kredyt termomodernizacyjny

Czyli wszystko o wszelkiego rodzaju remontach i modernizacjach.
Wiadomość
Autor
tadted

kredyt termomodernizacyjny

#1 Post autor: tadted » 29-01-2007, 12:10

Witam. Jesteśmy małą 12 osobową wspólnotą. Złozyliśmy w grudniu 2006r. wniosek o kredyt termomodernizacyjny w BISE. Dowiedziałem sie, że przydzielanie premii przez BGK bedzie bardzo opóźnione. Chodzi mi o informacje czy jest już wyłoniona lista weryfikatorów audytów i czy przystąpili oni do pracy. Tak naprawdę to sie zastanawiam czy nie powinien ktoś ponieść odpowiedzialności za taka sytuację. Są wspólnoty, które biorą duże kredyty na modernizacje i mają (tak jak my) podpisane umowy wstępne z wykonawcami obwarowane karami. Kto poniesie koszty, jeżeli wykonawca powie, że przesunięcie terminujest niemożliwe. Nie mówię o cenach styropianu i robocizny, która jest windowana do góry. Bardzo ciekawy jestem opini innych forumpowiczów na ten temat.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Olubek
.
.
Posty: 130
Rejestracja: 18-09-2006, 12:31
Kontakt:

Odp.: kredyt termomodernizacyjny

#2 Post autor: Olubek » 29-01-2007, 15:35

Nie ma jeszcze weryfikatorów.
Przed chwilą rozmawiałem z BGK (Departament Programów Celowych) i uzyskałem informację, że otwarcie kopert z ofertami jest przewidziane na 15 lutego. Jesli nie będzie protestów to moze się okazać, że nowi (starzy?)weryfikatorzy wezma się za robotę w pierwszych dniach marca.
Proszę pamiętać, że w kolejce czeka około 1200 wniosków od 1 czerwca 2006 do 31 grudnia 2006 - taki ogrom pracy nie daje najmniejszych szans na weryfikację audytów w terminie wskazywanym przez Ustawę o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych (30 dni). Prognozuję (jest to moja prywatna opinia), że otrzymacie decyzję o przyznaniu premii pod koniec kwietnia. Całe szczęście jest to poczatek sezonu budowlanego.
Możecie rozpocząć roboty bez decyzji BGK, ale nie możecie przyjąć i zapłacić za więcej robót niz przewidziane jako udział własny.
Co do kar umownych z wykonawcami - rozumiem, że kary mogą dotyczyć opóźnień w płatnościach. Myślę, że się wyrobicie, zanim wezmą się za robotę, zanim odbierzecie robote aby mogli wystawic fakturę zrobi się czerwiec lub lipiec. Wtedy będzie decyzja i kredyt do dyspozycji. :bye:
Pozdrawiam
Paweł

PS o pociaganiu do odpowiedzialności nie chce się pisać. Po prostu ręce opadają, na każdym kroku ignorancja, obojetność, olewanie istotnych problemów.
Co tam kredt, proces inwestycyjny - dziś zajmujemy się łapaniem agentów WSI, tak jak w latch 40 i 50-tyc łapaniem stonki. To są problemy władzy. :oh:

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

czajnik

Odp.: kredyt termomodernizacyjny

#3 Post autor: czajnik » 29-01-2007, 15:54

Jeżeli problemem miałyby być wyłącznie kary umowne za opóźnienia w płatnościach, to obecnie - proszę mi wierzyć - najmniejszy problem. Znacznie gorzej, gdy wykonawca odstąpi od umowy na skutek nieprzekazania placu budowy, a potem ze świeczką szukać następnego.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

tadted

Odp.: kredyt termomodernizacyjny

#4 Post autor: tadted » 29-01-2007, 16:34

no to nie sa za bardzo optymistyczne wiadomości dla biorących kredyty. Martwimy sie tylko o to czy nowi weryfikatorzy będą stosowali te same kryteria. Bo w naszym przypadku jak wniosek złozylimy pod koniec grudnia to weryfikacja jego może byc pod koniec maja albo w czerwcu. Dobrze że wzieliśmy sprawdzonego audytora z listy Ministerstwa. Ja się tylko zastanawiam po co jeszcze audytora z licencja weryfikować (chyba, że są audyty wykonywane przez "majsterkowiczów"). Czy nie wystarczy kontrola inwestycji przez bank. Ale to juz osobna sprawa. Pozostaje nam tylko monitorować działania weryfikatorów.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Olubek
.
.
Posty: 130
Rejestracja: 18-09-2006, 12:31
Kontakt:

Odp.: kredyt termomodernizacyjny

#5 Post autor: Olubek » 29-01-2007, 16:54

Jestem trochę lepszej mysli - sądzę, że grudniowe audyty zweryfikują do końca kwietnia.
Weryfikacja powinna być, bo jak znowelizowali ustawę w 2000 roku to znieśli listę audytorów - teraz moze robic każdy i tak się często dzieje. Audytów majstrowanych jest trochę, bo są wspólnoty, które uważają, że trzeba oszczędać na wszystkim.
Dobry audytor z referencjami to podstawa, bo jak oddadzą do poprawiania to drugiego podejścia nie będzie ze względu na duże zainteresowanie termomodernizacją.
Pozdrawiam
Paweł

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

tadted

Odp.: kredyt termomodernizacyjny

#6 Post autor: tadted » 29-01-2007, 17:17

Dziękuje za rzetelne informacje i pozostaje miec nadzieję, że Twoje przepowiednie sie sprawdzą. Pozdrawiam Tadeusz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Remonty i modernizacje”