Kto ma wezwać fachowca?

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
napad
.
.
Posty: 184
Rejestracja: 13-12-2015, 21:26

Kto ma wezwać fachowca?

#1 Post autor: napad » 06-02-2017, 14:20

Witam!
Jakie są zasady ustalania problemu ,usterki,awarii?
Na przykładzie -właściciel mieszkania na 2 piętrze (2 piętrowy blok) ma w mieszkaniu wilgoć w wyniku tego grzyb itd.Kto ma stwierdzić z jakiego powodu problem ten występuje ?
Czy przyczyną są nieszczelności w dachu ,przemarzanie poddasza,niewłaściwe rynny czy też przyczyną jest brak wentylacji w mieszkaniu na skutek zapchania otworów wentylacyjnych przez właściciela.

Kto ma wezwać "fachowca" który jednoznacznie określi przyczynę występowania wilgoci zarząd czy właściciel?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Kto ma wezwać fachowca?

#2 Post autor: piotrusb » 06-02-2017, 16:50

Nie ma uniwersalnej zasady. Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że przyczyna usterki może leżeć po stronie nieruchomości wspólnej, to powinna to zbadać wspólnota. Jeśli jednak źródło usterki jest trudne do określenia i/lub taka ekspertyza byłaby kosztowna, to można uprzedzić właściciela (i wziąć odpowiednie oświadczenie), że w przypadku jeśliby się okazało, że wina leży po stronie lokalu, to właściciel będzie musiał zapłacić za ekspertyzę.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Kto ma wezwać fachowca?

#3 Post autor: irenalo » 07-02-2017, 13:36

WM ma obowiązek przeprowadzania przeglądów budowlanych.
Przynajmniej raz do roku powinna być sprawdzana wentylacja lokali, raz do roku instalacja gazowa.
Jeśli są piece , to powinnien być robiony przegląd kominiarski.
Po takim przeglądzie WM zawiadamia właściciela lokalu, że powinien wykonać zalecenia . Np. wstawić nawiewniki w oknach .
Jeśli nie ma wentylacji w mieszkaniu, to nie ma siły - pojawi się grzyb.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

napad
.
.
Posty: 184
Rejestracja: 13-12-2015, 21:26

Odp.: Kto ma wezwać fachowca?

#4 Post autor: napad » 08-02-2017, 21:29

irenalo oczywiście masz rację ,tak jak raz na 5 lat musi być przegląd budowlany budynku.
Wszystko to co napisałaś zostało wykonane,uciążliwa lokatorka nie wpuściła kominiarzy w celu wykonania przeglądu wentylacji twierdząc że nie zawsze jest w mieszkaniu (była informacja na klatce kominiarze chodzili w różnych godzinach ,poza tym mam od nich bezpośrednią informacje ,że z ta Panią rozmawiali bo była w mieszkaniu ,ale nie zostali wpuszczeni)
Nikt z nas nie twierdzi że nie ma możliwości aby nieszczelność w dachu nie mogła wystąpić dlatego pytałem kto powinien zapłacić za ewentualna expertyzę.

Drugie pytanie,jak wygląda sprawa odśnieżania dachów i usuwania sopli ?.O ile to drugie jeszcze rozumiem o tyle tego pierwszego nie mogę.Dach jest wykonany jako spadzisty i umożliwia odprowadzanie deszczu jak i śniegu .Wydaje mi się że problemem są rynny ,których jest albo zbyt mało albo maja zbyt małą przepustowość(w czasie deszczu nie nadążają odbierać deszczu,są czyszczone)Po opadach śniegu zaczynają odbierać roztopiony śnieg ale w nocy jak jest mróz woda zaczyna gwałtownie zamarzać i tworzą się czopy

Czy ustawa z PB dotyczy odśnieżania tylko dachów wielkopowierzchniowych (gdzie możliwy jest pomiar grubości i wagi śniegu,przecież nikt nie będzie chodził po spadzistym dachu i mierzył śniegu) czy wspólnota ma obowiązek odśnieżenia spadzistego dachu?Nie chodzi o obciążenie tylko o ewentualne działanie lodu.

Developer po oddaniu budynku do eksploatacji nic nie mówił o konieczności odśnieżania więc nikt o tym nawet nie pomyślał.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Kto ma wezwać fachowca?

#5 Post autor: piotrusb » 09-02-2017, 11:54

Za utrzymanie budynków we właściwym stanie technicznym i bezpieczeństwo ich użytkowania są odpowiedzialni właściciele i zarządcy budynków. Mają oni obowiązek nie tylko usuwania śniegu, ale także sopli, brył czy nawisów śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób na chodnikach czy ulicach przy budynku. Jeśli zarząd/zarządca tego zaniedba, a spadający z dachu śnieg czy lód spowoduje straty np. uderzy jakąś osobę, to wspólnota/zarządca będzie za to odpowiadać. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia dachu pod ciężarem zalegającego śniegu, który nie został w porę usunięty, to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Zgodnie z art. 61 pkt 2 upb:
Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Art. 62 ust. 1 pkt 4:
Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli bezpiecznego użytkowania obiektu każdorazowo w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 61 pkt 2

Zgodnie natomiast z art. 91a:
Kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Obowiązek odśnieżania dachów nie dotyczy więc wyłącznie obiektów wielkopowierzchniowych. Obiekty tego typu (budynki o powierzchni przekraczającej 2000 m2 oraz o powierzchni dachów wynoszącej ponad 1000 m2 jak np. hale targowe i hipermarkety) podlegają jedynie od 2010 r. szczególnemu nadzorowi wojewodów w zakresie odśnieżania dachów.

Zarządca powinien znać budynek i wiedzieć, jaką wytrzymałość ma jego dach. Konstrukcje dachowe są tak projektowane, żeby bez ryzyka powstania zagrożenia dla ich bezpieczeństwa i bezpieczeństwa użytkowników mogły przenosić między innymi obciążenie śniegiem.

Obciążenie powinno być uwzględniane na etapie projektowania konstrukcji dachu. Wielkość dopuszczalnego obciążenia jest obliczana przez projektanta w oparciu o cechy dachu (wielkość, kształt, stopień pochylenia połaci dachowych) i inne czynniki wpływające na rozkład śniegu na dachu. Znając możliwości nośne konstrukcji dachu oraz ciężar objętościowy śniegu, wynikający z jego struktury, można określić teoretyczną, bezpieczną grubość pokrywy śnieżnej. I tylko jeśli ta grubość zostaje przekroczona pojawia się konieczność odśnieżenia dachu. W wielu przypadkach takie odśnieżenie jest jednak bardzo trudne np. spadzisty dach pokryty starą dachówką.

Do obliczania obciążenia dachu śniegiem stosuje się średnie ciężary (PN-80/B-02010/Az1):
•świeżego śniegu - 1 kN/m3,
•osiadłego (kilka godzin lub dni po opadach) - 2 kN/m3,
•starego (kilka tygodni lub miesięcy po opadach) - 2,5-3,5 1 kN/m3,
•mokrego - 4 kN/m3.

Przy nachyleniu połaci dachowej w granicach od 0 do 30 stopni obciążenie dachu przyjmowane stosownie do strefy obciążenia śniegiem jest redukowane do poziomu 0,8 tej wartości. Przy kątach nachylenia przekraczających 30 stopni następuje dalsza redukcja tego obciążenia, wynikająca z naturalnego zsuwania się śniegu z dachu, aż do zera - przy kątach nachylenia połaci dachowych przekraczających 60 stopni.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

napad
.
.
Posty: 184
Rejestracja: 13-12-2015, 21:26

Odp.: Kto ma wezwać fachowca?

#6 Post autor: napad » 10-02-2017, 14:38

Cóż developer nie zalecał odśnieżania a jak kontaktowałem się z projektantem to twierdził że nie zachodzi taka konieczność w związku z dużą spadzistością.
Nie ma jakby problemu z obciążalnością dachu ,a z przepustowością rynien które nie nadążają w odbiorze wody ona zamarza i później kolejne topniejące warstwy śniegu już nie mogą spływać ponieważ w rynnie jest lodowy baton.Developer oczywiście ma wszystko w poważaniu ,a właśnie jeden z właścicieli twierdzi że na skutek śniegu na dachu ma wilgoć w mieszkaniu .
Byłem na poddaszu i nigdzie nie widziałem wody ,ale nie jestem znawcą.
Wzywać "fachowców",a w razie braku nieszczelności na dachu obciążać właściciela kosztami?I jak to umotywować?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nieruchomość wspólna”