Wkłady kominowe

Czyli wszystko o Funduszu Remontowym, Funduszu Ekspolatacyjnym i innych funduszach celowych.
Wiadomość
Autor
bacha401
.
.
Posty: 109
Rejestracja: 15-07-2007, 10:27

Odp.: Wkłady kominowe

#13 Post autor: bacha401 » 05-11-2008, 10:02

Drogi Szyno,piszesz o kwestiach ,ktore w tym przypadku nie maja zastosowania.Jeszcze raz wyjasniam,iz do roku 2008 była uchwała wspólnoty uznajaca kominy za cześc wspólna ,ale juz wkład nie i koszt jego załozenia ponosił własciciel a nie wspólnota.Teraz sytuacja jest inna,przyjeliśmy uchwałe o granicach nieruchomosci wspólnej/wcześniej jej nie było/,gdzie kominy jak i ich naprawa leza w gestii wspólnoty.Do roku 2008 kilku włascicieli zamontowało wkłady do kominów nie korzystajac przy tym z funduszu remontowego,tylko wyłozyli kase extra.Sa to wkłady do kominów jednofunkcyjnych junkersów tylko do podgrzewania wody,a nie do ogrzewania mieszkań!Blok ma juz ponad 30 lat i taki remont jest konieczny.
Każde rozwiazanie kwestii rozliczenia takiego remontu,bedace zgodne z prawem najbardziej popieram,ale tu mamy sytuacje,która musi uwzglednic stan juz istniejacy.Każdy własciciel,który juz ma taki wkład,legalnie zamontowany/z końcowym protokołem odbioru/,pierwszy pójdzie do sądu i zaskarży taka uchwałe/niema przeciez nakazu płacenia podwójnie za ta sama rzecz/
Prosze mnie zrozumiec,ja mimo duzego udziału,nie mam nic przeciwko rozliczeniu tego w ustawowy sposób,ale jak to zrobić,to nikt z Was drodzy forumowicze mi nie podpowiedział.
Jest stan faktyczny taki a nie inny i co zrobić?

[ Dodano: Sro 05 Lis, 2008 ]
Chyba musze sie pogodzic z brakiem rozwiazania "mojego"problemu na tym forum, dziekuje wszystkim za wypowiedzi,bede dalej nad nim mysleć,pozdrawiam:)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Janusz Gdański
.
.
Posty: 853
Rejestracja: 11-07-2006, 13:35

Odp.: Wkłady kominowe

#14 Post autor: Janusz Gdański » 05-11-2008, 11:23

Nie bardzo rozumiem - skoro niektórzy założyli wkłady kominowe DO SWOICH MIESZKAŃ to trzeba je będzie usunąć, gdyż uniemożliwiają one wstawienie jednego wkładu dla całego pionu (który "pełni obowiązki" komina po remoncie). Jeśli montowali wkłady bez zgody (uchwały) wspólnoty, to muszą je na swój koszt zdemontować i partycypować w kosztach instalowania wkładów "wspólnych".

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Wkłady kominowe

#15 Post autor: owner » 05-11-2008, 11:24

bacha401 pisze:Jest stan faktyczny taki a nie inny i co zrobić?
Sfinansować remont ze wspólnych środków remontowych (FR).
Właścicielom, którzy wcześniej zabezpieczyli kominy na swój koszt, zrekompensować ten dodatkowy wydatek przez odliczenie przypadającej na nich części kosztów obecnego remontu (według ich udziałów) od zaliczek na remonty. Ująć to w uchwale.

Wówczas zasada finansowania wydatków remontowych według udziałów jest zgodna z zasadą sprawiedliwego rozkładu obciążeń.

[ Dodano: Sro 05 Lis, 2008 ]
Janusz Gdański pisze:Jeśli montowali wkłady bez zgody (uchwały) wspólnoty, to muszą je na swój koszt zdemontować
"Zgoda wspólnoty" może być wydana ex post, w obecnej uchwale. Nie jestem pewien, czy jest w ogóle ona konieczna, ponieważ w poprzednim stanie prawnym wkłady nie należały do NW.

Jeżeli wkłady zamontowane indywidualnie są w dobrym stanie technicznym, to nie ma sensu ich wyjmować i wkładać nowych. To marnotrawstwo i zabieg zupełnie niezrozumiały.
Janusz Gdański pisze:uniemożliwiają one wstawienie jednego wkładu dla całego pionu
Przecież spalinowy przewód kominowy jest oddzielny dla każdego mieszkania. Jak chcesz wstawić "jeden wkład dla całego pionu"?

[edit] korekta (usunąłem jeden wyraz)
Ostatnio zmieniony 06-11-2008, 11:15 przez owner, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Janusz Gdański
.
.
Posty: 853
Rejestracja: 11-07-2006, 13:35

Odp.: Wkłady kominowe

#16 Post autor: Janusz Gdański » 05-11-2008, 12:12

Podobno wstawienie wkładu ma zastąpić naprawę komina (Patrz - pierwszy post BACHY). Skoro ma być po jednym pionie w kazdej klatce, to chyba o to chodzi. Jeżeli chodzi o wkłady "indywidualne", to będę się upierał, że nie należą one do NW.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Bleu
.
.
Posty: 101
Rejestracja: 22-10-2008, 20:27

Odp.: Wkłady kominowe

#17 Post autor: Bleu » 05-11-2008, 12:35

bacha401 pisze:Jeszcze raz wyjasniam,iz do roku 2008 była uchwała wspólnoty uznajaca kominy za cześc wspólna ,ale juz wkład nie i koszt jego załozenia ponosił własciciel a nie wspólnota.Teraz sytuacja jest inna,przyjeliśmy uchwałe o granicach nieruchomosci wspólnej/wcześniej jej nie było/,gdzie kominy jak i ich naprawa leza w gestii wspólnoty.Do roku 2008 kilku włascicieli zamontowało wkłady do kominów nie korzystajac przy tym z funduszu remontowego,tylko wyłozyli kase extra.
Wydaje mi się, że uchwałą przejęliście cudzą własność (extra wkłady kominowe). Jeśli nie zamierzacie ich wymieniać to, nawiązując do tej uchwały powinniście uwzględnić wydatki poniesione na ich wykonanie przez indywidualnych właścicieli jako dodatkowy wkład w fun. remontowy i dokonać korekty. Przy rozliczeniu wymiany pozostałych wkładów ich koszt powiększony o wartość prac wykonanych przed uchwałą o przyjęciu granic... podzielić wg udziałów a poniesione koszty przez indywidualnych właścicieli na wykonanie wkładów zaliczyć im w poczet zaliczek na FR i już. To będzie "sprawiedliwość społeczna i dziejowa".
Warunkiem jest udokumentowanie kosztów, a gdy brak przyjęcie ich do oddzielnej wyceny wg stawek za dzień ich wykonania.
Jeśli ich żywot bedzie krótszy niż pozostałych to i tak jako część wspólna wszyscy złożą się na ich remont.
to tyle o sprawiedliwości i sposobie podziału, wg mnie
tylko pieniacz się zapieni :hahaha:
Bleu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bacha401
.
.
Posty: 109
Rejestracja: 15-07-2007, 10:27

Odp.: Wkłady kominowe

#18 Post autor: bacha401 » 05-11-2008, 18:12

Dzieki Bleu za konkretna odpowiedź na mój problem.Przedstawie to ksiegowej we wspólnocie i jezeli to sie da jakos odtworzeniowo udokumentować,to jest to chyba najlepsze rozwiazanie,ale czekam również na dalsze pomysły.
Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Fundusze celowe”