Kto może nakazać podjęcie uchwały przez WM?

Czyli o stosunkach i problemach wewnątrz naszych wspólnot.
Wiadomość
Autor
szlom
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 25-06-2009, 18:27

Kto może nakazać podjęcie uchwały przez WM?

#1 Post autor: szlom » 25-06-2009, 19:58

Jestem najemcą lokalu użytkowego. Niektóre elementy wentylacji przynależą tylko do lokalu i znajdują się na ścianie stanowiącej część wspólną. Obecnie wspomniane elementy muszą być naprawione. Właściciel lokalu na zebraniu WM wnioskował o przyjęcie niezbędnej uchwały. Jego wniosek został zignorowany.

Jeszcze kilkakrotnie, bezskutecznie, na piśmie, zwracał się do zarządu WM z analogicznym wnioskiem w tej sprawie.

Zarząd WM czyni wszystko abym zlikwidował moją działalność, twierdząc że jest uciążliwa. Moja działalność jest prowadzona legalnie, na podstawie zatwierdzonych projektów i decyzji administracyjnych.

Jeden z członków zarządu WM ,w obecności świadka stwierdził, że jeśli zapłacę kilku członkom WM odpowiednią kwotę, to nie będą czynić trudności w funkcjonowaniu lokalu. Kiedy siedem miesięcy temu odmówiłem zapłaty to zaczęły się kłopoty.

WM nie chce ze mna rozmawiać, twierdząc że stroną jest tylko właściciel lokalu, a nie najemca. Posiadam tytuł prawny do lokalu w postaci umowy najmu, wieloletniej, na czas oznaczony.

Co się stanie jeśli w lokalu nie będę mógł prowadzić działalności. Kto zapłaci za zerwanie wieloletniej umowy najmu ?

Czy najemca może wnioskować o podjęcie uchwały przez WM, czy tylko właściciel ?

Co mogę zrobić, mając przeciwko sobie nieżyczliwą WM ? Czy mogę osobiście wystąpić z pozwem przeciwko WM, z żądaniem podjęcia uchwały zezwalającej na remont ?

A może jest jakiś inny sposób ?

Z góry dziękuję za życzliwe rady!
Ostatnio zmieniony 25-06-2009, 20:03 przez szlom, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Kto może nakazać podjęcie uchwały przez WM?

#2 Post autor: andy » 25-06-2009, 20:17

szlom pisze:Czy najemca może wnioskować o podjęcie uchwały przez WM, czy tylko właściciel ?
Najemca również może wnioskować o podjęcie uchwały, ale wspólnota nie jest związana takim wnioskiem.
szlom pisze:Czy mogę osobiście wystąpić z pozwem przeciwko WM, z żądaniem podjęcia uchwały zezwalającej na remont ?
Nikt, nawet sąd nie może przymusić wspólnoty do podjęcia uchwały. Współwłaściciele mają nieograniczone prawo milczenia w swoich sprawach.
szlom pisze:Co mogę zrobić, mając przeciwko sobie nieżyczliwą WM ?
Będąc najemcą możesz tylko negocjować. Właściciele lokali mają prawo żądać od Ciebie opłaty za korzystanie z części wspólnych nieruchomości, bo to jest ich współwłasność.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

szlom
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 25-06-2009, 18:27

Odp.: Kto może nakazać podjęcie uchwały przez WM?

#3 Post autor: szlom » 25-06-2009, 22:46

szlom pisze:Co mogę zrobić, mając przeciwko sobie nieżyczliwą WM ?
Będąc najemcą możesz tylko negocjować. Właściciele lokali mają prawo żądać od Ciebie opłaty za korzystanie z części wspólnych nieruchomości, bo to jest ich współwłasność.[/quote]

Czy mam rozumieć, że właściciele lokali bez uchwały mają prawo żądać ode mnie opłaty ("darowizny"), którą wypchają sobie prywatne kiesy?W poprzednim poście napisałem, że taki fakt miał miejsce.Wspomniany członek zarządu jest jednocześnie właścicielem.Reasumując, mam bulić, trzymać mordkę w kubeł i merdać ogonkiem do właścicieli?
Jeśli tak, to UOWL wymaga licznych zmian.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Kto może nakazać podjęcie uchwały przez WM?

#4 Post autor: andy » 25-06-2009, 22:58

To jest ich własność, z której Ty chcesz korzystać. Dlatego musisz uzyskać zgodę wspólnoty i wnieść opłatę za korzystanie z części wspólnych nieruchomości lub zrezygnować ze swojego zamiaru.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
mirdem
.
.
Posty: 486
Rejestracja: 29-06-2008, 18:14

Odp.: Kto może nakazać podjęcie uchwały przez WM?

#5 Post autor: mirdem » 26-06-2009, 13:27

szlom pisze:W poprzednim poście napisałem, że taki fakt miał miejsce.Wspomniany członek zarządu jest jednocześnie właścicielem.
Właścielem czego? Lokalu, który wynajmujesz czy jakiegoś lokalu we wspólnocie?
PWM

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

szlom
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 25-06-2009, 18:27

Zamykam temat.Problem rozwiązany.

#6 Post autor: szlom » 27-06-2009, 12:00

Dziękuję wszystkim za porady.Właściciel lokalu uzyskał stosowną uchwałę WM.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Obyczaje we wspólnocie mieszkaniowej”