Przedawnienie roszczeń po zalaniu mieszkania

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
kira
.
.
Posty: 92
Rejestracja: 16-12-2008, 19:28
Lokalizacja: z krakowa

Przedawnienie roszczeń po szkodzie przez zalanie

#1 Post autor: kira » 02-02-2009, 14:05

Witam,

zalało mi dwa lata temu trzy pokoje w czasie odwilżu. Dach, część wspólna kamienicy, był nieszczelny. Ubezpieczenie wspólnoty odmówiło odszkodowanie stwierdzając że zalanie była winą administratora, ponieważ nie odśnieżył na czas dach i nie wypłaciło mi nic. Wspólnota też nie chce pokrywać szkody. Nawet nie chodzi mi o same zalane ściany i sufity, ale przede wszystkim o dwa uszkodzone obrazy (żadne arcydzieła, ale swoją wartość mają) i sporo (około 150) zalanych książek, które już nie nadają się do czytania, może jeszcze na jakąś instalację artystyczną pod tytułem "Potop". Ale nie w tym celu je kupiłam. Zachorowałam akurat w tym czasie dość poważnie i leczyłam się przez prawie dwa lata w Niemczech, aż wreszcie odzyskałam siłę i wróciłam kilka miesiące temu do Krakowa. O ile mi wiadomo, roszczenia po szkodzie zalaniowej przedawnają się już po trzech latach, jeśli przed tą datą nie zaczyna się procedura procesowa. Ale co zatrzymuje przedawnienie: samo składanie pozwu w terminie lub przyjęcie pozwu przez sąd (jak długo to potrwa?) lub dopiero pierwsza rozprawa (to się w tym natłoku pozwów w Krakowie może ciągnąć miesiącami lub nawet cały rok)?

Nie za bardzo wiedziałam w której rubryce zadać to pytanie, więc pytam tutaj.

Dzięki z góry za wszelką pomóc,

Kira

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

szarisz
.
.
Posty: 577
Rejestracja: 21-03-2008, 14:07
Lokalizacja: Zagłębie

Odp.: Przedawnienie roszczeń po zalaniu mieszkania

#2 Post autor: szarisz » 02-02-2009, 15:55

Ubezpieczenie wspólnoty odmówiło odszkodowanie stwierdzając że zalanie była winą administratora, ponieważ nie odśnieżył na czas dach i nie wypłaciło mi nic.
Mnie to szokuje. Dla mnie zalanie przyszło z dachu, który jest własnością wspólnoty mieszkaniowej. WM powinna zapłacić, a sama ściągnąć pieniadze z administratora.
Nie wiem dobrze gdzie można się skarżyć (powinno być napisane na decyzji odmownej) do PUNU?, do rzecznika konsumentów czy do sądu.
A na przyszłość ubezpiecz się, to nie będziesz mieć problemów. Twój ubezpieczyciel Ci wyplaci, a samemu ściągnie pieniądze.
Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kira
.
.
Posty: 92
Rejestracja: 16-12-2008, 19:28
Lokalizacja: z krakowa

Odp.: Przedawnienie roszczeń po zalaniu mieszkania

#3 Post autor: kira » 02-02-2009, 16:14

Teraz mieszkanie oczywiście jest ubezpieczone, miałam wtedy pecha, akurat chorowałam i nie mogłam odnowić ubezpieczenie, bo byłam w szpitalu. I w tej luce mnie zalało.

Dzięki za głos,

Kira

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kira
.
.
Posty: 92
Rejestracja: 16-12-2008, 19:28
Lokalizacja: z krakowa

Przedawnienie roszczeń po zalaniu mieszkania

#4 Post autor: kira » 12-05-2009, 14:29

Witam,

belki dachowe byly zgniłe a dach nieszczelny. Zalało mi trzy pomieszczenia i co gorsze dwa obrazy i sporo ksiażek. Czy moje roszczenia przeciwko wspólnocie przedawniaja po trzech latach (jak we sprawach z ubezpieczeniem) lub po dziesięciu latach (bo poniosłam uszczerbek na mieniu)?

Dzięki za rady i pozdrawiam,

Kira

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Przedawnienie roszczeń po zalaniu mieszkania

#5 Post autor: andy » 12-05-2009, 14:37

Przedawnienie w tym przypadku następuje z upływem trzech lat od dnia, w którym dowiedziałaś się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia (tu należy przyjąć, że od dnia wystąpienia szkody mogłaś mieć świadomość odpowiedzialności wspólnoty za tę szkodę). Termin przedawnienia nie może jednak być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kira
.
.
Posty: 92
Rejestracja: 16-12-2008, 19:28
Lokalizacja: z krakowa

Odp.: Przedawnienie roszczeń po zalaniu mieszkania

#6 Post autor: kira » 12-05-2009, 17:51

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź. A jeśli przed upłynęciem tych trzech lat zaskarżę winowajcę (wspólnotę) do sądu, przedawnienie zostanie skutecznie zatrzymane? Lub czy o zatrzymanie przedawnienia trzeba w pozwie wnioskować?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”