Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali
      
Dzisiaj jest 30-05-2017, 03:23

Regulamin forum
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13-09-2005, 20:11 
Czy jest przewidziany w przepisach inny okres gwarancji a inny rekojmi w przypadku remontow budynkow mieszkalnych i czy sa przepisy ogolne czy wszystko okresla kontrakt zawarty z wykonaca remontu.
Z gory dziekuje za informacje


Na górę
  
 
Post: 17-04-2006, 15:11 
okres gwarancji na roboty budowlane wynosi 12 miesięcy, a okres rękojmi na remont budynku 3 lata
Cytuj:
Art. 568. § 1.KC - Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, a gdy chodzi o wady budynku - po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.


Na górę
  
 
Post: 01-05-2006, 10:00 
Terminy reklamacyjne, to zgodnie z art. 563 kc „kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia, a w wypadku gdy zbadanie rzeczy jest w danych stosunkach przyjęte, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca po upływie czasu, w którym przy zachowaniu należytej staranności mógł ją wykryć (...) Jednakże przy sprzedaży między osobami prowadzącymi działalność gospodarczą utrata uprawnień z tytułu rękojmi następuje, jeżeli kupujący nie zbadał rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach tego rodzaju i nie zawiadomił niezwłocznie sprzedawcy o dostrzeżonej wadzie, a w przypadku, gdy wada wyszła na jaw dopiero później – jeżeli nie zawiadomił sprzedawcy niezwłocznie po jej wykryciu”.
Terminy wygaśnięcia roszczeń z tytułu rękojmi określa art. 568 kc, stanowiąc, że „uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, a gdy chodzi o wady budynku - po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.” Tak więc realizacja roszczeń z tytułu rękojmi uwarunkowana jest po pierwsze dochowaniem miesięcznego terminu do dokonania aktu staranności, jakim jest zgłoszenie wady, a po drugie wystąpieniem tejże w ciągu trzech lat od wydania budynku.

Na gruncie art. 568 kc pojęcie wydania budynku należy rozumieć w sposób analogiczny jak na gruncie art. 348 kc, który normuje wydanie rzeczy jako jeden ze sposobów przeniesienia posiadania.


Na górę
  
 
Post: 29-12-2006, 18:56 
Okres gwarancji, jakiej sprzedający udziela kupującemu co do jakości rzeczy sprzedanej, jest przeważnie wskazany w dokumencie gwarancyjnym wydawanym kupującemu. Jest to zasada ogólna i dotyczyć może także materiałów stosowanych w budownictwie, o ile dane wyroby budowlane zostały objęte gwarancją. Jeśli w gwarancji nie wskazano natomiast terminu, w ciągu którego kupującemu przysługują uprawnienia z jej tytułu, to przyjmuje się, że okres gwarancji wynosi jeden rok licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana. (art. 577 k.c.)

Innym natomiast pojęciem jest rękojmia za wady rzeczy (fizyczne lub prawne), która przysługuje uprawnionemu niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji, a więc także wtedy, gdy gwarancja w ogóle nie została udzielona. Należy przy tym zauważyć, że zazwyczaj z rękojmi można skorzystać zarówno w przypadku zakupu wadliwego towaru, jak i w przypadku niewłaściwego (wadliwego) wykonania usługi.

Rękojmia za wady wykonanego obiektu przysługuje także, jeśli chodzi o umowy o usługi budowlane, przy czym do rękojmi za wady budynku stosuje się przepisy o wykonaniu umowy o dzieło, a pośrednio także przepisy o rękojmi i przy sprzedaży ( art.656 § 1 k.c. w zw. z art. 638 k.c.). W związku z tym należy odwołać się do treści art. 568 k.c., który stanowi, iż co do zasady uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, a gdy chodzi o wady budynku - po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

Należy przy tym dodać, iż jeśli chodzi o rzeczy ruchome (w tym materiały budowlane) kupowane przez osobę fizyczną, która nabywa je w celu niezwiązanym z działalnością zawodową i gospodarczą (konsumenta), to zamiast przepisów o rękojmi i gwarancji z kodeksu cywilnego stosuje się przepisy ustawy z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2002 r. Nr 141, poz.1176).
Zgodnie z art. 4 tej ustawy sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli towar konsumpcyjny w chwili jego wydania jest niezgodny z umową, przy czym w przypadku stwierdzenia niezgodności przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania.

Zgodnie z dalszymi artykułami tej ustawy kupujący traci uprawnienia, jeśli nie zawiadomi sprzedawcy o niezgodności towaru z umową w ciągu 2 miesięcy od jej stwierdzenia, jednak nie później niż w ciągu 2 lat od wydania towaru kupującemu.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 


Regulamin forum


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Wyszukiwarka Google

Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Strona uzywa cookies (ciasteczek) dla poprawnego dzialania serwisu. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki.


PRZEPISY (pliki PDF)
USTAWA
O WŁASNOŚCI LOKALI
tekst jednolity ogłoszony
w dniu 18.11.2015 r.
Kodeks cywilny
art. 195-221
o współwłasności
Kodeks postępowania cywilnego
Prawo budowlane
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu
BAZY DANYCH
Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych