wielki problem z ogrzewaniem

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
Adam Wawa
.
.
Posty: 170
Rejestracja: 07-11-2009, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Odp.: Rozliczenie ciepła

#19 Post autor: Adam Wawa » 04-09-2010, 23:42

andrzejL pisze:Właśnie, dlaczego wspólnoty nie korzystają z dobrodziejstwa jakie stwarzają liczniki ciepła, w celu możliwie "dokładnego" rozliczenia energii cieplnej, której część przeznaczona jest na potrzeby c.o. a część na potrzeby podgrzania wody wodociągowej (c.w.u.)?

Dawniej robiło się wyłącznie instalacje grzewcze typu pionowego, gdzie przez każde mieszkanie przechodziły 2-4 piony c.o. i od każdego gałązki na poszczególne grzejniki. Aby w takim układzie zastosować ciepłomierze, ciepłomierz trzeba by instalować praktycznie na każdym grzejniku i dlatego Niemcy wymyślili podzielniki kosztów.

Dziś w nowych budynkach praktycznie wszystkie instalacje c.o. robi się jako poziome, to znaczy do każdego lokalu dochodzi woda grzewcza z tylko jednego pionu a za rozdział na poszczególne grzejniki odpowiada poziom znajdujący się pod podłogą. Wtedy potrzeba tylko 1 ciepłomierza na każdy lokal.

Nawiasem mówiąc ciepłomierz też nie jest panaceum - jak ktoś zakręci u siebie grzejniki to sąsiedzi grzeją go przez ściany na swój koszt niezależnie od tego czy ciepło w budynku jest rozliczane wg. wskazań ciepłomierzy, czy też podzielników. Niedługo zapewne wymyślony zostanie system uwzględniający przepływy ciepła między lokalami, na razie jednak pozostaje tylko uchwalanie sensownych regulaminów rozliczeń.
Ostatnio zmieniony 04-09-2010, 23:59 przez Adam Wawa, łącznie zmieniany 3 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

AISHA1982
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 09-09-2010, 21:13

Odp.: wielki problem z ogrzewaniem

#20 Post autor: AISHA1982 » 09-09-2010, 21:30

Witam,
również mam problem z ogrzewaniem....
1. Firma ISTA dokonała w miesiącu czerwcu 2010 odczytu podzielników, do dnia dzisiejszego Wspólnota Mieszkaniowa nie przekazała lokatorom rozliczeń, próbując jednocześnie wprowadzić zmiany rozliczenia ciepła za ten okres wg. kubatury lokalu, nie patrząc na wskazania podzielników. Decyzje swoją motywują, tym iż w kilkunastu mieszkaniach zużycie jest bardzo wysokie, natomiast w pozostałych niemalże "zerowe".
2. Zarząd wspólnoty proponuje nam następujące rozliczenie kosztów c.o. za okres 2010/2011 w proporcji: 60% koszty wg. podzielników, 40% koszty wg powierzchni mieszkań w m2. Czy takie rozwiązanie jest do przyjęcia???
3. czy można narzucić z góry lokatorom minimalną ilość jednostek obliczeniowych dla danego typu lokalu wg ich powierzchni, np. 56 m2 >>> 520 jednostek, 46 m2 >>> 400 jednostek, itd??? oraz czy w przypadku zużycia mniejszej liczby jednostek niż podana minimalna ilość będą brane pod uwagę wyżej wymienione limity???
4.Czy jeżeli wspólnota mieszkaniowa uchwali taki sposób rozliczania czy będzie to zgodne z prawem???

pozdrawiam i proszę o szybka odpowiedz....
AISHA1982

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

call_ey
.
.
Posty: 480
Rejestracja: 22-05-2009, 15:45

Odp.: wielki problem z ogrzewaniem

#21 Post autor: call_ey » 09-09-2010, 22:34

Przy rozliczaniu podzielnikowym nic nie jest zgodne z prawem.
W umowie o rozliczeniach, którą ktoś podpisał z firmą Ista macie napisane w punkcie o podstawach prawnych, że rozliczanie i podzielniki są zgodne z PN-EN-834(835).
Norma ta określa konkretne wymagania przede wszystkim dla sieci c.o. aby system rozliczania był zgodny z prawem i stymulował energooszczędne zachowania użytkowników. Zapewniam Cię, że tak nie jest i Twoja sieć c.o. nie jest dostosowana do rozliczania podzielnikowego.
Zarząd czy też administrator o firmie rozliczającej już nie mówiąc nie ma nic do gadania w tej sprawie. To właściciele we wspólnocie ustalają zasady rozliczeń w formie regulaminu, podejmują w tej sprawie uchwałę zatwierdzającą regulamin zgodnie z art. 45a ust. 1 - 12 ustawy-prawo energetyczne. Każdy kto nie chce być rozliczany według badziewia podzielnkowego ma prawo do zamiennego sposobu rozliczania zgodnie z art. 45a ust. 12 w powiązaniu z ust. 4.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Tomek25
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 15-09-2010, 10:33
Lokalizacja: Inowrocław

Odp.: wielki problem z ogrzewaniem

#22 Post autor: Tomek25 » 15-09-2010, 11:13

Witam serdecznie :) To mój pierwszy post na forum. Mam podobny problem jak Aisha.
Mieszkam w bloku, którego mieszkańcy tworzą wspólnotę mieszkaniową. Dotychczas, przez wiele lat koszty ogrzewania były rozliczane wg wskazań pomierników i nikt z tego tytułu nie zgłaszał zastrzeżeń. Jak wiadomo, miniona zima była jednak nad wyraz sroga, wskutek czego tegoroczne wskazania podzielników ujawniły sporą rozbieżność w zużyciu ciepła w poszczególnych lokalach.

W związku z powyższym zarząd wspólnoty przedstawił projekt uchwały (głosy były zbierane w trybie indywidualnym), który zakłada zmianę rozliczenia ciepła za podkreślam – MINIONY okres z podzielników na metraż mieszkania. Z otrzymanego wczoraj pisma wynika, że za przyjęciem tego rozwiązania głosowała większość mieszkańców – z moich obliczeń wynika, że tylko ok. 55% było na „tak”, przy 45% będących na „nie”.

Mając na uwadze powyższe zastanawia mnie fakt legalności takiej uchwały. Zmianę metody rozliczania ogrzewania za miniony okres 2009/2010 postrzegam bowiem jak instrumentalne traktowanie sposobu rozliczenia ciepła przez zarząd wspólnoty, który był jej twórcą - na zasadzie liczmy tak, aby samemu na tym dobrze wyjść.

Nie ukrywam bowiem, że oszczędzałem w minionym okresie ciepło i nie widzę powodu, abym miał dopłacać np. za ogrzewanie mieszkania prezesa wspólnoty, który jest już na emeryturze, a którego notorycznie widziałem zimą palącego w oknie papierosa, podczas gdy ja otwierałem okno ledwie na parę sekund, aby wpuścić trochę świeżego powietrza.

Mam wobec tego pytanie, czy można zmienić zasady rozliczenia ogrzewania wstecz? Znajomy prawnik jednej ze spółdzielni mieszkaniowych odpowiedział mi, że absolutnie nie i gdybym złożył do sądu wniosek o unieważnienie tej uchwały sprawa byłaby na 100% wygrana. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w podobnej sprawie? Będę wdzięczny za pomoc.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

andrzejL
moderator
moderator
Posty: 2792
Rejestracja: 24-06-2007, 22:11
Lokalizacja: Warszawa - Ochota

Rozliczanie ciepła

#23 Post autor: andrzejL » 15-09-2010, 14:21

Tomek25 pisze: Mieszkam w bloku, którego mieszkańcy tworzą wspólnotę mieszkaniową
Tomek, mieszkasz w bloku, którego właściciele lokali tworzą wspólnotę mieszkaniową.
Tomek25 pisze: Z otrzymanego wczoraj pisma wynika, że za przyjęciem tego rozwiązania głosowała większość mieszkańców – z moich obliczeń wynika, że tylko ok. 55% było na „tak”, przy 45% będących na „nie”.
Głosy we wspólnocie liczone są według udziałów właścicieli, czy tak było w rzeczywistości ? Rozpocznij studiowanie ustawy o własności lokali: http://zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dz ... okali.html oraz naszego Forum. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 15-09-2010, 14:25 przez andrzejL, łącznie zmieniany 2 razy.
andrzejL

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Tomek25
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 15-09-2010, 10:33
Lokalizacja: Inowrocław

Odp.: Rozliczanie ciepła

#24 Post autor: Tomek25 » 15-09-2010, 15:44

Dziękuję za odpowiedź. Pisząc mieszkańcy miałem na myśli oczywiście właścicieli poszczególnych mieszkań. :)

Co do drugiej części odpowiedzi, to liczbę głosów przedstawiłem po prostu procentowo. Z tego, co się orientuję na 1 mieszkanie przypada 1 głos, a rozkład głosów przedstawiał się 37 do 33 dla zwolenników zmiany sposobu rozliczenia.

Dziękuję jeszcze raz za odpowiedź, mając jednocześnie prośbę o udzielenie odpowiedzi na meritum mojego pytania, tj. czy zmiana metody rozliczenia ogrzewania z podzielników na metraż mieszkania za okres wstecz, jest zgodna z prawem.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”