Strona 1 z 3

Podstawa prawna

: 31-10-2010, 14:47
autor: mariusz999
Czy jest podstawa prawna zobowiązująca administratora do rozliczenia zaliczek na świadczenia za rok miniony w pierwszym kwartale następnego roku czy też termin rozliczenia jest dowolny?

Odp.: Podstawa prawna

: 31-10-2010, 15:29
autor: JohnnyG
mariusz999 pisze:Czy jest podstawa prawna zobowiązująca administratora do rozliczenia zaliczek na świadczenia za rok miniony w pierwszym kwartale następnego roku czy też termin rozliczenia jest dowolny?
Art. 30.

1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w
sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:

1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy,
2) składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swojej działalności,
3) zwoływać zebranie ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż
w pierwszym kwartale każdego roku.

1a. W wypadku gdy zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną
powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, nie zwoła zebrania ogółu właścicieli
lokali w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zebranie coroczne może
zwołać każdy z właścicieli.

2. Przedmiotem zebrania, o którym mowa w ust. 1, powinny być w szczególności:
1) uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną
i opłat na pokrycie kosztów zarządu,
2) ocena pracy zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną
powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1,
3) sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium.

W razie wątpliwości zawsze najpierw przeczytaj to:
http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9940850388

Odp.: Podstawa prawna

: 31-10-2010, 17:01
autor: call_ey
Nie ma podstawy prawnej, bo administrator nie jest odpowiedzialny za rozliczanie zaliczek. Za to odpowiada albo zarząd wspólnoty albo zarządca któremu notarialnie właściciele powierzyli sprawowanie zarządu.

W związku z art. 29 ust. 1a UoWL okresem rozliczeniowym we wspólnocie jest rok kalendarzowy i tak jak pisze >JohnnyG< najpóźniej w pierwszym kwartale zarząd wspólnoty powinien się rozliczyć z właścicielami z ich zaliczek przedstawiając sprawozdanie ze swojej działalności w tym sprawodzanie finansowe z aubiegły rok.

Tyle teoria, a praktyka jest inna niestety.
Nic nie zrobisz, UoWL jest tak skonstruowana, że jako właściciel nie masz nic do gadania.
Jeżeli jest barani zarząd a do tego zatrudniony szubrawiec z licencją, który robi co chce to jako wspólnota macie wszyscy przechlapane. Do sądu walczyć o swoje prawa nie masz co iść, bo bardzo rzadko, wręcz wyjątkowo się zdarza, że jakiś sędzia zna UoWL, sąd uzna że nie masz racji wbrew oczywistym dowodom bo masz się podporządkować wspólnocie i tyle, a że ta wspólnota podejmuje idiotyczne decyzje (tzn. administrator zamiast właścicieli) albo funkcjonuje niezgodnie z prawem to sądu nie interesuje.
Smutne ale przećwiczone w praktyce i prawdziwe.

Odp.: Podstawa prawna

: 31-10-2010, 17:11
autor: Darek
call_ey pisze:Nie ma podstawy prawnej, bo administrator nie jest odpowiedzialny za rozliczanie zaliczek. Za to odpowiada albo zarząd wspólnoty
Szkoda, że nigdy tego tematu nie przećwiczyłeś w praktyce – może nie wypisywałbyś takich bzdur. Administrator, który najczęściej jest zewnętrzną firmą posiadającą licencję zarządcy, ma zazwyczaj wpisany ten obowiązek w umowę o zarządzanie. Stąd w tej sytuacji, jeżeli administrator nie przygotuje rozliczenia, nie istnieje w tym znaczeniu odpowiedzialność zarządu.

call_ey pisze:Jeżeli jest barani zarząd a do tego zatrudniony szubrawiec z licencją, który robi co chce to jako wspólnota macie wszyscy przechlapane.
Proponowałbym nie wypisywać takich epitetów. Skoro masz doświadczenie z baranim zarządem, albo sam jesteś jego członkiem, lub zatrudniłeś szubrawca, to tylko twoja wina.

Odp.: Podstawa prawna

: 31-10-2010, 17:52
autor: call_ey
Rzucasz się a nie masz racji - nawet nie zrozumiałeś tego co napisałem.
Co z tego że administrator ma wpisane ża ma rozlicać zaliczki, że ma wykonać sprawozdanie finansowe - podpisuje ten dokument i odpowiada z mocy prawa za niego zarząd wspólnoty bo to zarząd na mocy art.21 jest od tego a nie administrator nawet z licencją.
Przykład o baranim zarządzie (o szubrawcy już nie wspominam) jest tylko i wyłącznie ilustracją sytuacji jaka może zaistnieć i jaka niestety istnieje w wielu wspólnotach co widać i słychać chociażby po wpisach na tym forum i na innych.

Odp.: Podstawa prawna

: 31-10-2010, 23:03
autor: jaceko
Darek pisze: w tej sytuacji, jeżeli administrator nie przygotuje rozliczenia, nie istnieje w tym znaczeniu odpowiedzialność zarządu.
Ależ jest odpowiedzialny, choć nie jest winny :) Tak jak każdy przełożony jest odpowiedzialny za błędy swojego podwładnego. Trzeba rozliczyć administratora z niewywiązywania się z umowy. Jeżeli Zarząd tego nie uczyni szybko, należy rozliczyć Zarząd.