Wniosek o podjęcie uchwały

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
nimro3
.
.
Posty: 21
Rejestracja: 11-01-2011, 10:50

Wniosek o podjęcie uchwały

#1 Post autor: nimro3 » 20-02-2012, 21:15

Witam wszystkich po długiej przerwie.
Przez dłuższy okres nie zajmowałem się sprawami mojej wspólnoty, więc moje pytanie może się wydać banalne.
Zarząd wspólnoty po raz kolejny kombinuje ze swoim składem. Chce na drodze uchwały zmniejszyć liczbę członków zarządu do dwóch osób. Powód prosty, mniej członków, więcej pieniążków dla jednego członka. W projekcie uchwały zarząd powołuje się na wniosek mieszkańców, którzy chcą zmniejszenia liczby członków zarządu. Przypomnijcie mi, czy jest przepis który mówi ile osób czy udziałów jest potrzebnych, aby zarząd przyjął taki wniosek (projekt uchwały)?
Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

koziorozka
.
.
Posty: 388
Rejestracja: 15-10-2008, 16:26

Odp.: Wniosek o podjęcie uchwały

#2 Post autor: koziorozka » 20-02-2012, 21:25

Projekt uchwały może przedstawić nawet pojedynczy właściciel, nie ma tu żadnych ograniczeń, nie musi być członkiem zarządu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Wniosek o podjęcie uchwały

#3 Post autor: elmaz » 20-02-2012, 21:34

Dodam natomiast, że zarząd 2-osobowy to marne rozwiązanie. Przy zarządzie więcej niż jednoosobowym Wspólnotę reprezentuje 2 członków zarządu. Zatem tutaj jeśli jedne się (choćby na chwilę - urlop, choroba) wykruszy, to wspólnota pozostaje bez reprezentacji. Optymalny wydaje sie skład 3 osobowy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Odp.: Wniosek o podjęcie uchwały

#4 Post autor: Haneczka » 20-02-2012, 22:52

elmaz pisze:Dodam natomiast, że zarząd 2-osobowy to marne rozwiązanie.
Nie sądzę by trzeba było w ten sposób podważać jakość zarządu wspólnoty.
Wszystko zależy od wielkości wspólnoty tzn. od ilości lokali dla danej nieruchomości.
elmaz pisze:Przy zarządzie więcej niż jednoosobowym Wspólnotę reprezentuje 2 członków zarządu.
Nieprawda.
Gdy zarząd jest kilkuosobowy oświadczenia woli za wspólnotę składa przynajmniej dwóch członków tego zarządu.
Natomiast reprezentować wspólnotę w różnych sytuacjach może nawet jeden członek - nic nie stoi na przeszkodzie, a zależne jest od okoliczności.
elmaz pisze:Optymalny wydaje sie skład 3 osobowy.
A skąd ten optymalizm?
Dwóch w tym czasie może też wyjechać na urlop lub się rozchorować...
Tak, siak czy owak, nie jest już ważna sama przyczyna by nagle dwóch z tej trójki było (mogło być) w stanie tzw. niemożności, bo nie chcę już pisać: niewydolności - by demonów nie budzić. 8)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Wniosek o podjęcie uchwały

#5 Post autor: elmaz » 20-02-2012, 23:07

Napisałem "marny" nie w sensie jakości działania, a w tym sensie, że jest (podobnie jak jednoosobowy) dosyć ryzykowny od strony - nazwijmy to - technicznej.

Przy tym wyraziłem się nieprecyzyjnie - faktycznie chodziło mi o oświadczenie woli - czyli np. możliwość podpisania umowy albo podjęcia dużej części decyzji.

Owszem - dwie osoby może też w tym samym czasie "wypaść" - ale jest to wielokrotnie mniej prawdopodobne. A z kolei zarząd więcej niż 3 osobowy może powodować, że pojawią się (w przypadku konfliktów wewnętrznych) dwuosobowe reprezentacje, które będą składać sprzeczne oświadczenia woli. To z tego powodu 3 osoby wydaje się być optymalne. Choć masz rację - wszystko zależy ostatecznie od konkretnego przypadku - kiedyś miałem do czynienia nawet z zarządem 7 osobowym, który działał całkiem nieźle :>

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

koziorozka
.
.
Posty: 388
Rejestracja: 15-10-2008, 16:26

Odp.: Wniosek o podjęcie uchwały

#6 Post autor: koziorozka » 21-02-2012, 19:13

elmaz pisze:chodziło mi o oświadczenie woli - czyli np. możliwość podpisania umowy albo podjęcia dużej części decyzji
Choroby, wyjazdy itp. nie mają znaczenia, gdy mamy do dyspozycji internet, komórkę i kuriera, który dowiezie dokumenty (pocztą, kierowcą, kolejarzem też można się posłużyć)
Najważniejsza jest jakość współpracy a nie liczba członków zarządu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”