Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali

Dzisiaj jest 02-09-2014, 23:14

Regulamin forum

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
.

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Chciałabym wiedzieć jakie sa moje prawa jako właściciela lokalu we wspólnocie
Co mogę wymagać od zarządcy/zarządu

Chodzi o to że chciałabym sprawdzić dokumentacje wspólnoty - np podjęte uchwały a w szczególności dokumenty dotyczące przeprowadzonego remontu (nikt obecnie we wspólnocie nie ma dokładnej wiedzy na ten temat)
Czy zarządca może mi odmówić ??

Czy mogłabym prosić o akty prawne na które ewentualnie mogłabym sie powołać w rozmowie z zarządcą

z góry dziękuje

.

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Nie może.
Art. 29 ust. 3
Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.

Ustawa o własności lokali

.

Podziękował : 27 razy
Otrzymał podziękowań: 346 razy
Ustawa o własności lokali:

"Art. 6. Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. /.../"

Właścicielem dokumentacji Wspólnoty nie jest zarząd, a Wspólnota, czyli ogół właścicieli - co za tym idzie - Zarząd nie ma wyłączności na dysponowanie dokumentami. W grę zatem wchodzi wręcz kodeks karny:

Art. 276. Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dodatkowo - znowu Ustawa o własności lokali:

Art. 27. Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie
nieruchomością wspólną. /.../

Art.29. pkt 3. Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.

Nie można też, co do zasady, zasłaniać się ochroną danych osobowych. Stanowisko GIODO w tej sprawie jest następujące:

„Z przepisów Księgi Drugiej Tytułu I Działu IV kodeksu wynika, że współwłaściciele dla prawidłowego zarządzania współwłasnością muszą znać dane osobowe pozostałych współwłaścicieli. Zgodnie bowiem z jego art. 200, "każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną". Podobnie wskazana wyżej ustawa o własności lokali w art. 29 ust. 3 stanowi, że prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu. Z powołanych przepisów wynika zatem uprawnienie każdego współwłaściciela dostępu do dokumentacji związanej z zarządzaniem nieruchomością. Wskazać w tym miejscu należy, iż zakres danych i informacji udostępnianych współwłaścicielom powinien być adekwatny do ich potrzeb związanych ze zgodnym z prawem celem udostępnienia.”

Całość:
http://www.giodo.gov.pl/364/id_art/983/j/pl/

.

Podziękował : 4 razy
witam
jakbym czytał o mojej wspólnocie ]:)
tez jestem w podobnej sytuacji - nowy we wpólnocie i z tego co wiem to u nas sytuacja wyglada tak samo - nikt nic nie wie :confused:
mam jednak pytanie
czy moge zrobić ksero dokumentów - wiem że z uchwałami nie powinno być problemów ale czy moge mieć kopie np umowy miedzy zarzadca a wspolnotą (zakres obowiazków) , kopie protokołu odbioru remontu i innych ważnych dla mnie dokumentów
oraz czy moge wymagać od zarządcy pisma z informacją o stanie finansowym wspólnoty - nikt bowiem nie wie ile jest pieniędzy na koncie,jakie opłaty są ponoszone baaa wiem nawet że coniektórzy nie płaca ale zarządca nic nie robi - istny koszmar
i czy jest jakaś możliwośc prawna jeśli zarzadca odmówi tych informacji?

z góry dziekuje za odpowiedz

Ostatnio zmieniony 02-02-2011, 19:39 przez Misiek, łącznie zmieniany 2 razy

moderator
Awatar użytkownika

Podziękował : 110 razy
Otrzymał podziękowań: 159 razy
NIKT nie ma prawa odmawiać wglądu do dokumentacji członkom Wspólnoty
http://wspolnota.net.pl/viewtopic.php?t=3483
http://wspolnota.net.pl/viewtopic.php?t=4970
http://wspolnota.net.pl/viewtopic.php?t=3524

Ponieważ
Cytuj:
Art. 27. Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Nie uchybia to jednak przepisom art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1.

Ostatnio zmieniony 03-02-2011, 10:17 przez jaceko, łącznie zmieniany 1 raz

Za ten post autor jaceko otrzymał podziękowanie od Misiek
Ocena:11.11%

.

Podziękował : 4 razy
dziekuje za odpowiedz
ale mam jeszcze jedno pytanie
dzisiaj członek zatrządu "powalił " mnie stwierdzeniem że " nie mam prawa wglądu w dokumenty wspólnoty,moge przeglądać tylko te które są ważne po dacie wykupu mojego mieszkania "
przyznam że ręce mi opadły jak to usłyszałem moim komentarzem był tylko głośny smiech bo cóż innego mogłem zrobić

przy okazji tego błyskotliwego stwierdzenia pani ta powołała się na przepisy
pytam was więc jakie to są przepisy które wyraźnie stwierdzają od kiedy można mieć wgląd w dokumenty ??
bo przyznam że nic takiego nie znalazłem no ale może ja czytać nie potrafie ?? (przepraszam za ironie ale członek zarządu to starsza kobieta i z racvji jej wieku nie mam zamiaru się sprzeczać z tą panią)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Regulamin forum