Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali
      
Dzisiaj jest 30-05-2017, 03:20

Regulamin forum
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 02-07-2007, 08:51 
Przepraszam, faktycznie nie doczytałem Twojego posta dokładnie.

Tak jak napisał przedmówca, ratuje Cię tylko przyjęcie uchwałą regulaminu rozliczania wody. Jeśli chcesz mogę Ci na maila wysłać regulamin, który został przyjęty we wspólnocie liczącej sobie 140 lokali i jakoś zdaje egzamin.


Na górę
  
 
Post: 02-07-2007, 08:57 
Offline
.

Rejestracja: 28-12-2006, 21:22
Posty: 6179
Podziękował : 144 razy
Otrzymał podziękowań: 378 razy
QraBrat, poruszyłeś temat, który bardzo mnie interesuje:
1) na czyj koszt wymienialiście wodomierze w lokalach (właścicieli lokali czy z FR)
2) kto dokonuje bieżących odczytów wodomierzy w lokalach: firma wod-kan., czy zarządca?
aaadam pisze:
Jeśli chcesz mogę Ci na maila wysłać regulamin

Jeśli można, to ja też poproszę.

_________________
Obrazek Piszę poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02-07-2007, 10:12 
Offline
.

Rejestracja: 08-03-2007, 15:00
Posty: 42
Lokalizacja: skątowni
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Wodomierze wymieniliśmy z FR, ale każdy z właścicieli musiał dopłacić na konto FR wartość wodomierzy wraz z kosztami wymiany (ja miałem tylko 2 do wmiany, inni mają 4). Wodomierze braliśmy w METRONIE, zamawiał zarządca na kilkanaście budynków, dzięki temu cena za wodomierz nie przekroczyła kwoty 65 zł (przypominam, ze są to wod. klasy C).

Bieżących odczytów dokonują właściciele. Co pół roku pracownicy Zarządcy dokonują kontrolnych odczytów (często właściciele nie zgłaszają co miesiąc zużycia) i wtedy następuje rozliczenie budynku i ewentualne przypisy do dopłaty. W sumie wodomierze wymienialiśmy na początku czerwca. Więc dopiero w przyszłości okaze się, jak to będzie hulało :) Za zeszły rok mieliśmy straty na wodzie rzedu 4 tys. zł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02-07-2007, 13:31 
Zamieszczam owy regulamin, ponieważ nie chce mi się wysyłać go na każdą prośbę mailem.

REGULAMIN ROZLICZANIA ZALICZEK NA WODĘ I KANALIZACJĘ.


1. Ustala się termin odczytów i rozliczania zaliczek na wodę i kanalizację na 1 lutego i 1 sierpnia każdego roku.
2. Ustala się termin kontrolnych odczytów wodomierzy w pierwszym tygodniu maja i w pierwszym tygodniu listopada każdego roku.
3. Właściciel mieszkania, w którym:
a) nie zamontowano wodomierza zgodnie z uchwałą nr 1/2007
b) została uszkodzona plomba lub wodomierz
zostanie obciążony stratami wynikającymi z różnic pomiędzy licznikiem głównym budynku, a sumą wskazań liczników w poszczególnych mieszkaniach.
4. Budynki będą rozliczane każdy osobno.
5. W przypadku wystąpienia strat pomiędzy wodomierzem głównym, a sumą wodomierzy wszystkich lokali straty rozliczane będą solidarnie na osobę.
6. Osoba, która nie udostępni mieszkania w celu dokonania odczytu, zostanie rozliczona tak jak opisano w pkt. 3.
7. Opłaty abonamentowe za liczniki główne w budynkach będą pokrywane z kosztów eksploatacji.
8. Wszelkie uszkodzenia wodomierza oraz zerwanie plomby należy zgłaszać w formie pisemnej do Zarządu Wspólnoty bądź do administracji.
9. Osoba, która w ustalonym terminie kontrolnych odczytów wody nie będzie mogła udostępnić mieszkania powinna powiadomić wcześniej Zarząd bądź administrację i w takim przypadku będzie miała taką możliwość na tydzień przed i tydzień po ustalonym terminie.


Na górę
  
 
Post: 02-07-2007, 18:44 
Offline
.

Rejestracja: 15-03-2006, 22:23
Posty: 177
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy
owner pisze:
QraBrat, poruszyłeś temat, który bardzo mnie interesuje:
1) na czyj koszt wymienialiście wodomierze w lokalach (właścicieli lokali czy z FR)
2) kto dokonuje bieżących odczytów wodomierzy w lokalach: firma wod-kan., czy zarządca?


u nas kazdy wymienial/montowal na wlasny koszt a co do odczytow, to mamy na klatce skrzyneczki do ktorych co kwartal wrzucamy karteczki z stanem licznika, i z tego mamy rozliczenie, mielismy opcje ze administrator dokonuje odczytow ale liczyli sobie za to zawrotna kwote 4,5 za odczyt, i nie przeszlo to uchwala, - administrator dokonuje tylko odczytow kontrolnych raz w roku, jezeli sa jakies niezgodnosci

_________________
jarek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05-08-2007, 09:27 
Offline
.

Rejestracja: 03-08-2007, 17:15
Posty: 193
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy
Z racji dość dlugiego zajmowania się tym tematem i moją długoletnią walką z tym związaną zarówno w spółdzielni jak i we wspólnocie, pozwalam sobie przedstawić swoje przemyślenia.
Dobrze, że temat dalej jest poruszany, bo stale spotykam się z bardzo dziwnymi rozwiązaniami z tym związanymi. Bardzo często rozliczenie zużycia wody a dokładniej wysokość zużycia nie znajdująca odbicia we wskazaniach indywidualnych wodomierzy wywołuje naszą wściekłość, często zupełnie slusznie. Bo traktowana jest przez administracje zarówno spółdzielni jak i współnot jako przyslowiowy dopust boży, za który bez zmrużenia oka powinni zapłacić solidarnie wszyscy mieszkańcy. A owe administracje prawie nic nie robia, aby zjawisko to jesli juz nie wyeliminowac to maksymalnie ograniczyć. To tyle wstępu.
A teraz spróbuję kolejno ustosunkować się do poszczególnych wpisów w tej sprawie idąc od pierwszego.
1. J. Gdański - bezwzglednie nalezy dążyc do opomiarowania wszystkich punktów wspólnego poboru wody. Bo lokale indywidualne mogą się "zaprzeć" i nie wyrazić zgody na opomiarowanie ale wtedy regulamin powinien przewidywać sankcje za takie coś aby zmusić opornych do zmainy srtanowiska.
2. AlterEgo - zdecydowany mój sprzeciw wzbudza rozliczanie według udziałów w nieruchomości współnej niewyjaśnionej różnicy wskazańpomiędzy wodomierzem głównym a sumą wskazań pozostałych i ewentualnie ryczałtów(będę dalej używał skrótu NRW). Dlatego, że po pierwsze, NRW nie jest związana tylko z nieruchomościa współną i przeważnie jest generowana w lokalach indywidualnych. Zaproponowane rozwizanie jest po prostu niesprawiedliwe w stosunku do dużych lokali z małą ilością osób. Nie sprzyja poszukiwaniu oszczędności, nie zmusza administarcji do ograniczania tego NRW. Ponieważ na NRW nie ma wpływu również zużycie wody w poszczególnych lokalach a więc i pośrednio ilość zamieszkałych w nich osób, najlepszym chyba rozwiązaniem jest rozliczanie jej proporcjonalnie do ilości lokali w nieruchomości(niektórzy nazywaja ten sposób "na drzwi). Bo rozliczanie według udzialow to nic innego jak załóżenie, że wode zuzywaja metry kwadratowe lokali. Z kolei uzaleznienie tego od ilości osób, co tez się zdarza, karze po prostu czyściochów zużywających dużo wody.
3. J. Gdański - Ryczalty dla nieopomiarowanych lokali słusznie na osobę, ich wysokości w zależności od poprzedniego okresu rozliczeniowego raczej sensownie. Rozliczanie NRW wedlug ilości osób, jak napisałem powyżej, mało logiczne, nie wynikające z przyczyn powstawania NRW.
4. AlterEgo - już skomentowane wcześniej
5. jarojk - też doszli do wniosku, że pobór z zaworu w części wspólnej nie może być na zasadach "hulaj dusza, piekła nie ma". Dlaczego jednak nie zamontować wodomierza?
6. aaadam - sluszna uwaga o opomiarowaniu, ale zostaje problem rozliczania zuzycia z tego punktu.
7. jarojk - sytuacja już opisana, chodzi o tych "opornych"!
8. QraBrat - znowu rozliczanie NRW wedlug ilosci osób a nie lokali. Powtórzę, że ilość osób nie ma decydujacego wplywu na NRW. Tym razem bije taki sposób w duże rodziny zamieszkałe w małych lokalach! Jestem w stanie udowodnić, że będąc sam jeden wygeneruję bardzo dużą NRW dla całej nieruchomości.
9. aaadam - istotnie, regulamin to dobra rzecz pod warunkiem, ze jest dobry. A właśnie takiego szukamy, bowiem bardzo wiele wspólnot ma regulaminy w rodzaju "pożal się Boże"!
10. owner - nie mam zdania, kto powinien sfinansowac koszty instalowania wodomierzy - powinni o tym zdecydowac sami czlonkowie wspólnoty.
Sprawa odczytów wskazaź - mając na względzie oszczędności, powinni to robić wlasciciele lokali. Niebezpieczeństwo to celowe ukrywanie faktycznego zuzycia lub w przypadku starszych osób mozliwości pomylek. Nie jest to jednak bardzo groźne w przypadku dobrego programu do rozliczania zuzycia, bo szybko wyjdzie raczej duże NRW. Wtedy wracamy do roli administarcji w walce z nią.
11. QraBrat - słuszna decyzja o zakupie zbiorowym w celu uzyskania najlepszej ceny! I kontorole odczyty w ustalonych okresach nie przez wlascicieli lokali to też dobry pomysł! Nie wiem, jak duża jest wspólnota, ale 4000 za NRW to jednak dużo i dlatego powinienm być regulamin nie wprowadzający odpowiedzialnosci zbiorowej. Bo moim zdanie można NRW poprzez odpowiednie rozwiązania techniczne ograsniczyć do dośc waskiej grupy lokali i tylko te obciążąć za ich NRW I tu jest właśnie duża rola administarcji!
12. aaadam - do zaprezentowanego regulaminu mam oczywiscie, zgodnieze swoimi przemysleniami, zastrzeżenia. Oprocz tego sugerowałbym, jesli jest duże NRW, zwiekszenie częstotliwości rozliczeń i odczytów. Bo im one sa częściej, tym szybciej wylapiemy jakieś duże anomalie. Optymalny jest wedlug mnie kwartał. Zdaję sobie sprawę z niezadowolenia administarcji, bo to więcej roboty, ale służy to ograniczaniu kosztów.
13. jarojk - sposób odczytów i ich częstotliwość też ważny temat. Moim zdaniem powinien uwzględniac aktualna sytuację.

Myśle,że jak na mój debiut na tym forum, to na razie wystarczy.
Nie podałem regulaminu, o który prosi J. Gdański ale może podpowiedziałem trochę do jego sporządzenia. Jeśli tak, to dobrze. Jak będą dodatkowe pytania, to odpowiem.Za ten post autor jaroga otrzymał podziękowanie od andrzejL
Ocena:11.11%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna


Regulamin forum


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Wyszukiwarka Google

Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Strona uzywa cookies (ciasteczek) dla poprawnego dzialania serwisu. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki.


PRZEPISY (pliki PDF)
USTAWA
O WŁASNOŚCI LOKALI
tekst jednolity ogłoszony
w dniu 18.11.2015 r.
Kodeks cywilny
art. 195-221
o współwłasności
Kodeks postępowania cywilnego
Prawo budowlane
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu
BAZY DANYCH
Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych