wielki problem z ogrzewaniem

C.O., woda, wentylacja, gaz itp., czyli porady techniczne.
Wiadomość
Autor
Gabi
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 28-07-2010, 17:33

wielki problem z ogrzewaniem

#1 Post autor: Gabi » 31-07-2010, 18:58

Witam!
Mam prośbę o pomoc w nastepujących kwestiach:
1. w naszej wspólnocie mamy podzielniki ciepła i rozliczanie odbywa się przez firmę ISTA. Wysokoś kosztów ogrzewania zalezy między innymi od współczynnika UF (w zalezności od mocy kaloryfera) oraz współczynnika LAF (położenie lokalu w budynku). Czy wspólnota może decydowac o wysokości współczynnika LAF, nie mając uchwalonego regulaminu rozliczania co, w którym zostanie uwidocznione kto i na jakich zasadach ten współczynnik ustala?
2. czy wspólnota może dowolnie co roku zmieniac współczynnik LAF. Rozumiem, że zmienia go, gdy budynek został ocieplony, ale w innych przypadkach, czy wspólnota może tego dokonac?
3. czy dobrze rozumiem zapisy art 45a ust. 12 ustawy prawo energetyczne, że jesli ktoś nie zgadza się na podzielniki, to można względem niego zastosowac rozliczanie co wg metra kwadratowego?
Z góry dziękuję za pomoc.


Pozdrawiiam


Acha i jeszcze jedno: jeśli nie zgadzam się na podzielniki, a wspólnota taką uchwałę większościa głosów podjęła, czy muszę za podzielniki płacic i wpuścic montażystów celem ich montażu? Jesli ktos mogłby podeprzec się przy tym jakims aktem prawnym, bede wdzieczna ;)
Ostatnio zmieniony 31-07-2010, 19:12 przez Gabi, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

call_ey
.
.
Posty: 480
Rejestracja: 22-05-2009, 15:45

Odp.: wielki problem z ogrzewaniem

#2 Post autor: call_ey » 31-07-2010, 20:40

W zasadzie prawie wszystko wiesz.
Podstawą rozliczania indywidualnego (np. wg. podzielników) jest regulamin rozliczania który opracowują właściciele.
Nie wolno dopuścić do tego aby taki regulamin narzuciła firma rozliczająca (np.Ista).
Procedura uchwalania regulaminu i problemy o których piszesz bardzo dokładnie określa właśnie art. 45a ust. 1-12 ustawy-prawo energetyczne.
Jeżeli nie życzysz sobie brać udziału w "przekręcie podzielnikowym" masz prawo zażądać (regulamin powinien to określać) rozliczania według metrów kwadratowych lub kubatury (art. 45a ust. 12), a najlepiej zażądać tak jak nakazuje UoWL i orzecznictwo SN i SA w sytuacji gdy nie można zmierzyć i określić ilości ciepła dostarczonego do lokali (podzielnik nie jest przyrządem pomiarowym i nic nie mierzy) - według udziałów.
Co do wspomnianych współczynników to właściciele opracowywując regulamin powinni ustalić te współczynniki posiłkując się tabelami Instalu oraz uwarunkowaniami własnego konkretnego budynku.
Skorzystaj z wyszukiwarki forum wpisując np. słowo: podzielniki - i... nad ranem będziesz wiedziała wszystko na temat rozliczania podzielnikowego i wątplwości z nimi związanych.

Przytoczę tylko opinię wielkiego znawcy zagadnienia i moderatora tego forum - Andy-ego:
"...Podzielniki to wartościowy sposób bogacenia się firm rozliczających i bezwartościowy sposób rozliczania kosztów ogrzewania. Stosowanie współczynników wyrównawczych, wynikających z położenia lokalu w bryle budynku, przewidziane jest w art. 45a ust. 9 ustawy Prawo energetyczne, ale to wspólnota mieszkaniowa decyduje o sposobie rozliczania własnych kosztów, a nie firma od podzielników..."

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Gabi
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 28-07-2010, 17:33

Odp.: wielki problem z ogrzewaniem

#3 Post autor: Gabi » 31-07-2010, 22:30

Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Ja w zasadzie mam taką sytuację, że to ja walczę ze wspólnotą, która jest generalnie zadowolona z podzielników. Większośc osób mieszkających w mojej kamienicy otrzymuje bowiem zwroty, gdyż przykręcają grzejniki. Ja nie moge sobie na to pozwolic (małe dzieci), wiec bulę straszne pieniądze, jako jedna z dwóch osoób dopłacających do ogrzewania. Tak więc bardzo by mi pomogły te wyroki NSA, jeśli byś mógł je przybliżyc będę wdzięczna. Zwłaszcza taki, że jesli nie zgadzam się na podzielniki, to niech mnie rozliczają od metra.
Ponadto w ramach mojej reklamacji własciciele raz uznali mi wskaźnik LAF na poziomie 0,8 a teraz twierdzą, ze to było tylko na jeden sezon grzewczy, choc nic sie nie zmieniło.
Wydaje mi się, ze to chyba jest nie prawidłowo.
Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

call_ey
.
.
Posty: 480
Rejestracja: 22-05-2009, 15:45

Odp.: wielki problem z ogrzewaniem

#4 Post autor: call_ey » 31-07-2010, 22:49

Bardzo proszę:
•Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2006 (III CZP 28/06)
•Wyrok Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 grudnia 2006 (I ACa 589/06)
•Wyrok Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 lutego 2001 ( I ACa 1309/00)
•Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2007 (III CZP 65/07)
-------------------
Podstawą do twojej odmowy na takie rozliczanie może być to:

Krajowa norma na podzielniki jako wyroby budowlane PN-EN-834 mówi o tym,
"…że warunkiem właściwego stosowania podzielników kosztów ogrzewania według niniejszej normy jest, aby instalacja odpowiadała stanowi techniki w momencie wyposażania w podzielniki kosztów ogrzewania i była eksploatowana odpowiednio do stanu techniki…"
- aktualnym stanem techniki w momencie instalowania podzielników określajacym eksploatację sieci c.o. jest: [i]§ 134 ust. 4, 5 i 6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 2002 roku .[/i]
Głowę daję, że zawory termostatyczne na Twoich grzejnikach tych wymogów nie spełniają a więc cały system rozliczania podzielnikowego jest fikcją (oszustwem).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Gabi
.
.
Posty: 7
Rejestracja: 28-07-2010, 17:33

Odp.: wielki problem z ogrzewaniem

#5 Post autor: Gabi » 03-08-2010, 11:58

Dzieki ;). Jednak nie znam się do końca na tym fachowym prawnym nazewnictwie, jakbys mógł mi przyblizyć, na który wyrok moge sie powołać aby mieć pewność, że nie mają prawa wbrew mojej woli zamontowac mi podzielnika i musza przedstawić alternatywny sposób rozliczania co. Nie wiem bowiem czy dobrze rozumiem, ale gdzies w tych wyrokach wyczytałam, że instalacja grzewcza jest własnością wspólnoty. Jesli tak, to trochę sie pogubiłam, czy rzeczywiscie mam prawo nie godzić się na te podzielniki i wnosić o zmianę sposobu rozliczeń. Czy przed zaskarżeniem uchwały do sadu winnam uprzedzić zarząd wspólnoty? Co do stanu technicznego podzielników, owszem nie spełniają one tych wymogów, dlatego też wspólnota na ostatnim zebraniu uchwaliła ich wymianę. Rozumiem, że te wymogi winny być spełnione równiez przez zawory termostatyczne. Nie jestem pewna, czy z wymiana podzielników, nie dokonają wymiany zaworów.
Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

call_ey
.
.
Posty: 480
Rejestracja: 22-05-2009, 15:45

Odp.: wielki problem z ogrzewaniem

#6 Post autor: call_ey » 03-08-2010, 12:31

Kwestię ustalenia sposobu rozliczania ciepła reguluje bardzo dokładnie ustawa-prawo energetyczne w art. 45a ust 1-12.
W tym artykule znajdziesz podstawę prawną nie godzenia się na takie rozliczanie.
Żebyś nie szukał oto te 12 ustępów:
Art. 45a
1. Przedsiębiorstwo energetyczne na podstawie cen i stawek opłat zawartych w taryfie lub cen i stawek opłat ustalanych na rynku konkurencyjnym, o którym mowa w art. 49 ust. 1, wylicza opłaty za dostarczane do odbiorcy paliwa gazowe, energię elektryczną lub ciepło.
2. Opłaty, o których mowa w ust. 1, z uwzględnieniem udzielonych odbiorcy upustów i bonifikat, stanowią koszty zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła dostarczanych do budynku, w którym znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe, zamieszkane lub użytkowane przez osoby nie będące odbiorcami.
3. Przedsiębiorstwo energetyczne udziela upustów lub bonifikat, o których mowa w ust. 2, za niedotrzymanie standardów jakościowych obsługi odbiorców w wysokości określonej w taryfie lub w umowie.
4. Koszty zakupu, o których mowa w ust. 2, są rozliczane w opłatach pobieranych od osób, o których mowa w ust. 2. Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła.
5. Przepisy ust. 4 stosuje się odpowiednio do ustalania przez odbiorcę - właściciela lub zarządcę budynku opłat dla osób, o których mowa w ust. 2, do których ciepło dostarczane jest z własnych źródeł i instalacji cieplnych.
6. W przypadku gdy wyłącznym odbiorcą paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła dostarczanych do budynku jest właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, jest on odpowiedzialny za rozliczanie na poszczególne lokale całkowitych kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła.
7. W przypadku gdy miejsce zainstalowania układu pomiarowo-rozliczeniowego służącego do rozliczeń z przedsiębiorstwem energetycznym za dostarczone ciepło jest wspólne dla dwóch lub więcej budynków wielolokalowych, właściciele lub zarządcy tych budynków wyposażają je w układy pomiarowo-rozliczeniowe, w celu rozliczenia kosztów zakupu ciepła na poszczególne budynki.
8. Koszty zakupu ciepła, o których mowa w ust. 2, rozlicza się w części dotyczącej:
1) ogrzewania, stosując metody wykorzystujące:
a) dla lokali mieszkalnych i użytkowych:
- wskazania ciepłomierzy,
- wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o systemie oceny zgodności,
- powierzchnię lub kubaturę tych lokali,
b) dla wspólnych części budynku wielolokalowego użytkowanych przez osoby, o których mowa w ust. 2, powierzchnię lub kubaturę tych części odpowiednio w proporcji do powierzchni lub kubatury zajmowanych lokali;
2) przygotowania ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie przez instalację w budynku wielolokalowym, stosując metody wykorzystujące:
a) wskazania wodomierzy ciepłej wody w lokalach,
b) liczbę osób zamieszkałych stale w lokalu.
9. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

10. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku, zwanego dalej "regulaminem rozliczeń"; regulamin rozliczeń podaje się do wiadomości osobom, o których mowa w ust. 2, w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do stosowania.
11. W przypadku gdy właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadził metodę, o której mowa w ust. 9, wykorzystującą ciepłomierze i urządzenia wymienione w ust. 8 pkt 1 lit. a tiret drugie oraz pkt 2 lit. a, osoba, o której mowa w ust. 2, udostępnia swoje pomieszczenia w celu zainstalowania lub wymiany tych ciepłomierzy i urządzeń oraz umożliwia dokonywanie ich kontroli i odczytu wskazań w celu rozliczania kosztów zużytego ciepła w tym budynku.
12. W przypadku stosowania w budynku wielolokalowym metody, o której mowa w ust. 9, wykorzystującej wskazania urządzeń wymienionych w ust. 8 pkt 1 lit. a tiret drugie, regulamin rozliczeń powinien dopuszczać możliwość zamiennego rozliczania opłat za ciepło dla lokali mieszkalnych lub użytkowych na podstawie ich powierzchni lub kubatury oraz określać warunki stosowania zamiennego rozliczania.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pozostałe sprawy techniczne”