Samowola budowlana?

Zarząd wspólnoty sprawowany przez osoby fizyczne wybrane spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
Wiadomość
Autor
Jolka
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 20-04-2008, 11:59

Samowola budowlana?

#1 Post autor: Jolka » 20-04-2008, 12:30

Witam serdecznie. Piszę o problemie w naszej wspólnocie, który staje się nagminny. Mianowicie obecny członek zarządu (mieszkający u nas trzy lata, a członkiem zarządu jest od dwóch lat) bezprawnie adaptuje strych na mieszkanie. Bezprawnie tzn. bez żadnych pozwoleń budowlanych. Ale może opiszę wszystko od początku. Pan X kupił mieszkanie i automatycznie stał się członkiem wspólnoty. Mieszkanie nadawało sie do remontu, dlatego Pan X wykonał remont przy okazji wyburzył ściany, wyciął część krokwii (chyba tak to się nazywa) i część strychu zaadaptował na mieszkanie. Nikt o tym nie wiedział, tylko drugi członek zarządu. Po jakimś czasie szydło wyszło z worka. Na zebraniu wspólnoty w roku 2006 członkowie wspólnoty wyrazili zgodę, że ten Pan będzie uiszczał tylko zwiększone opłaty za c.o. W roku 2007 na zebraniu wspólnoty zabrałam głos ( nie jestem właścicielem mieszkania a jedynie lokatorem, bo mieszkam z mamą, która jest właścicielem) w tej sprawie. Pan X zobowiązał się zalegalizować samowolę i uregulować własność poprzez zmianę aktów notarialnych. Minął rok, następne zebranie 2008 rok i Pan X złożył wniosek (podanie) o sprzedaż tej części, którą wcześniej zajął i następnej części, którą ma zamiar adaptować na mieszkanie. Właściciele podjęli uchwałę i wyrazili zgodę. No i co? Pan X do chwili obecnej nie zakupił od wspólnoty tych części a już przeprowadza remont. Wyburza ściany i wycina następne krokwie. Mam pytanie czy ja jako lokator mogę złożyć skargę do Powiatowego Nadzoru Budowlanego o samowoli budowlanej? A może do prokuratury zawiadomienie o prawdopodobnym popełnieniu przestępstwa? Nadmienię, że inni członkowie wspólnoty wzorując się na Panu X tez sobie powiększyli mieszkania poprzez adaptację strychu bez żadnych pozwoleń. Obawiam się, że w pewnym momencie dach może runąć, a fundamenty nie wytrzymają, bo jest to budynek wybudowany w latach 60-tych. Proszę o pomoc w tej sprawie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: Samowola budowlana?

#2 Post autor: bykira » 20-04-2008, 13:45

Tak, donosik do Nadzoru Budowlanego jest niezbędny

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

PawełP
.
.
Posty: 287
Rejestracja: 25-03-2008, 15:20

Odp.: Samowola budowlana?

#3 Post autor: PawełP » 21-04-2008, 14:58

Witam
Niestety w naszym budynku były dwa razy podobne przypadki.
Sądzę że najlepiej zawiadomić Nadzór Budowlany ze Starostwa Powiatowego w którym jest budynek-adres bez problemu znajdziesz w internecie.
Zastanawiające tylko co to za Zarząd co robi rzeczy z naruszeniem elementarnych praw? Może należy go odwołać? Nie dość że bierze do czego nie ma praw to robi jeszcze rzeczy na które są pozwolenia.
Nadzór Budowlany będzie musiał przyjechać po otrzymaniu Twojego zawiadomienia i spradzi czy roboty prowadzone są zgodnie z wymogami. Jak nie to wstrzyma roboty. Jak gość tak podchodzi to sprawy to bedzie musiał uzyskać wszystkie niezbędne dokumenty tj. ekspertyzy, zlecić opracowanie niezbędnej dokumentacji. Oraz oczywiście wykazać się prawem do dysponowania nieruchomością (w tym przypadku będzie musiał mieć zgodę wspólnoty na adaptacje tej częsci strychu na swoje potrzeby).
Nie zapomnijcie aby wpisać w ewentualnej uchwale że wszelkie prace oraz zmiany w dokumentach ponesione bedą na koszt Iwestora - wtedy za wszelkie zmiany tj wyliczenie działów, zmiany w księdze wieczystej i roboty budowlane zapłaci Inwestor.
Życzę powodzenia

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Filister

Odp.: Samowola budowlana?

#4 Post autor: Filister » 24-06-2008, 19:42

Uważam, że wyburzenie ścian to oczywista samowola budowlana i konieczna jest ingerencja inspektora nadzoru budowlanego. Pytanie, czy nadzór budowl. nie oceni tego jako małoistotnym. Adaptacja strychu bez zgody właścicieli wyrażoną uchwałą, ( nie jestem pewny czy to też nie jest za mało) to zamach na część wspólną (zabór tej części). Wcześniejsza zgoda zarządu to przekroczenie uprawnień zarządu. Nie mieli prawa wydać takiej żgody.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Jolka
.
.
Posty: 6
Rejestracja: 20-04-2008, 11:59

samowola budowlana

#5 Post autor: Jolka » 30-06-2008, 10:43

Dziękuje za podpowiedź w tym temacie. Za Waszą radą zawiadomiłam nadzór budowlany. Poprosiłam jednocześnie o powiadomienie mnie o wyniku przeprowadzonej kontroli. Ale czegoś nie dopełniłam. Mianowicie nie udokumentowałam przymiotu strony, więc nie będę informowana o wynikach kontroli. Kontrol została przeprowadzona, wiem od sąsiadki, bo Pan X wyżalił się przed sąsiadką jaką wielką krzywdę Mu wyrządziłam , a On tak dobrze robi dla Wspólnoty, bo zagospodarowywuje nieużytki. No i stanęłam w p[punkcie martwym. Nic innego tylko pozostaje mi czekać. Myślę i jestem pełna optymizmu, że wkrótce sprawy własności zostaną wyjaśnione.

[ Dodano: Sob 12 Lip, 2008 ]
No i doigrałam się. Spotkałam Pana X, który był bardzo usatysfakcjonowany takim obrotem sprawy. Usłyszałam wiele "miłych" słów. Ten człowiek kompletnie nie rozumie, że zawładnął czyjąś własność. Na moje pytanie kiedy ureguluje własność zajętej nielegalnie części strychu, odpowiedział, że to nie moja sprawa. Znalazłam w internecie na jakiejś stronie pozew do sądu skierowany przez wspólnotę mieszkaniową, a dotyczący wyburzenia ścian przez lokatora bez zgody wspólnoty i członków zarządu. I chyba też tą drogą pójdę, bo widzę, że z tym Panem inaczej nie ma sensu rozmawiać. Tylko mam pytanie czy mogę od księgowej uzyskać informację na temat zapłaty za ten lokal. Bo tak się zobowiązał Pan X? I jeszcze jedno. Jakie pełnomocnictwo muszę posiadać do sądu od mojej mamusi, która jest właścicielką mieszkania, czy musi być pełnomocnictwo od notariusza?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zarząd wspólnoty”