Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali
      
Dzisiaj jest 30-05-2017, 03:21

Regulamin forum
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06-02-2014, 23:29 
Offline
.

Rejestracja: 27-12-2012, 22:37
Posty: 38
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Teren wspólny tzn spółdzielni i właścicieli lokali uwłaszczonych. O pozwolenie na budowę sieci gazowej stara się inwestor - firma gazowa. Ta sieć gazowa tylko przebiega przez teren spółdzielni . Inwestycja nie jest związana z potrzebami mieszkańców spółdzielni. I tu jest pytanie kto powinien wystąpić o zgodę na ustanowienie służebności przesyłu, polegającej na wybudowaniu, eksploatacji, konserwacji i modernizacji tej sieci do współwłaścicieli - inwestor, czy spółdzielnia.
Pytam bo jesteśmy bombardowani przez spółdzielnię, że jeżeli nie wyrazimy notarialnie zgody na ustanowienie tej służebności na rzecz tej firmy gazowej to spółdzielnia będzie zmuszona wystąpić do sądu o wydanie zgody zastępczej. Inwestor czyli właściciel tej sieci nigdy bezpośrednio nie wystąpił o taką zgodę. Czemu mam wyrażać zgodę komuś, kto nawet nie raczył o nią wystąpić. Czegoś tutaj nie rozumie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07-02-2014, 07:50 
Offline
moderator

Rejestracja: 27-03-2006, 20:06
Posty: 7904
Podziękował : 172 razy
Otrzymał podziękowań: 734 razy
Inwestor zgłosił się do spółdzielni jako podmiotu zarządzającego i współwłaściciela większościowego, a spółdzielnia jako współwłaściciel większościowy " rozmawia" z Wami.
To spółdzielni przysługuje prawo zapisane w Kc:
Cytuj:
Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07-02-2014, 09:59 
Offline
.

Rejestracja: 27-12-2012, 22:37
Posty: 38
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
W takim razie czemu spółdzielnia o tym nie informuje. Czemu ustala przebieg trasy samodzielnie,czemu ustala koszty służebności samodzielnie.Totalny brak współpracy z pozostałymi udziałowcami. Dalej - przedmiotowe pozwolenie na budowę zostało zaskarżone do WSA, który anulował tą decyzję (jeszcze wyrok nie prawomocny).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07-02-2014, 10:29 
Offline
moderator

Rejestracja: 01-03-2011, 08:53
Posty: 1660
Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 133 razy
Czemu? ze względów zapewne czysto praktycznych.
Zarządza terenem, ma pełną wiedzę na ten temat, do niedawna (a może jeszcze w wielu miejsca jeszcze funkcjonować taka interpretacja) że mimo współwłasności miała prawo podejmować tego rodzaju decyzje a członek w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym mógł się sprzeciwiać itd itd.
Względem praktyki - jak praktycznie wyobrażasz sobie indywidualne ustalanie np. z powiedzmy 100 osób trasy,kosztów itd? Nierealne.
Natomiast dobrą praktyką byłaby informacja w zwyczajowy sposób (czyli np. klatki schodowe albo skrzynki), że taka a taka firma chce tej służebności, proponowana trasa jest taka i taka, uwagi i propozycje można zgłaszać tu i tam w terminie takim a takim a następnie informacja nt zgłaszanych uwag, zmian w związku z tym itd. W razie sporów - spotkanie z inwestorem który wyjaśni co i jak .

Z praktyki powiem - teraz np. ustalam kwestie związane z budową parkingów i chodników na 2 działkach gdzie mam w sumie około 240 współwłaścicieli z czego część jest nieosiągalna - po prostu pracuja za granicą. W takiej społeczności niewykonalnym jest zrealizowanie wszystkich pomysłów i roszczeń bo często się one wykluczają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07-02-2014, 20:21 
Offline
.

Rejestracja: 27-12-2012, 22:37
Posty: 38
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
ondrasz pisze:
Natomiast dobrą praktyką byłaby informacja w zwyczajowy sposób


I do tego zmierzam. Prosiłem o spotkania, zebrania z mieszkańcami (technicznie możliwe) o przedstawienie tematu. W przypadku podziału jednego mieszkania na dwa mniejsze potrafiono zwołać zebranie współwłaścicieli, notariusza i podjąć stosowną uchwałę.
W tym przypadku 100% tajemnicy, zero rozmów,informacji. I stąd takie nieufne podejście do działań zarządu. Nawet nie wiadomo czy ta firma gazowa udzieliła pełnomocnictw spółdzielni. Jakby nie podchodzić do sprawy - nim się poprosi o coś to chyba trzeba trochę dać coś od siebie, a nie tylko straszyć sądem. Co przy takim podejściu może być dyskusyjne czy sąd wyda taki werdykt.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


Regulamin forum


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Wyszukiwarka Google

Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Strona uzywa cookies (ciasteczek) dla poprawnego dzialania serwisu. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki.


PRZEPISY (pliki PDF)
USTAWA
O WŁASNOŚCI LOKALI
tekst jednolity ogłoszony
w dniu 18.11.2015 r.
Kodeks cywilny
art. 195-221
o współwłasności
Kodeks postępowania cywilnego
Prawo budowlane
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu
BAZY DANYCH
Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych