Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali
      
Dzisiaj jest 30-05-2017, 03:18

Regulamin forum
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 28-03-2012, 11:04 
Offline
moderator

Rejestracja: 01-03-2011, 08:53
Posty: 1660
Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 133 razy
Jest sobie mała wspólnota tj 6 lokali.

Jeden ze współwłaścicieli umiera. Nie ma bliskiej rodziny która byłaby uprawniona do zachowku ale jest testament na mocy którego spadek czyli mieszkanie ma przypaść po 1/4 łącznie 4rem osobom .

Współwłaściciele muszą podjąc decyzje o m.in. podziale nadwyżki przychodów nad kosztami (chcą ją przeznaczyć na remonty), o remontach - z zaleceń kominiarskich itd. Może się okazać że wydatki na remonty przekroczą posiadane i planowane zaliczki jakie sobie wpłacają i wyniknie konieczność dopłaty.

I teraz mam 2 różne opinie 2 różnych prawników:

1) twierdzi, że decyzja wymaga jednomyślności i skoro jej nie ma bo 1 współwłaściciel nie żyje - trzeba sie zwrócić do sądu lub poczekać na zakończenie postępowania spadkowego
2) gi twierdzi że skoro nie żyje to nie decyduje i decyzje podjęte przez pozostałych są ważne i obowiązują wszystkich (także tego mieszkania gdzie właścicielka zmarła).

Ja uważam że ten 1) ma rację ale ten 2)gi mi zamieszał trochę stąd pytanie o opinię i ewentualną wskazówkę jak postąpilibyście.

Sprawa spadkowa ciągnie się nie wiedzieć czemu już 4mce temu złożone w sądzie i nic. Może dlatego, że nie wiedzieć czemu składający wniosek mimo tego że był testament spisany to jako uczestników wskazali Miasto oraz żonę nieżyjącego już brata właścicielki (brat zmarł przed tą właścicielką) ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28-03-2012, 11:12 
Offline
admininistrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-05-2006, 13:56
Posty: 3249
Podziękował : 160 razy
Otrzymał podziękowań: 356 razy
ondrasz pisze:
2) gi twierdzi że skoro nie żyje to nie decyduje i decyzje podjęte przez pozostałych są ważne i obowiązują wszystkich (także tego mieszkania gdzie właścicielka zmarła).
To nie jest prawnik tylko kauzyperda, który w czasie studiów chodził na piwo, zamiast na wykłady. Zerknij do kodeksu cywilnego -> resources/file/705 i zacznij czytać od art. 922. W pierwszym paragrafie tego artykułu znajdziesz:
Cytuj:
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28-03-2012, 11:21 
Offline
moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Posty: 3325
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 124 razy
Otrzymał podziękowań: 166 razy
Prawda jest taka, że faktycznie bez nieżyjącego będzie to zgoda wszystkich właścicieli, choć nie wszystkich udziałów, czy też reprezentantów wszystkich lokali.
W końcu KC mówi o właścicielach a nie o reprezentacji każdego lokalu.
Czy te 4 osoby są przeciwne tej uchwale? Jeśli nie, to niech napiszą oświadczenie, że w przypadku stania się współwłaścicielem nie zaskarżą uchwały.

_________________
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28-03-2012, 16:19 
Offline
admininistrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-05-2006, 13:56
Posty: 3249
Podziękował : 160 razy
Otrzymał podziękowań: 356 razy
Nabycie spadku przez spadkobiercę(ów) następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Sąd tylko stwierdza to nabycie spadku przez spadkobiercę(ów).

Cytuj:
Kodeks cywilny:
Art. 922.
§ 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Art. 924.
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Art. 925.
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Art. 1025.
§ 1. Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Art. 1035.
Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Art. 1036.
Spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.

Spadkobiercy przedstawiają odpis wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i łącznie (jednomyślnie) lub przez pełnomocnika głosują w sprawach wspólnoty mieszkaniowej, choćby sąd nie wydał jeszcze orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28-03-2012, 17:55 
Offline
moderator

Rejestracja: 01-03-2011, 08:53
Posty: 1660
Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 133 razy
Teraz wiem więcej - te 4 osoby cieszą się oczywiście i chcą jak najszybciej sprzedać mieszkanie jak tylko będą mieli przeprowadzoną do końca sprawę.
Ta żona nieżyjącego brata też chce coś urwać dla siebie i protestuje. Chce zachowku. Fakt że jej mąż (brat zmarłej) nie żyje od 10 lat nie ma dla niej znaczenia - należy się i już.

I z tych względów - a przede wszystkim z pierwszego z wymienionych powodów trzeba być ostrożnym bo oczywiście ta czwórka nie ma zamiaru ponosić jakichkolwiek kosztów związanych z mieszkaniem. Już zaczynają się między sobą sprzeczać bo tylko jeden z nich płaci za mieszkanie a pozostała trójka nie bardzo chce mu oddawać pieniądze.
Mam nadzieję, że sprawa dość szybko się zakończy i sad szybko odrzuci żądania tej Pani i stwierdzi nabycie spadku.

A wszystko rozbija się o to, że trzeba wydać około 20tys zł na remont instalacji elektrycznej (wymiana pionów, instalacja wyłącznika ppoż, przełączenie zasilania całego budynku, wyniesienie liczników prądu z mieszkań) a także na remont kominów (m. in. wkłady kominowe, przebudowa wylotów, nawietrzaki) i wzmocnienie konstrukcji dachu .

A z racji tego, że to "mała" wspólnota i niewielka siłą rzeczy powierzchnia to i wydanie 20tys zł to dla niej bardzo duża suma. Tym bardziej, że jak w wielu przypadkach właściciele nie rozumieją, że to ich majątek i fundusz remontowy to całe 50gr/m2 dla kamienicy z lat 50ych, jak to pod zarządami miast- wogóle nieremontowana.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28-03-2012, 23:38 
Offline
moderator

Rejestracja: 27-03-2006, 20:06
Posty: 7904
Podziękował : 172 razy
Otrzymał podziękowań: 734 razy
ondrasz pisze:
podziale nadwyżki przychodów nad kosztami

A skąd się wzięła nadwyżka?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna


Regulamin forum


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Wyszukiwarka Google

Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Strona uzywa cookies (ciasteczek) dla poprawnego dzialania serwisu. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki.


PRZEPISY (pliki PDF)
USTAWA
O WŁASNOŚCI LOKALI
tekst jednolity ogłoszony
w dniu 18.11.2015 r.
Kodeks cywilny
art. 195-221
o współwłasności
Kodeks postępowania cywilnego
Prawo budowlane
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu
BAZY DANYCH
Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych