Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali
      
Dzisiaj jest 30-05-2017, 03:21

Regulamin forum
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 13-03-2011, 12:08 
Offline
.

Rejestracja: 07-09-2010, 10:26
Posty: 910
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 31 razy
Czy u was CIT jest zgodny ze sprawozdaniem finansowym?

IMO do wyboru mamy - albo baaardzo ogólny rachunek wyników (i wynik taki jak w CIT), albo zrobienie go memoriałowo (i wynik niezgodny z CIT - no, chyba że zaistnieje cudowna sytuacja i wszyscy wpłacą dokładnie tyle ile mieli naliczeń).

Przepisy i interpretacje dosyć jasno precyzują (co najwyżej niektórzy zarządcy twierdzą inaczej - ale podstaw nie podają), że przychodami są OTRZYMANE pieniążki. I tak powinno być w CIT.

Ale czy tak samo ujmują to Wasze wspólnoty w sprawozdaniu i w CIT? O ile dosyć łatwo podać zbiorczą kwotę wpływów - o tyle rozbić na media, UNW czy jeszcze jakieś fundusze celowe trudno. Bo skąd mamy wiedzieć, że jak ktoś niedopłacił złotówki, to za UNW, wodę czy dorobienie zagubionego klucza do furtki?

Nie ma żadnych przepisów mówiących, jak ma wyglądać sprawozdanie finansowe wspólnoty mieszkaniowej - nie obowiązuje UoR, rozporządzenie o KPiR, rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej ani żadne inne.
Czyli jedynym, co reguluje wygląd sprawozdania jest uchwała. Co, jeżeli nie reguluje ona precyzyjnie wszystkich kwestii?
Moim zdaniem w sprawozdaniu potrzeba więcej szczegółów - osobno rozliczyć UNW, osobno media, osobno FR, osobno fundusze celowe. Zazwyczaj wpłaty są na dwa konta (FR i reszta). Jak więc rozbić tę resztę na poszczególne kategorie? Kasowo - nie wyobrażam sobie.
Więc pozostaje zrobienie sprawozdania memoriałowo. Naliczenia zaliczek i rozliczenia mamy na poszczególne kategorie - więc żaden problem.

Ale przecież w CIT musimy kasowo.
Dlaczego? Jakby ktoś miał wątpliwości, to przegrzebałem właśnie temat - i dla mnie stanowisko fiskusa jest jednoznaczne:

IPPB3/423-1560/08-5/EŻ
W kwestii pytania nr 2, Wspólnota wyjaśnia, iż przedmiotowe opłaty są naliczane w okresie miesięcznym na wydruku "zaliczka eksploatacyjna" z przeznaczeniem na fundusz remontowy i przekazywana właścicielom lokali korzystającym niewłaściwie z części wspólnej nieruchomości w terminie miesiąca następnego po miesiącu, którego dotyczą. Zastosowanie w tym przypadku znajdzie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są w szczególności OTRZYMANE pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Wspólnota słusznie zauważa, że wpłaty zaliczek na utrzymanie nieruchomości nie pochodzą z działalności gospodarczej lecz z rozliczeń pomiędzy właścicielami lokali we Wspólnocie.

IPPB3/423-1560/08-5/EŻ
Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 ustawy, przychodami są między innymi otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Zatem, wpłacane przez członków Wspólnoty zaliczki na poczet kosztów zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, kosztów związanych z utrzymaniem pojedynczego lokalu oraz uiszczone odsetki z tytułu nieterminowych wpłat w/w zaliczek stanowią dla Wspólnoty przychody podatkowe w momencie ich otrzymania.

USII/423/20/2007
Oznacza to, że wszystkie środki jakie wpływają na rachunek wspólnoty stanowią w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jej przychód. Dotyczy to również uiszczonych przez jej członków zgodnie z art. 15 ww. ustawy o własności lokali zaliczek w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu, o których mowa w art. 14 tej ustawy

IPPB3/423-552/09-4/EŻ
Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Zatem, stosownie do zapisu art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zaliczki na pokrycie kosztów bieżącego utrzymania nieruchomości wpłacane przez właścicieli lokali, jako otrzymane pieniądze, są przychodem z chwilą ich faktycznego otrzymania, tj. w dniu, w którym środki te wpłynęły na rachunek bankowy Wspólnoty.

_________________
Jeśli nienormalne trwa dostatecznie długo, staje się normalnym. Tylko że kiedy trzeba było coś wyjaśnić osobom trzecim, brzmiało to dziwnie.
Terry Pratchett


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16-03-2011, 18:49 
Offline
.

Rejestracja: 07-09-2010, 10:26
Posty: 910
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 31 razy
Nikt nie wie, czy kwoty w sprawozdaniu są takie same, jak w CIT?

_________________
Jeśli nienormalne trwa dostatecznie długo, staje się normalnym. Tylko że kiedy trzeba było coś wyjaśnić osobom trzecim, brzmiało to dziwnie.
Terry Pratchett


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17-03-2011, 11:13 
Offline
.

Rejestracja: 24-02-2010, 14:19
Posty: 28
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
W naszj wspólnocie nie są. W sprawozdaniu finansowym (rocznym) przychody pokazujemy memoriałowo. Do cit przychody są korygowane o te nie stanowiące przychodów podatkowych. W praktyce wpisujemy obroty strony Ma konta 210 - rozrachunki z właścicielami (bez BO). Innym sposobem może być zaprowadzenie analityki do konta przychodów np: tworzymy jednostopniową analitykę z podziałem na przychody podatkowe i przychody nie statnowiące przychodów podatkowych.
Do US sporządzamy zestawienie przychodów i kosztów podatkowych. Zestawienie różni się od sprawozdania finansowego o pozycje nie stanowiace przychodów podatkowych i kosztów podatkowych.


Ostatnio zmieniony 17-03-2011, 11:18 przez snowflake, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17-03-2011, 11:18 
Offline
.
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-08-2010, 07:10
Posty: 26
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
nie są takie same - w CIT wykazujesz jako przychód to co faktycznie wpłynęło na konto Wspólnoty a na sprawozdaniu to, co jest naliczone bo nie jesteś w stanie, jak sam z reszta napisałeś:

Kaizen pisze:
skąd mamy wiedzieć, że jak ktoś niedopłacił złotówki, to za UNW, wodę czy dorobienie zagubionego klucza do furtki?


nawet mając odrębne konta na wpłaty zaliczek na utrzymanie nieruchomości wspólnej a osobno na FR.

Z tym, że to tylko mój punkt widzenia ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24-03-2011, 10:37 
Offline
.
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-08-2010, 07:10
Posty: 26
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
snowflake pisze:
Zestawienie różni się od sprawozdania finansowego o pozycje nie stanowiace przychodów podatkowych i kosztów podatkowych.


a możesz szerzej napisać co jest kosztem/przychodem podatkowym a co nie ?


i jeszcze jedno pytanie: czy jako koszt uzyskania przychodu uznac można faktury, które zostały zapłacone przez bank pieniędzmi z udzielonego wspólnocie kredytu ? Jeżeli tak to czy biorę pod uwagę kwote wszystkich zapłaconych przez bank faktur czy tylko to co zostało zwrócone do banku w postaci spłaty kapitału ? (nie wiem czy nie namotałam za bardzo...)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24-03-2011, 10:47 
Offline
.

Rejestracja: 07-09-2010, 10:26
Posty: 910
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 31 razy
majka74 pisze:
Jeżeli tak to czy biorę pod uwagę kwote wszystkich zapłaconych przez bank faktur czy tylko to co zostało zwrócone do banku w postaci spłaty kapitału ? (nie wiem czy nie namotałam za bardzo...)


Nie ma znaczenia, czy/jak faktura została zapłacona. Jest faktura na wykonaną usługę/dostarczony towar - jest koszt podatkowy.
Wyjątkiem są faktury na zaliczki - one stają się kosztem dopiero po wykonaniu usługi/dostawie towaru.

Co do różnic między CITem a sprawozdaniem - nie przychodzą mi w tej chwili do głowy żadne inne różnice niż wynikające z ujęcia w sprawozdaniu naliczeń a w CIT faktycznych wpłat. Ale to, oczywiście, zależy jakie zasady sporządzania sprawozdania ktoś sobie przyjmie (bo żadne przepisy tego nie regulują - ale większość wzoruje się na onegdaj obowiązującym Rozporządzeniu w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nie będących spółkami handlowymi, nie prowadzących działalności gospodarczej albo na Ustawie o rachunkowości)

_________________
Jeśli nienormalne trwa dostatecznie długo, staje się normalnym. Tylko że kiedy trzeba było coś wyjaśnić osobom trzecim, brzmiało to dziwnie.
Terry Pratchett


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna


Regulamin forum


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron


Wyszukiwarka Google

Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Strona uzywa cookies (ciasteczek) dla poprawnego dzialania serwisu. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki.


PRZEPISY (pliki PDF)
USTAWA
O WŁASNOŚCI LOKALI
tekst jednolity ogłoszony
w dniu 18.11.2015 r.
Kodeks cywilny
art. 195-221
o współwłasności
Kodeks postępowania cywilnego
Prawo budowlane
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu
BAZY DANYCH
Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych