pełnomocnictwo od Zarządu

Zarząd wspólnoty sprawowany przez osoby fizyczne wybrane spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
Wiadomość
Autor
Piotr_wroc
.
.
Posty: 107
Rejestracja: 10-04-2006, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

pełnomocnictwo od Zarządu

#1 Post autor: Piotr_wroc » 03-06-2007, 18:18

Witam,
Mam pytanie: Czy udzielenie przez Zarząd radcy prawnemu pełnomocnictwa do reprezentowania wspólnoty przed sądem w sprawie o uchylenie uchwały jest przekroczeniem czynności zwykłego zarządu?
Czy na takie pełnomocnictwo nie powinna się zgodzić wspólnota w postaci uchwały? Co kosztami - kto ma płacić - wspólnota, czy niekompetentny Zarząd?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Stanisław
.
.
Posty: 291
Rejestracja: 23-01-2006, 19:48

Odp.: pełnomocnictwo od Zarządu

#2 Post autor: Stanisław » 03-06-2007, 23:42

Zarząd, z mocy ustawy, jest jedynym uprawnionym do reprezentowania wspólnoty rozumianej jako ogół właścicieli zwiazanych ze sobą przez współposiadanie nieruchomości wspólnej.
Wszystkim, co dotyczy nieruchomosci wspólnej, kieruje Zarząd.
Jeżeli któryś z Członków Zarządu nie czuje sie na siłach, żeby osobiście stanąć przed sądem, może w swoim imieniu udzielić pełnomocnictwa komukolwiek, w tym i radcy prawnemu.
Zarząd nie może zatem udzielić pełnomocnictwa osobie trzeciej, do reprezentowania wspólnoty, jedy nie do reprezentowania Zarządu i to nie całego, tylko konkretnych jego członków (każdy Członek odrębnie).
Koszty?
Nie sposób wymagać od Członków Zarządu aby za darmo pracowali przed sądem. Należy im sie wynagrodzenie stosowne do nakładu pracy. Lepiej jednak wynająć fachowca (prawnika). w tym celu Zarzád powinien uzyskac zgode wspolnowy na dodatkowe wydatki w postaci uchwaly.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Piotr_wroc
.
.
Posty: 107
Rejestracja: 10-04-2006, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

Odp.: pełnomocnictwo od Zarządu

#3 Post autor: Piotr_wroc » 04-06-2007, 11:51

Czy pozostali forumowicze też tak uważają?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Odp.: pełnomocnictwo od Zarządu

#4 Post autor: Haneczka » 04-06-2007, 12:35

Stanisław pisze:
Zarząd nie może zatem udzielić pełnomocnictwa osobie trzeciej, do reprezentowania wspólnoty, jedy nie do reprezentowania Zarządu i to nie całego, tylko konkretnych jego członków (każdy Członek odrębnie).
Uważam, że powinno być dokładnie tak jak pisze Stanisław, ale na przykładzie mojej wspólnoty powiem: ustawa sobie, a życie sobie.
Zarząd mojej wspólnoty powołał sobie adwokata do trzech różnych spraw, które toczyły się przed sądem. Nie pytał o zgodę wspólnoty na ten wydatek - koszty przedstawiono w rozliczeniu rocznym, ok. 2000,- zł plus koszty sądowe. Na tym się wszystko zakończyło.
Zero reakcji właścicieli i totalna bierność.
I co ja mogę w takiej sytuacji zrobić?
Napisałam pismo do zarządu i administratora, że nie zgadzam się z tymi kosztami ponieważ nie było zgody (w postaci uchwały) wspólnoty na ten wydatek.
Co będzie dalej?
Nic, bo oni mi na te pisma nie odpowiedzą! Właśnie taki sposób załatwiania w mojej wspólnocie to norma. Zero reakcji i róbmy swoje.
Obserwując co się wokół mnie dzieje i reagując zgodnie z ustawą musiałabym z sądu nie wychodzić, pozbywając się własnych pieniędzy w ochronie bierności pozostałych współwłaścicieli.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Tadeusz
.
.
Posty: 364
Rejestracja: 11-12-2006, 14:41
Lokalizacja: W-wa

Odp.: pełnomocnictwo od Zarządu

#5 Post autor: Tadeusz » 04-06-2007, 13:05

Haneczka pisze: Co będzie dalej?
Nic, bo oni mi na te pisma nie odpowiedzą! Właśnie taki sposób załatwiania w mojej wspólnocie to norma. Zero reakcji i róbmy swoje.
Obserwując co się wokół mnie dzieje i reagując zgodnie z ustawą musiałabym z sądu nie wychodzić, pozbywając się własnych pieniędzy w ochronie bierności pozostałych współwłaścicieli.
To może spróbuj odwrócić sytuację !
Wystosuj do Zarządu pismo, w którym ich zawiadomisz, ze nie zamierzasz płacić za wydatki podjęte przez Zarząd bez uchwały wspólnoty w sprawach wykraczających poza zwykły zarząd. Wylicz jaka kwota z tego wynagrodzenia adwokata odpowiada Twojemu udziałowi i potrąć ją przy płaceniu najliższej zaliczki na koszty zarżądzania (nie zawadzi zaznaczyć tytułu potrącenia w tytule przelewu). Korespondencję z Zarządem prześlij koniecznie do wiadomości pozostałych właścicieli.
Teraz Wspólnota będzie musiała Ciebie skarżyć do sądu i ciekaw jestem jak zostanie rozstrzygnięta taka sprawa !
TB

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Hania

Odp.: pełnomocnictwo od Zarządu

#6 Post autor: Hania » 04-06-2007, 14:38

A co prawnik na to?

Jeżeli prawnik ma reprezentowac WM, to ona musi udzielic pełnomocnictwa, poprzez uchwałę.
A jeżeli prawnik reprezentuje Zarząd to zarząd pokrywa koszty. Wwydaje mi się to logiczne.

Ja przerabiałam to w praktyce:
Nasza WM podjęła uchwałę, że wyraża zgodę na to aby przed sądem reprezentował ją prawnik. Zresztą kopię uchwały pani prawwnik dołączyła do pozwu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarząd wspólnoty”