Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali

Dzisiaj jest 26-10-2014, 07:05

Regulamin forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
.

Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Jeden z właścicieli chce w swoim mieszkaniu zlokalizowanym na 3. piętrze urządzić swój gabinet (jest psychologiem). Mieszkanie ma spełniać tylko tę funkcję - właściciel wyprowadził się niedawno do nowego mieszkania.
PZP zakłada możliwość działalności usługowej tylko w częściach dobudowanych lub wbudowanych, ale tylko na parterze.

Zarówno właściciel jak i sąsiedzi zwrócili się do Zarządu z tym problemem. A wg mnie Zarządowi nic do tego. Chyba że się mylę...

Ale wg mnie właściciel musiałby najpierw zmienić przeznaczenie lokalu, a tego może nie udać się zrobić, bo to 3. piętro... A jeśli zacznie działalność w lokalu mieszkalnym - to wtedy co?

moderator

Podziękował : 90 razy
Otrzymał podziękowań: 505 razy
ourson pisze:
Zarówno właściciel jak i sąsiedzi zwrócili się do Zarządu z tym problemem

A w czym problem?
Nie sądzę, żeby to była uciążliwa działalność dla sąsiadów. Co najwyżej kilku pacjentów/klientów (i to umówionych) dziennie.
ourson pisze:
Ale wg mnie właściciel musiałby najpierw zmienić przeznaczenie lokalu

A po co?
ourson pisze:
A jeśli zacznie działalność w lokalu mieszkalnym - to wtedy co?

Nic. Zupełnie nic.
Przecież praca psychologa polega na rozmowie. Przyjdzie ktoś, pogada i pójdzie.
Tak, jak znajomy do Ciebie.

.

irenalo pisze:
A w czym problem?Nie sądzę, żeby to była uciążliwa działalność dla sąsiadów. Co najwyżej kilku pacjentów/klientów (i to umówionych) dziennie.

Dla mnie w niczym. Ale znam tych sąsiadów :dribble: i nie będzie to takie proste.

irenalo pisze:
ourson pisze:
Ale wg mnie właściciel musiałby najpierw zmienić przeznaczenie lokalu

A po co?

Bo zacznie prowadzić działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług - z rozmowy wynika że oprócz spotkań jeden-na-jeden planuje też prowadzić terapie grupowe (po kilka do dziesięciu osób) oraz zajęcia szkoleniowe (modnie to się chyba nazywa coaching) - dla klientów indywidualnych ale też dla małych grup.

irenalo pisze:
ourson pisze:
A jeśli zacznie działalność w lokalu mieszkalnym - to wtedy co?
Nic. Zupełnie nic. Przecież praca psychologa polega na rozmowie. Przyjdzie ktoś, pogada i pójdzie.Tak, jak znajomy do Ciebie.

I tak, i nie - ja nie biorę od znajomego pieniędzy za pogadanie ]:)

A zupełnie na serio - mnie nic do tego, ale naprawdę znam już trochę tych sąsiadów i wiem że mogą chcieć robić problem tam gdzie go nie ma... i stąd moje pytania...

moderator

Podziękował : 56 razy
Otrzymał podziękowań: 115 razy
ale... zmiana przeznaczenia?
No to proste - zwrócić się do sanepidu o wydanie warunków na prowadzenie takiej działalności - jeśli nie dadzą co tu zmieniać? Przecież zmiana przeznaczenia to kawałek dokumentacji projektowej adaptującej jakąś część lokalu/budynku do innej funkcji. Jeśli takich zmian nie ma robionych no to jaka zmiana przeznaczenia?
A przecież prowadzić DG w lokalu mieszkalnym można...
Wiecie ile mieszkań trzeba by papierowo zmieniać bo są siedzibami firm?? a ile w nich firm budowlanych na przykład... hehe

natomiast jeśli by faktycznie to trzeba było robić (choć wg mnie to bezsens) to i tak sąsiadom nic do tego - to dotyczy wyłącznie lokalu. Nic nie zmienia się z częściach wspólnych. Jedyne co mogą to uchwalić zwiększenie opłat z tyt. np sprzątania klatki z uwagi na intensywniejsze jej wykorzystywanie..

.

Ogólnie widzę różnicę między zarejestrowaniem sobie DG w mieszkaniu (jak np. w przypadku przywołanych firm budowlanych) a czym innym jest świadczenie usług w lokalu, w tym organizowanie szkoleń (nawet jeśli to będą grupy do 5 osób).

Jak już pisałem, dla mnie nie ma problemu, bo mnie to nie przeszkadza, ale chciałem się po prostu upewnić.

moderator

Podziękował : 90 razy
Otrzymał podziękowań: 505 razy
Nie jestem pewna, ale mam wrażenie, że gabinet psychologiczny nie podlega takim sanitarnym obostrzeniom, jak gabinet lekarski.
A awanturującym się sąsiadom podaj artykuł Kodeksu cywilnego:
Art. 144. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
I jak będą mieli jakieś uwagi, to niech sami dochodzą roszczeń w sądzie.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Regulamin forum