współwłasność garażu a uchwalanie kosztów utrzymania

Zwoływanie zebrań, sposoby głosowań, pełnomocnictwa.
Wiadomość
Autor
waprok
.
.
Posty: 440
Rejestracja: 02-12-2009, 21:30

współwłasność garażu a uchwalanie kosztów utrzymania

#1 Post autor: waprok » 27-03-2010, 11:21

Mam pytanie a propos uchwały współwłaścicieli garażu w sprawie kosztów jego utrzymania. W garażu są platformy na samochody nad wybranymi miejscami postojowymi. W akcie notarialnym jest zapis, iż dany współwłaściciel ma x/y udziału oraz wyłaczne prawo do korzystania z danego miejsca postojowego z (ewentualnie) platformą. Współwłaściciele chcą większością uchwalić stawkę miesięczną od miejsca postojowego na utrzymanie garażu. I byłoby wszystko ok. Ale podniosłem temat, że wg tych zapisów właścicelami platform są wszyscy i dlatego powinno się uchwalić jedną stawkę na miejsce postojowe i w tym wliczyć solidarnie płacenie za UDT i konserwację platform. Spotkałem się z ogromnymi protestami i jednak pomysłem, że trzeba uchwalić stawki na miejsce i stawki za UDT i konserwację platform dla tych, którzy mają wyłaczne prawo do korzystania z platform.
I teraz pytanie. Mam obawy, że jak takie coś zostanie złożone do sądu, to ze względu na fakt, że nie ma zgody wszystkich współwłaścicieli co do takiego obciążania kosztem platformy, to niestety art. 199 może nie być zastosowany? Taki budżet dyskryminuje w mojej opinii tych mogących korzystać z platform. Jak to widzicie, w kontekście podpisania przez około 80% współwłaścicieli takiego budżetu i późniejszego złożenia do sądu?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Joanna
.
.
Posty: 768
Rejestracja: 12-05-2008, 23:39

Odp.: współwłasność garażu a uchwalanie kosztów utrzymania

#2 Post autor: Joanna » 27-03-2010, 13:07

Drugie zdanie Art 199 mówi, ze jak nie ma zgody wszystkich a jest poparcie ponad połowy to można żądać rozstrzygnięcia przez sąd

Ta "większa" polowa musi się podpisać pod wnioskiem do sądu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

waprok
.
.
Posty: 440
Rejestracja: 02-12-2009, 21:30

Odp.: współwłasność garażu a uchwalanie kosztów utrzymania

#3 Post autor: waprok » 27-03-2010, 17:05

Joanna pisze:Drugie zdanie Art 199 mówi, ze jak nie ma zgody wszystkich a jest poparcie ponad połowy to można żądać rozstrzygnięcia przez sąd

Ta "większa" polowa musi się podpisać pod wnioskiem do sądu
A jęsli wśród tej "większej" połowy jest mniej niż 50% korzystających z platform? Tu nie chodzi ogólnie o uchwalenie kosztów, ale o uchwalenie większej składki dla użytkowników platform, której właścicielami są de facto wszyscy współwłaściciele.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Joanna
.
.
Posty: 768
Rejestracja: 12-05-2008, 23:39

Odp.: współwłasność garażu a uchwalanie kosztów utrzymania

#4 Post autor: Joanna » 27-03-2010, 20:36

Jak widzisz kodeks nic o platformach nie mówi.

Współwłasność to współwłasność.

Jak rozumiem, po to macie iść do sądu, aby Was sprawiedliwie obdzielił kosztami.
Tyle ze sprawiedliwość sądu jest trudno przewidzieć.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

waprok
.
.
Posty: 440
Rejestracja: 02-12-2009, 21:30

Odp.: współwłasność garażu a uchwalanie kosztów utrzymania

#5 Post autor: waprok » 28-03-2010, 22:15

Joanna pisze:Jak widzisz kodeks nic o platformach nie mówi.

Współwłasność to współwłasność.

Jak rozumiem, po to macie iść do sądu, aby Was sprawiedliwie obdzielił kosztami.
Tyle ze sprawiedliwość sądu jest trudno przewidzieć.
Dzięki, ale nie takiej odpowiedzi szukam, bo, przepraszam za próżnośc, to wiem, o czym pisałem powyżej.

Jeśli ktoś miał taką sytuację, że próbował zgłosić do sądu, aby na podstawie art. 199 narzucił uchwałę większości na wszystkich, ale przy tym różnicował koszty ze względu na prawo do użytkowania platform, które są właśnością wszystkich, to bardzo proszę o odpowiedź.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zebrania, głosowania i inne procedury”