Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali
      
Dzisiaj jest 23-11-2014, 09:02

Regulamin forum




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 29-11-2013, 13:29 
Offline
.

Rejestracja: 29-11-2013, 12:11
Posty: 2
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Witam,

Dzisiaj otrzymaliśmy pismo z PGNiG, żeby przesłać do nich oświadczenie w którym zadeklarujemy, czy nieruchomość podlega podatkowi akcyzowemu za gaz czy też nie. Nieruchomość to wspólnota mieszkaniowa. Wg ustawy o podatku akcyzowy zwolnione z tego podatku są gospodarstwa domowe. Nie ma słowa o wspólnotach w których jest wytwarzane ciepło np. w kotłowni gazowej. Czy ma ktoś z Was interpretację Izby Skarbowej w tej kwestii?

Pozdrawiam
sqpiq


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29-11-2013, 22:13 
Offline
.
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06-02-2010, 17:36
Posty: 216
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Przepisy weszły w życie od 01.11. a Ty już chciałbyś mieć interpretację. :-)
Decyduje docelowe przeznaczenie gazu.
We wspólnotach mieszkaniowych są to gospodarstwa domowe.
Gorzej jak macie lokale użytkowe z gazem, wtedy trzeba wyliczyć procentowe udziały.
Jeśli nie macie wpisujecie 100 % przy gospodarstwach domowych.



Za ten post autor a-z otrzymał podziękowanie od irenalo
Ocena:11.11%
 
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02-12-2013, 11:00 
Offline
.

Rejestracja: 29-11-2013, 12:11
Posty: 2
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
No właśnie tak jest, że są jakieś lokale użytkowe, mieszkalne, trochę ogrzewanych części wspólnych. A czy wspólnota nie działa tutaj jako pośrednik? Chodzi o przypadek, gdzie wspólnota posiada kotłownie gazową wspólną i sprzedaje ciepło właścicielom lokali a kupuje gaz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02-12-2013, 12:28 
Offline
.

Rejestracja: 28-12-2009, 17:51
Posty: 1817
Podziękował : 19 razy
Otrzymał podziękowań: 394 razy
Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. 2013 poz. 1231 ):
Cytuj:
2. Zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby gazowe (...) przeznaczone do celów opałowych przez:
1) gospodarstwa domowe;

6. Warunkiem zwolnienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, jest:
3) w przypadku sprzedaży wyrobów gazowych (...):
– uzyskanie od nabywcy tych wyrobów oświadczenia, że nie używa tych wyrobów na inne potrzeby niż prowadzenie gospodarstwa domowego, w tym na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, albo oświadczenia o ilości tych wyrobów używanych na inne potrzeby niż prowadzone gospodarstwo domowe, w tym na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, określonej przez nabywcę proporcjonalnie do wykorzystanej na te potrzeby powierzchni nieruchomości z uwzględnieniem mocy urządzeń grzewczych.

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/komunikat.xsp?documentId=A8F68AD78FAB5F3BC1257C0D0032729C

Zgodnie z interpretacją PGNiG (http://www.pgnig.pl/dlafirmy/akcyzanagaz_nk):
Cytuj:
Finalnym nabywcą gazowym jest w szczególności podmiot, który nabywa paliwo gazowe na terytorium kraju, niebędący pośredniczącym podmiotem gazowym (art. 2 ust. pkt 19a Ustawy). Sprzedaż przez PGNiG paliwa gazowego finalnemu nabywcy gazowemu podlega opodatkowaniu akcyzą.
W przypadku tym na sprzedawcy ciąży obowiązek naliczania akcyzy i rozliczania się z fiskusem, na odbiorcy natomiast ciąży obowiązek wskazania sprzedawcy przeznaczenia paliwa gazowego. W tym celu należy złożyć w PGNiG stosowne oświadczenie. Na podstawie tego oświadczenia PGNiG przy sprzedaży paliwa gazowego zastosuje właściwą stawkę lub zwolnienie z akcyzy.

_________________
piotrusb


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03-12-2013, 14:39 
Offline
.

Rejestracja: 15-07-2007, 10:27
Posty: 109
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Witam
Mam dylemat jak wypełnić oświadczenie. Stan faktyczny: Jedna wspólnota posiadająca własną kotłownie, ogrzewanie tylko własnego budynku bez c w u. Jesteśmy zwolnieni z akcyzy czy nie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03-12-2013, 15:07 
Offline
.

Rejestracja: 28-12-2009, 17:51
Posty: 1817
Podziękował : 19 razy
Otrzymał podziękowań: 394 razy
Macie tylko lokale mieszkalne, czy również użytkowe?

_________________
piotrusb


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna


Regulamin forum


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  


Wyszukiwarka Google

Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Strona uzywa cookies (ciasteczek) dla poprawnego dzialania serwisu. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki.


PRZEPISY (pliki PDF)
Ustawa o własności lokali
Kodeks cywilny
art. 195-221
o współwłasności
Kodeks postępowania cywilnego
Prawo budowlane
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu
 Apartament
 Warszawa Ursynów

 bezpośrednio
 4 pokoje, 128 m2
 cena - 1.100.000 PLN

 nowoursynowska.waw.pl
BAZY DANYCH
Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych