Wpłaty na FR a potencjalna sprzedaż mieszkania

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
HR
.
.
Posty: 324
Rejestracja: 23-09-2005, 17:53
Kontakt:

Wpłaty na FR a potencjalna sprzedaż mieszkania

#1 Post autor: HR » 15-12-2005, 18:51

Jestem członkiem wspólnoty mieszkaniowej i regularnie dokonywałem wpłat na fundusz remontowy. Ponieważ od kilku lat wspólnota nasza kumulowała środki na remont instalacji centralnego ogrzewania naszej nieruchomości wpłacane przez nas środki były nie małe. Obecnie zamierzam sprzedać swoje mieszkanie. Czy mogę domagać się od Zarządu wspólnoty zwrotu kwot wpłacanych przeze mnie na fundusz remontowy?

Tworzony przez wspólnotę mieszkaniową fundusz remontowy ma na celu pokrywanie kosztów zużywających się części nieruchomości oraz rozłożenie w czasie kosztów przyszłych remontów, które są integralna częścią kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Comiesięczne wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mają zapobiec sytuacji, w której konieczne będzie wpłacenie przez właścicieli lokali jednorazowej kwoty w dużej wysokości na pokrycie kosztów remontu. Nie ulega wątpliwości, że proces zużywania się nieruchomości jest procesem rozciągniętym w czasie i w takim samym czasie lub zbliżonym do niego powinna następować kumulacja środków finansowych na przyszłe remonty. Każdy właściciel nieruchomości, niezależnie od tego czy zamierza w przyszłości zamieszkiwać w lokalu czy tez go sprzedać, obowiązany jest ponosić koszty korzystania z nieruchomości w tym okresie, w którym z niej korzysta. Wpłaty dokonywane na fundusz remontowy stanowią właśnie pokrycie kosztów korzystania z nieruchomości. Dokonywanie sukcesywnie wpłat przez każdego z kolejnych właścicieli lokalu pozwala uniknąć sytuacji, w której nabywca lokalu musiałby ponieść koszt remontu nieruchomości również za okresy w których z niej nie korzystał. Tym samym żądanie wypłaty wcześniej dokonywanych wpłat dotyczących części wspólnych budynku nie jest możliwe. Natomiast cena za jaką właściciel lokalu sprzedaje swoją nieruchomość niewątpliwie powinna uwzględniać między innymi fakt zgromadzenia przez wspólnotę mieszkaniową środków finansowych przeznaczonych na przyszłe remonty tak samo zresztą jak zaciągnięcie przez wspólnotę mieszkaniową kredytu na remonty powinno skutkować obniżeniem ceny lokalu, ponieważ kredyt spłacać będzie nowy właściciel lokalu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
dobroslaw76
.
.
Posty: 249
Rejestracja: 23-02-2006, 14:44
Kontakt:

Odp.: Wpłaty na FR a potencjalna sprzedaż mieszkania

#2 Post autor: dobroslaw76 » 23-02-2006, 15:14

brak jest podstaw prawnych do zwrotu wpłat wnoszonych na FR przy sprzedaży lokalu. Wycofanie jakiejkolwiek zaliczki na poczet kosztów zarządu z rachunku bankowego WYMAGA podjęcia uchwały przez wspólnotę, bowiem jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd. To nie są pieniądze właściciela, tylko wspólnoty mieszkaniowej. Dodatkowo środki na FR przynoszą właścicielom pożytki cywilne w formie odsetek, które należne są wszystkim właścicielom w proporcji do posiadanego udziału. Zwrot jednemu właścicielowi wymagałby dokonania skomplikowanych rozliczeń odsetek. Zwrot zaliczek wpłacanych na FR nałożyłby na organ wspólnoty zgodnie z art. 42a Ustawy o podatku od osób fizycznych, obowiązek sporządzenia informacji PIT8C i wykazania w niej wypłaconych właścicelowi kwot, a właściciel - jeżeli dokonywał odliczeń kwot wpłaconych na FR od podatku - musiałby dokonać korekty zeznań podatkowych.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Piotr_wroc
.
.
Posty: 107
Rejestracja: 10-04-2006, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

Odp.: Wpłaty na FR a potencjalna sprzedaż mieszkania

#3 Post autor: Piotr_wroc » 10-04-2006, 10:13

dobroslaw76 pisze:brak jest podstaw prawnych do zwrotu wpłat wnoszonych na FR przy sprzedaży lokalu.
Uważam, że się mylisz, dobrosławie76. Wpłacone przeze mnie pieniądze (zwłaszcza na fundusz remontowy), które nie zostały wykorzystane należy rozliczyć i oddać. Opieram się na Ustawie o własności lokali, która obliguje mnie (właściciela) do pokrywania wyłącznie kosztów poniesionych przez Wspólnotę oraz na Kodeksie cywilnym: Art. 410, który mówi o obowiązku zwrotu świadczeń nienależnych:"Świadczenie jest nienależne... jeżeli zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty.."

nie było wydatków (czytaj: kosztów), to trzeba oddać wpłacone kwoty.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

HR
.
.
Posty: 324
Rejestracja: 23-09-2005, 17:53
Kontakt:

Odp.: Wpłaty na FR a potencjalna sprzedaż mieszkania

#4 Post autor: HR » 10-04-2006, 10:31

Wszystko zależy od tego jak opracowany jest model uchwały powołującej i sankcjonujących istnienie FR. Standardem jest, że zobowiązania ,pożytki itp przypisywane są w przedmiocie do danej nieruchomości, a nie właściciela - stąd nie zwraca się FR przy sprzedaży mieszkania.

Zresztą charakterystyczną cechą FR jaet długoterminowe gromadzenie środków.

Gdyby wspólnota nie chciała Ci wydać pieniędzy z FR, a Ty chciałbyś je odzyskać na drodze sądowej jestem przekonany że sąd oprze się na założeniu - że pomimo tego że faktycznie nie dokonano remontów FR wpłacany był niejako na zasadzie funduszu na utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym- czego sdotyczą odpowiednie przepisy UWL - powiązanej z naturalnym ciągłym degradowaniem się substancji nieruchomości - czyli nie na konkretny remont za jakiś czas a w CELU UTRZYMANIA NIERUCHOMOŚCI W NIEPOGORSZONYM STANIE . Kryterium celu jest w tym przypadku kluczowe.

I jeszcze jedna mała kwestia : odliczałeś FR? :)

Pozdrawiam
HR

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Piotr_wroc
.
.
Posty: 107
Rejestracja: 10-04-2006, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

Odp.: Wpłaty na FR a potencjalna sprzedaż mieszkania

#5 Post autor: Piotr_wroc » 10-04-2006, 15:22

HR pisze:Wszystko zależy od tego jak opracowany jest model uchwały powołującej i sankcjonujących istnienie FR.
Masz w 100% rację. Jeżeli brak jest w uchwale zapisów, że wpłaty na fundusz nie podlegają zwrotowi, to zgodnie z ustawą o własności lokali i kodeksem cywilny należy je rozliczyć i oddać część niewykorzystaną - to oczywiste.
jestem przekonany że sąd oprze się na założeniu - że pomimo tego że faktycznie nie dokonano remontów FR wpłacany był niejako na zasadzie funduszu na utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym
Stan jest taki:
1. faktycznie nie dokonano remontów,
2. wpłacany był niejako na zasadzie funduszu na utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym.

Jestem przekonany, że każdy sąd nakaże zwrot nadpłaconych kwot na takie hipotetyczne "remonty". To wpłaty na bieżącą konserwację są przeznaczone na utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym.

Ale wszystyko i tak zależy od treści uchwały o ustanowieniu FR. Ze znanych mi kilku dolnośląskich wspólnot żadna (powtarzam: żadna) nie ma podjętej uchwały o ustanowieniu funduszu remonowego, a każda z nich żąda od właścicieli wpłat na ten fundusz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

HR
.
.
Posty: 324
Rejestracja: 23-09-2005, 17:53
Kontakt:

Odp.: Wpłaty na FR a potencjalna sprzedaż mieszkania

#6 Post autor: HR » 10-04-2006, 16:02

No to gratuluję tym wspólnotom pomysłowości, perspektywicznego myślenia i ogólnie życzę wesołych świat... :) Rozpatrujemy tutaj jednak samą kwestie przydatności takiej uchwały pod kątem ustalania trybu rozliczania wpłat na FR . Samo żądanie wplat na FR nie wymaga jednak uchwały - jest to obowiązek ustawowy (choć nie ma tam formalnie pojęcia FR -pochodzi pod Art. 14.)...

A poważnie...

Nie łapmy się za słówka - oczywiście, że FE jest RÓWNIEŻ na utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym. Rozdzielmy jednak kwestię operacyjnego zarządzania pieniędzmi od strategicznego nimi zarządzania . Perspektywa czasowa dla charakterystyki problemu utrzymania nieruchomości w stanie niepogorszonym jest o tyle ważna, że to od niej zależą źródła finansowania remontów . Albo FR albo FE - pomijam tu kwestię wartości remontu i inne czynniki.

Ale nic to :

sam UWL daje "broń" Zarządom :

Art. 12. 2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

I właśnie ten przepis sąd weźmie pod uwagę - zwróć uwagę na ogólny zapis "potrzeby" i brak ograniczenia czasowego.... Zarząd ZAWSZE (no chyba ,że zna się tylko na pieleniu ogródków) będzie potrafił zaargumentować, że długoterminowy cel inwestycyjny na który zbiera środki jest taką potrzebą - co ważne nie musi być to nic konkretnie zapisanego w uchwałach włascicieli - Zarząd zawsze może się podeprzeć wynikami protokołu pokontrolnego stanu technicznego nieruchomości i zawsze znajdzie się coś do remontu.... i po sprawie.... :)

Pozdrawiam
HR

PS. Witam na forum :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”