garaże położone na nieruchomości współnej

Czyli ustalanie granic nieruchomości oraz zakres odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali.
Wiadomość
Autor
BLEKITNY74
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 04-03-2009, 10:26
Kontakt:

garaże położone na nieruchomości współnej

#1 Post autor: BLEKITNY74 » 04-03-2009, 11:54

Witam
Mam kilka pytań dotyczących działki na ,której są usytuowane garaże.
Może od początku..
Niedawno każdy z posiadaczy garażu także i ja otrzymał od komornika sądowego pismo następującej treści.

„Zawiadomienie Uczestnika o Terminie Opisu i Oszacowania Nieruchomości

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w adres x Urszula Kowalska w sprawie wniosku:
Henryk
Adres………..

przeciwko:
Dagmara
Adres………….
Ryszard
Adres…………..
O egzekucję należności pieniężnej na mocy art. 945 § 1 kpc zawiadamia uczestnika postępowania: jak poniżej na liście, że w dniu x o godz y w adres zostanie dokonany opis i oszacowanie nieruchomości polożonej: adres x dla której Sąd Rejonowy w adres prowadzi księgę wieczystą o numerze x”

W tym dniu część posiadaczy garaży stawiła się w siedzibie komornika i otrzymała wyjaśnienie, że w związku z tym, że jako posiadacze udziałów w powyższej nieruchomości w części x zostali wezwani na oszacowanie nieruchomości.
Ku wyjaśnieniu kiedyś gdy każdy kupujący garaż kupował tak naprawdę udział w calej nieruchomości, chyba nie do końca zdawał sobie sprawę z tego, że nie kupuję wydzielonej działki na której stoi garaż ale udział w całej nieruchomości. Osobiście sam odkupiłem z drugiej ręki takowy „garaż”- udział w drodze kupna sprzedaży u notariusza dlatego też jako udziałowiec zostałem poinformowany o oszacowaniu działki.
Dłużnicy podani w tym piśmie ( Dagmara , Ryszard ) kiedyś stanowili firmę budowlaną, która stawiała te boxy betonowe jako garaże i odsprzedawali je na zasadzie udziału w całej powierzchni nieruchomości. Cała działka jej powierzchnia równa się 86 udziałów. Dłużnicy wymienieni nie dokończyli sprzedaży tych graży- udziałów i teraz ktoś komu są dłużni pieniądze dopatrzył się, że posiadają 36 udziałów ( których nie zdarzyli ileś lat temu sprzedać ) i dlatego było oszacowanie tej nieruchomości gdyż praktycznie tak naprawdę wszyscy właściciele garaży są właścicielami wspólnymi tej nieruchomości łącznie ze stojącymi garażami w proporcji do posiadanych udziałów.
Może ktoś zadać pytanie na jakiej zasadzie były przydzielane te garaże miejsca że Pan X dostał boks o numerze 10 a Pani Y o numerze 22 skoro nie ma wydzielonych powierzchni garażowych (odrębnych działek).Odbywało się to podobno na zasadzie losowania numerki odwrócone i każdy kto kupił udział w nieruchomości losował i potem jak stawiali te boksy to według numerów ci którzy wcześniej kupili udziały zajmowali te garaże według wylosowanych numerów taka była umowa ustna między współudziałowcami.
Poniżej przytoczę część umowy sprzedaży z mojego aktu notarialnego dokonania zakupu tego garażu.
Umowa Sprzedaży- Akt notarialny
1.Zbigniew i Ludwika małżonkowie oświadczyli ,że na prawach wspólności ustawowej są współwłaścicielami w udziale wynoszącym 1/86 część zabudowanej nieruchomości położonej w „adres”, dla której Sąd Rejonowy w x prowadzi księgę wieczysta KW nr y……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...
Zbigniew i Ludwika oświadczyli, że na nieruchomości powyższej posiadają boks garażowy oznaczony numerem porządkowym 98 z wyłączeniem prawa do korzystania z innych boksów, jak również, że udział we własności powyższej nieruchomości nabyli umową kupna z dnia 11 sierpnia 2001 r
2. Zbigniew i Ludwika małżonkowie sprzedają Przemysławowi (mi) swój udział wynoszący 1/86 część we własności opisanej w § 1 tego aktu zabudowanej nieruchomości objętej księgą wieczystą KW nr x Sądu Rejonowego w Y i przenoszą posiadanie boksu garażowego oznaczonego numerem porządkowym 98 a kupujący oświadczył, że udział we własności tej nieruchomości kupuje.
Reasumując te troszkę długą charakterystykę stanu obecnego
1) Posiadam jeden udział z 86 w całej nieruchomości z przydzielonym boksem garażowym o numerze 98
2) Dłużnicy posiadają 36 udziałów w całej nieruchomości – niezabudowana część ( nie sprzedali udziałów kolejnym nabywcom nie zdążyli na tej cześci postawić też boksów garażowych)
3) Pełnomocnik wierzyciela pod przyszłą licytację podał 10 udziałów dłużników z 36 bo tyle ma starczyć na zaspokojenie długu według wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę całej działki
4) Kilka udziałów z tych które nie należą do dłużnika nie została zabudowana boksami nie wiem ile dokładnie ale chyba 3 – w trakcie sprzedaży miał plajtę i nie dokończył stawiania boksów więc z 3 osoby posiadają kupiony udział ale nie mają na nim boksu garażowego
Jakie są moje wątpliwości pytania do tej sprawy
1) Jeśli w drodze licytacji ktoś nabędzie te 10 udziałów od dłużnika to w zasadzie w jaki sposób skorzysta z tych udziałów skoro każdy posiada już swój boks garażowy a nie ma wyodrębnionej części działki na której mógłby stawiać garaże. ( teren przeznaczony wyłącznie na garaże ) a żeby budować na wspólnej nieruchomości potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli z tego co doczytałem na portalu.
2) Wcześniej już przed otrzymaniem powiadomienia od komornika o zamiarze dokonania oszacowania nieruchomości jakaś firma X budowlana wysyłała do posiadaczy udziałów list z prośbą podpisania zgody na dokończenie inwestycji budowy garaży na tym terenie nie zabudowanym (tych równym 36 udziałów ) wtedy podpisałem tę zgodę i odesłałem ten list myśląc sobie, że to dobrze ,że ktoś dalej pociągnie te garaże i w ten sposób uatrakcyjni ten rejon garażowy. Jednak szczerze też nie byłem świadomy tego, że posiadam udział w tej nieruchomości i tak nadobne nie jestem posiadaczem wyodrębnionej działki na której stoi mój boks garażowy.
Teraz myślę, że to właśnie ta firma budowlana, która zbierała te podpisy będzie brać udział w licytacji która odbędzie się za jakiś czas. Moje wątpliwości są takie czy jeśli wygra te 10 udziałów czy potem nie obciąży mnie w części proporcjonalnej do posiadanych udziałów w całej nieruchomości np. za podłącznie prądu czy inne prace budowlane dotyczące tych dziesięciu wylicytowanych udziałów. Wiem ,że nie wszystkie osoby podpisały takowy list ze zgodą ale czy wtedy może ta firma obciążyc te osoby które podpisały takową zgodę?
A zakładając inną sytuację ,że wszyscy podpisali zgodę na takową budowę to czy potem w jakiś sposób wszyscy musieliby uczestniczyć w jakiś kosztach zabudowy tych dziesięciu udziałów? W końcu na dobre jesteśmy wspólnikami całej nieruchomości w częściach udziałowych.
3) Moje kolejne pytanie to czy mogę odwołać zgodę na rozpoczęcie inwestycji na tym terenie pomimo, że wcześniej wyraziłem takową zgodę i czy takie odwołanie będzie wiążące a jeśli tak to w jaki sposób to zrobić (list polecony? Czy jakaś inna forma)


Byłbym wdzięczny za merytoryczne odniesienie się do problemu.
Pozdrawiam
Przemek
Ostatnio zmieniony 04-03-2009, 12:22 przez BLEKITNY74, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: garaże położone na nieruchomości współnej

#2 Post autor: owner » 04-03-2009, 12:18

Po co podajesz nazwiska?
Masz zgodę tych osób na publikowanie ich danych osobowych?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: garaże położone na nieruchomości współnej

#3 Post autor: wokal79 » 04-03-2009, 13:01

Po pierwsze co do danych osobowych to jeśli te osoby prowadzą działalność gospodarczą to nie podlegają pod ustawę o ochronie danych osobowych.

Po drugie, sprawa jest naprawdę skomplikowana i radzę skorzystać z porady prawnika, który się dobrze zna na nieruchomościach.

Po trzecie, wydaje mi się, że firma, która przejmie te niewykupione udziały i związany z tym grunt to będzie dążyła do dokończenia budowy i sprzedaży garaży nowym klientom.

Po czwarte, no cóż zawsze przed transakcją kupna trzeba dokładnie czytać dostarczone przez sprzedającego wypis z księgi wieczystej i wypis z ewidencji gruntów.
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: garaże położone na nieruchomości współnej

#4 Post autor: owner » 04-03-2009, 14:11

wokal79 pisze:co do danych osobowych to jeśli te osoby prowadzą działalność gospodarczą to nie podlegają pod ustawę o ochronie danych osobowych
Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Czy możesz podać przepis wyłączający te osoby spod ochrony ustawowej?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: garaże położone na nieruchomości współnej

#5 Post autor: wokal79 » 04-03-2009, 16:07

W tym przypadku nie mamy do czynienia z osobą fizyczną, ale z przedsiębiorcą.

Kodeks Cywilny

Art. 43 (1). Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Art. 43 (2). § 1. Przedsiębiorca działa pod firmą.
§ 2. Firmę ujawnia się we właściwym rejestrze, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

A, konkretnie z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, pod określoną nazwą (tj. firmą). Dane przedsiębiorcy (np. nazwa, adres) są jawne. Wynika to z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy o KRS.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej
Rozdział 3
Ewidencja Działalności Gospodarczej
Art. 24. 1. Ewidencja jest jawna.
2. Każdy ma prawo dostępu do danych zawartych w ewidencji i do przeglądania akt ewidencyjnych przedsiębiorcy wpisanego do ewidencji.

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym
art. 8

1. Rejestr jest jawny.
2. Każde ma prawo dostępu do danych zawartych w rejestrze.

Nawet mamy internetową przeglądarkę danych KRS.
http://krs.cors.gov.pl/

Dlatego też warto zauważyć różnicę, że gdy mamy do czynienia z p. Adamem Nowakiem, będącym osobą fizyczną to dane te podlegają pod ochronę związaną z ustawą o ochronie danych osobowych. Natomiast dane p. Adama Nowaka - przedsiębiorcy budowlanego (np. kładzenie parkietów) już nie są chronione.
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: garaże położone na nieruchomości współnej

#6 Post autor: owner » 04-03-2009, 16:23

Tak, to jest przedsiębiorca, ale nadal jest on człowiekiem (osobą fizyczną).

Księgi wieczyste też są jawne, co nie znaczy, że możesz rozwieszać dane z Kw na słupach ogłoszeniowych. Bez zgody właściciela lokalu zarząd czy zarządca nie ma prawa wywiesić na klatce schodowej spisu mieszkań z nazwiskami właścicieli - chociaż to samo możesz zdobyć w sądzie wieczystoksięgowym.

Ustawa o ochronie danych osobowych nie zawiera wyjątku w odniesieniu do osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą.

Poza tym mamy tu do czynienia z pewnymi transakcjami handlowymi i zobowiązaniami - są to tak zwane dane wrażliwe i rozpowszechnianie ich jest wątpliwe nie tylko prawnie, ale i etycznie. Proponuję, żeby administracja forum usunęła dane osobowe z posta Błękitnego74.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nieruchomość wspólna”