazują bezlitośnie wykorzystując ten fakt bo wiedzą że w normalnych warunkach nikt przy zdrowych zmysłach nie zgodził by się na ich oszustwa podzielnikowe.
Pisałem już i powtarzam: regulamin rozliczania ciepła opracowuje właściciel lub zarządca budynku. We wspólnocie właścicielem budynku są wszyscy właściciele, w spółdzielni spółdzielnia (w uproszczeniu). Żaden zarządca nie jest zarządcą budynku (obiektu) a tym bardziej firma rozliczająca która najczęściej podsuwa do podpisu swój regulamin co jest oczywiście niezgodne z prawem. Każdy właściciel musi zostać zapoznany z uchwalonym regulaminem najpóźniej do 14 dni od wprowadzenie rozliczania podzielnikowego. Masz też prawo się nie zgodzić nawet jak uchwałą większość będzie za podzielnikami. W regulaminie na pewno jest (firma - nie bój się zabezpiecza się przed takimi dociekliwymi jak Ty) że wtedy rozliczają średnią (albo największe zużycie w budynku) razy 100, 200, 300% itd. Jest to oczywiście niezgodne z prawem ( art. 45a ust. 4 i 9 ustawy-prawo energetyczne). Przy rozliczaniu podzielnikowym jest bezwzględny wymóg aby instalacja c.o. (grzejniki) były wyposażone w zawory termostatyczne i to takie które spełniają wymagania § 134 ust. 5 i 6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 2002 roku.
Jeżeli nic nie wiesz na temat uchwały podzielnikowej (sprawdź czy w zawiadomieniu o zebraniu była w porządku obrad i czy projekt takiej uchwały miałaś dostarczony przed zebraniem). Napewno nie a więc powinnaś otrzymać zawiadomienie pisemne o podjętej uchwale. Jeżeli nic takiego nie masz, możesz w każdej chwili taką uchwałę zaskarżyć do sądu jako niezgodną z prawem i naruszającą twoje interesy.
Zanim to wszystko zrobisz, poczytaj jeszcze dokładnie o tych sprawach (aby cię nikt w konia nie robił) i bezwzględnie udaj się osobiście do siedziby WAM która zarządza twoim budynkiem. WAM to nie spółdzielnie czy PGM-y - oni wiedzą o co chodzi, znają się na oszustwach podzielnikowych bo już niejedną sprawę przegrali i wygrali więc napewno dokładnie ci wszystko wyjaśnią i powinno się na tym skończyć. Jeżeli nie to pozostanie ci "walka" z bezprawiem do końca.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Adam Wawa
.
.
Posty: 170
Rejestracja: 07-11-2009, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: założyć podzielnik C.O. czy nie?

#5 Post autor: Adam Wawa » 21-10-2010, 18:22

Dalila21 pisze:Zwołano zebranie wspólnoty i przeprowadzono głosowanie na zasadzie "podnieść rękę".
Jak w takim razie obliczono sumę udziałów głosujązych za podjęciem uchwały i czy jest to uwidocznione w protokole z głosowania? Aby uchwała została podjęta, za uchwałą musi głosować większość właścicieli liczona udziałami. Większość wszystkich włascicieli, nie tylko tych obecnych na zebraniu - temat był wałkowany na forum.

A przede wszystkim: czy w uchwale o założeniu podzielników znalazł się regulamin rozliczeń kosztów ogrzewania? Bez regulaminu podzielniki mogą sobie wisieć np. ku ozdobie. Regulamin może zostać wprowadzony tylko uchwałą wspólnoty.

Żądaj:
1. Pełnej treści uchwały,
2. Kopii protokołu z głosowania nad tą uchwałą,
3. Kopii umowy rozliczeniowej z dostawcą podzielników.
Jako właściciel masz prawo wglądu do wszystkich dokumentów wspólnoty.

Nawiasem mówiąc - jeśli istotnie na grzejnikach nie ma zaworów termostatycznych tylko zwykłe tzw. "cieknące" to montaż podzielników jest zupełnie pozbawiony sensu. Jak się montuje podzielniki, trzeba zamontować i zawory termostatyczne (i pamiętać o policzeniu i dokonaniu nastaw wstępnych).
Ostatnio zmieniony 21-10-2010, 18:37 przez Adam Wawa, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

andrzejL
moderator
moderator
Posty: 2792
Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Lokalizacja: Warszawa - Ochota

Odp.: założyć podzielnik C.O. czy nie?

#6 Post autor: andrzejL » 21-10-2010, 18:29

Dalila21 pisze: została podjęta uchwała o założeniu tego dziadostwa, bo osoby które głosowały miały większość udziałów
Poproś o odpis tej uchwały, bo z tego wynika, że podjęta została na zebraniu.
Dalila21 pisze: ale wszelkie cytuję "niedobory" będę płacić ja
Z tego wynika, że macie jakiś Regulamin Rozliczeń Zużycia Ciepła.
Dalila21 pisze: taka jest umowa z firma Unika
Pomiędzy kim a kim jest zawarta ?
andrzejL

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”