głosowania a zmiana właściciela lokalu

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
ona_ika
.
.
Posty: 30
Rejestracja: 14-01-2010, 16:43

głosowania a zmiana właściciela lokalu

#1 Post autor: ona_ika » 30-12-2010, 18:32

Witam,

mam prośbę o: dyskusję oraz Wasze opinie temacie.

W trakcie zebrania WM (duża) poddano pod głosowania uchwały, na zebraniu było kworum WM i część głosowań zostało zamkniętych na zebraniu, z wyjątkiem głosowania w sprawie jednej uchwały, która nie uzyskała wymaganej większości - ZA/PRZECIW (sposób głosowania nie przywidywał opcji WSTRZYMUJĘ SIĘ).

Ogół zebranych powołało Komisję skrutacyjną, która po zebraniu podliczyła głosy i przedstawiła wyniki głosowań w sprawie poszczególnych uchwał, ze wskazaniem, że jedna z nic nie uzyskała większości i że obowiązkiem zarządu będzie wypełnienie art 23 uwl.

Tak też się stało - zarząd WM, w trybie obiegowym poddał przedmiotową uchwałę pod głosowanie.

Rzecz w tym, że w zebraniu brał udział i głosował właściciel (a więc jego głos Komisja uwzględniła w wynikach), który po zebraniu sprzedał swój lokal.

Teraz nowy właściciel pyta się czy On (notabene jako właściciel) może wziąć udział w głosowaniu nad Uchwałą głosowaną w ramach indywidualnego zbierania głosów, po tym jak tym samym udziałem zagłosował poprzedni właściciel, a KS dokonała zliczenia i ogłoszenia wyników głosowań w ramach zebrania.

Z logicznego punktu widzenia faktem jest, że ostatecznie podjęcie (czy też nie podjęcie) uchwały będzie obciążało już nowego właściciela, ale też to właśnie nowy właściciel (nie poprzedni) ma w ręku narzędzie pt. zaskarżenie uchwały.

Inną sprawą jest KS - wyniki z zebrania zostały ogłoszone, udział został uwzględniony, praca KS została zakończona - kto zatem miałby prawo dokonać zmiany?

No i ostatnie:
jestem w stanie sobie wyobrazić sytuację dużych WM (kilkuset lokalowych), gdzie zmiany stanów prawnych lokali następują w trakcie takich głosowań dość często - jak długo mogłyby w takiej sytuacji trwać głosowania, że nie wspomnę o rzetelnym protokole z liczenia głosów: kto?, gdzie?, kiedy?...

Pozdrawiam
i_

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ona_ika
.
.
Posty: 30
Rejestracja: 14-01-2010, 16:43

Odp.: głosowania a zmiana właściciela lokalu

#2 Post autor: ona_ika » 31-12-2010, 12:32

Jestem bojkotowana czy sprawa tak prosta, że szkoda czasu na podjęcie tematu?
:confused:

tyle, że jeśli tak prosta - to ja tej prostoty nie dostrzegam ;(

Pozdrawiam
i_
ps. ... choć może się mylę :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: głosowania a zmiana właściciela lokalu

#3 Post autor: elmaz » 31-12-2010, 13:28

Wydaje mi się (pewności nie mam), że ważne jest kto jest właścicielem danego lokalu w chwili fizycznie przeprowadzanego głosowania, a nie w chwili jego zamykania.

Nie znalazłem precyzyjnych przepisów ani orzecznictwa w tym zakresie - ale, choćby z przyczyn, o których pisałaś, jak również z podejścia zdroworozsądkowego - wydaje się to raczej oczywiste.

Argument, że uchwała będzie obciążała już nowego właściciela nie powinien mieć większego znaczenia, bo równie dobrze można sprzedać lokal dzień, tydzień, miesiąc po zamknięciu głosowania uchwały, a tak obciąża właścicieli na rok (np. plan gospodarczy) albo i znacznie dłużej.

Również kwestia dotycząca możliwości zaskarżenia uchwały chyba nie jest problemem, bo art.25 UWL mówi tylko, że właściciel ma prawo zaskarżyć uchwałę, bez żadnych ograniczeń. I nie ma to żadnego związku z głosowaniem (poza terminami), ani poprzednim właścicielem.

Zresztą - skoro można zaskarżyć nawet uchwałę, za podjęciem której się samemu głosowało, to tym bardziej wydaje się słuszna możliwość zaskarżenia uchwały, za którą głosował ktoś inny.
Ostatnio zmieniony 31-12-2010, 13:30 przez elmaz, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ona_ika
.
.
Posty: 30
Rejestracja: 14-01-2010, 16:43

Odp.: głosowania a zmiana właściciela lokalu

#4 Post autor: ona_ika » 31-12-2010, 13:56

elmaz pisze:Wydaje mi się (pewności nie mam), że ważne jest kto jest właścicielem danego lokalu w chwili fizycznie przeprowadzanego głosowania, a nie w chwili jego zamykania.
No właśnie, rzecz w tym, że siłą rzeczy - głosowanie trwa cały czas - stąd mój problem interpretacji, a w tym zakresie nie ma jednoznacznych przepisów, ja również nie mogę znaleźć orzecznictwa...

Chyba, że uznajesz, że w chwili obecnej - kontynuując głosowanie w trybie indywidualnego zbierania głosów trwa etap "jego zamykania".

W ogóle - sprawę można rozszerzyć o rozważania, czy właściciel ma prawo zmienić swój głos raz oddany, np. w trakcie zebrania głosował ZA, a później (w IT) che zmienić swój głos i głosować PRZECIW, no ale tu też - na zebraniu mamy Komisję i jej protokół, brnąc bardziej stawiam pytanie: zarząd ogłosił głosowanie w IT, głosy oddawane są za pomocą Kart, w wyniku ogłoszenia Pan/i X oddał głos ZA przyjęciem uchwały, ale później - gdy głosowanie wciąż jeszcze trwało - zmienił zdanie (nawet nie zagłębiam się w powodach - za podstawę przyjmując prawo do art 25) i chce unieważnić poprzednio oddany głos i złożyć kolejną Kartę z głosem PRZECIW.
Masło maślane? może i tak, ale to zarząd musi się zmierzyć z interpretacją takich działań, tak aby w miarę optymalnie nie ciągać WM i właścicieli po sądach.

Wyjaśniam też, że staram się nie patrzeć na to przez pryzmat tego kto jest kim, sympatii czy antypatii - każdy właściciel musi mieć równe prawa - bez względu na stan posiadania czy innych czynników zewnętrznych, a to - czasem bywa ciężkie, jak np. w przypadku "terrorysty" z innego wątku na tym forum :)

Pozdrawiam
i_
ps. ... choć może się mylę :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: głosowania a zmiana właściciela lokalu

#5 Post autor: elmaz » 05-01-2011, 02:24

OK - sprecyzuję może. Zamykanie głosowania to dla mnie moment podliczenia głosów i ogłoszenia wyników.

Moim zdaniem:

Jeśli głosowanie obiegiem w 100 lokalach prowadzono kolejno przez 100 dni, to nie ma znaczenia, że w pierwszym lokalu w setnym dniu jest już inny właściciel niż ten co głosował.

Natomiast - jeśli podczas trwania głosowania Zarząd otrzymuję informację, że "lokal", który już głosował zmienił właściciela to powinien nowego poinformować o trwającym głosowaniu i umożliwić ponowne oddanie głosu. Podobnie -wg mnie - do czasu zakończenia głosowania każdy Właściciel powinien mieć prawo do zmiany decyzji i ponownego odmiennego zagłosowania.

Natomiast jeśli głosowanie zamknięto, podliczono głosy i ogłoszono wyniki - to pozostaje tylko zaskarżenie uchwały z art.25 UWL, ewentualnie z KC.

Ale to moje zdanie, mogę się oczywiście mylić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ona_ika
.
.
Posty: 30
Rejestracja: 14-01-2010, 16:43

Odp.: głosowania a zmiana właściciela lokalu

#6 Post autor: ona_ika » 05-01-2011, 02:44

hmy - mam wrażenie skołowacenia - jednej Twojej wypowiedzi w stosunku do drugiej wypowiedzi, ale...

... tu mamy do czynienia z bardziej złożonym stanem:

głosowanie przebiegało w sposób mieszany - część w trakcie zebrania, część w toku indywidualnego zbierania głosów.

Po zebraniu Komisja skrutacyjna ogłosiła wyniki głosów zebranych w trakcie obrad, w których uwzględniony został udział byłego właściciela.
Podobnie -wg mnie - do czasu zakończenia głosowania każdy Właściciel powinien mieć prawo do zmiany decyzji i ponownego odmiennego zagłosowania.
przyznam, że przy takiej interpretacji niektóre głosowania mogą "się" nigdy nie zamknąć :dribble:
ostatnio zamknęliśmy głosowanie po 1,5 roku, przy czym nie doszło tu do zmian przez właścicieli - nie chcę myśleć jak długo mogłoby trwać gdyby dochodziło do zmian decyzji.

Z drugiej też strony (nie jestem pewna czy słusznie) patrząc na wybory ogólno społeczne - wybierając np. prezydenta RP, po wrzuceniu Karty z głosem do urny nie mam prawa wyciągnięcia tej Karty godzinę później (w trakcie głosowań) i zmiany mojego zdania. Głos oddaję raz - ponoszę odpowiedzialność za to jeśli nawet zakreśliłam pomyłkowo Kandydata.

Pozdrawiam
i_
ps. ... choć może się mylę :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”