Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali
      
Dzisiaj jest 25-07-2014, 20:15

Regulamin forum




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 27-09-2009, 21:40 
Offline
.

Rejestracja: 18-08-2009, 21:15
Posty: 476
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
call_ey pisze:
- wniosek z tego jest oczywisty że nie może być w regulaminie umieszczonego sposobu naliczania jakiegoś maksymalnego zużycia lokali sąsiednich itp. bo taki właściciel oprotestuje to i racja będzie po jego stronie! Właściciel ma zapłacić za faktycznie zużyte ciepło w jego mieszkaniu oraz za ciepło zużyte do podgrzania wody.


OK- w jaki zatem sposób określić zużycie jeśli ciepłomierz jest popsuty, albo plomby zerwane?

call_ey pisze:
W Biuletynie URE nr. 1 /2004 jest artykuł doradców prezesa URE w którym m.in. znajdują sie stwierdzenia, że niemożliwe jest dokładne określenie ilości ciepła zużytego w poszczególnych lokalach (nawet ciepłomierzami), że m.in. wodomierze ciepłej wody mierzą tylko metry sześcienne a nie ciepło zużyte do ogrzania tych metrów sześciennych itd.


W jaki zatem sposób określić ilość ciepła zużytego na c.w.u.? Tylko poprzez zamontowanie oddzielnego licznika ciepła w GJ na wymienniku ogrzewającym c.w.u.? I wtedy będzie dobrze? A co ze stratami wynikającymi z cyrkulacji wody w układzie?

Ustawa nie daje odpowiedzi na wiele pytań, gdyby w ustawie zawarte były odpowiedzi to nie potrzebny byłby regulamin...

Wydaje mi się że kwestia śmieci i zimnej wody mogłaby być poza regulaminem bo tutaj nie ma specjalnej wątpliwości - po prostu wg liczników a reszta po udziałach


Chcę jeszcze dodać, że mamy lokale mieszkalne i przynależne garaże (nieogrzewane, w podziemiu) Kilka garaży jest samodzielnych.

Dodaję to, bo nie wiem na ile to że garaże są nieogrzewane powinno mieć odzwierciedlenie w podziale kosztu stałego (opłaty za zamówioną moc). Kierowałem się uowl w której jest napisane że koszty po udziałach powinny być dzielone...


Ostatnio zmieniony 27-09-2009, 21:45 przez ourson, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27-09-2009, 22:27 
Offline
.

Rejestracja: 22-05-2009, 15:45
Posty: 480
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
W sytuacjach awaryjnych podstawą naliczeń powinny być (tak mi się wydaje) poniższe akty prawne:

Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków
Art. 26.
2. Jeżeli odbiorcą usług jest wyłącznie właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych, jest on obowiązany do rozliczenia kosztów tych usług. Suma obciążeń za wodę lub ścieki nie może być wyższa od ponoszonych przez właściciela lub zarządcę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.
Art. 27. 1. Ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazania wodomierza głównego, a w przypadku jego braku - w oparciu o przeciętne normy zużycia wody.


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI1) z dnia 9 października 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło
§ 7 ust. 6. W przypadku wytwarzania ciepła w lokalnym źródle ciepła, które nie jest wyposażone w układ pomiarowo-rozliczeniowy, taryfa zawiera stawki opłaty miesięcznej i sezonowej; stawki te wyraża się w złotych za MW zamówionej mocy cieplnej lub w złotych za metr kwadratowy powierzchni lokali.
§ 33. W przypadku odbiorców zasilanych z lokalnych źródeł ciepła, niewyposażonych w układy pomiarowo-rozliczeniowe, o których mowa w § 7 ust. 6, rodzaje opłat pobieranych od odbiorców ciepła oraz podstawa i sposób ich obliczania powinny być określone w umowie sprzedaży ciepła, a wysokość tych opłat oblicza się w następujący sposób:
1) opłata miesięczna, pobierana w każdym miesiącu, stanowi iloczyn stawki opłaty miesięcznej dla danego rodzaju lokalnych źródeł ciepła i powierzchni lokali w obiektach odbiorcy;
2) opłata sezonowa, pobierana przez 7 miesięcy sezonu grzewczego, stanowi iloczyn stawki opłaty sezonowej dla danego rodzaju lokalnych źródeł ciepła i powierzchni lokali w obiektach odbiorcy.
§ 37. 1. W przypadku uszkodzenia lub stwierdzenia nieprawidłowych wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego, w okresie braku prawidłowego pomiaru ilości i parametrów nośnika ciepła, wysokość opłat ustala się w sposób określony w rozporządzeniu, o ile umowa sprzedaży ciepła, umowa o świadczenie usług przesyłania i dystrybucji albo umowa kompleksowa nie stanowi inaczej.
2. W przypadku uszkodzenia układu pomiarowo-rozliczeniowego, o którym mowa w ust. 1, ilość ciepła dostarczonego w okresie braku prawidłowego pomiaru, oznaczoną symbolem "Qb", oblicza się według wzoru:

Ob = [Qow (tw - tb) : (tw - to) + Qcwt] x hb : ho

....itd.... (rozporządzenie to określa też dokładnie sposób rozliczeń miedzy poszczególnymi odbiorcami końcowymi w lokalach)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 14 stycznia 2002 r.
w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody.

§ 1. Ustala się przeciętne normy zużycia wody dla poszczególnych odbiorców usług, stanowiące podstawę ustalania ilości pobranej wody w razie braku wodomierza głównego.
===================
Jedna uwaga - to wszystko są moje interpretacje, czyli ustalenia do dyskusji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27-09-2009, 22:34 
Offline
.

Rejestracja: 22-05-2009, 15:45
Posty: 480
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Uzupełnienie jeszcze:
Zgadzam się że ustawa nie daje odpowiedzi na wiele pytań - po to słusznie uchwala się regulamin aby wszelkie watpliwości były rozwiane. Z tym, że uważam iż nie należy w regulaminie dokonywać ustaleń wykraczających poza pewien określony zakres ram prawnych wynikający z innych przepisów.
Życie równiez podpowiada jak rozwiązywać tego typu problemy.
Nie chcę tutaj rozwijać tematu ale są słynne wyroki SA z Poznania i Wyrok SN
- jak należy postępować gdy nie jest możliwe dokładne określenie (zmierzenie) ilości danego "medium" dopstarczanego do lokali jak też i odwrotnie czyli np. śmieci wytwarzanych w lokalach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27-09-2009, 22:38 
Offline
.

Rejestracja: 18-08-2009, 21:15
Posty: 476
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Ok czyli w przypadku zepsucia licznika, zerwania plomb należy naliczyć wg średniego zużycia w budynku?

a z faktem zerwania plomby na Policję?


A co z c.w.u.? Czy sposób 0,28 GJ/m3 wody jest zły? Takie jest mniej więcej zużycie w tej chwili u nas na węźle.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28-09-2009, 00:05 
Offline
.

Rejestracja: 12-03-2008, 23:10
Posty: 514
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
ourson pisze:
OK- w jaki zatem sposób określić zużycie jeśli ciepłomierz jest popsuty, albo plomby zerwane?

Ciepłomierze pokazujące zużycie w każdym lokalu powinny być zinstalowane
w zamkniętych skrzynkach na klatkach schodowych, do których to skrzynek
dostęp ma tylko zarząd wspólnoty, lub/i też osoby przez ten zarząd
upoważnione.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29-09-2009, 14:40 
Offline
.

Rejestracja: 04-10-2008, 18:42
Posty: 257
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
ourson pisze:
A co z c.w.u.? Czy sposób 0,28 GJ/m3 wody jest zły?

Wręcz przeciwnie. Jest dobry.
ourson pisze:
Ustawa nie daje odpowiedzi na wiele pytań

Niech ktoś pokaże mi ustawę, która daje odpowiedzi na wszystkie pytania. Oddam temu komuś wszystko, co mam.
ourson pisze:
A co ze stratami wynikającymi z cyrkulacji wody w układzie?

Jak to co? Wspomniane straty stanowią składnik całkowitej energii potrzebnej na przygotowanie c.w.u., tak więc koszt podgrzania ciepłej wody uwzględnia (lub powinien uwzględniać) również koszt strat cyrkulacji.

_________________
ciurlać partacze lenie pijaki - [cenzura białych skarpetek] słownik taki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna


Regulamin forum


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  


Wyszukiwarka Google

Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Strona uzywa cookies (ciasteczek) dla poprawnego dzialania serwisu. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki.


PRZEPISY (pliki PDF)
Ustawa o własności lokali
Kodeks cywilny
art. 195-221
o współwłasności
Kodeks postępowania cywilnego
Prawo budowlane
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu
 Apartament
 Warszawa Ursynów

 bezpośrednio - 128 m2
 cena - 1.199.000 PLN

 ursynow.biz.pl
BAZY DANYCH
Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych