Wspólnota Mieszkaniowa

forum właścicieli lokali
      
Dzisiaj jest 24-07-2014, 22:04

Regulamin forum




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 27-02-2011, 18:04 
Offline
.

Rejestracja: 27-02-2011, 17:48
Posty: 3
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Witam wszystkich serdecznie!

Szukam wsparcia w następującej sprawie:
W 2010 utworzyliśmy WM odchodząc ze SM która przez ponad 30 lat zarządzała naszą nieruchomością. W związku z tym, zwróciliśmy się do SM o podanie stanu i przelanie środków zgromadzonych na naszym Funduszu Remontowym na konto nowego funduszu WM. Oczywiście chodziło o środki które były ewidencjonowane od 2007 roku. Kwota nie jest zawrotna bo wynosi około 15 tys. zł ale jednak są to NASZE pieniądze.

SM podała wysokość zgromadzonych środków, jednak odpisała że Ustawa nakłada na nią obowiązek ewidencjonowania ale już nie mówi, że takie środki ma zwracać przy wyodrębnieniu się Wspólnoty. Na kolejne pisma SM nie raczyła nawet odpowiedzieć.

Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jak wymusić na spółdzielni zwrot wkładów na fundusz remontowy? Na jakie przepisy się powołać?

pozdrawiam
casimir


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27-02-2011, 22:42 
Offline
.
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27-02-2011, 08:10
Posty: 15
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Dzieje się tak, bo przepisy są niejasne.

_________________
Facet rozróżnia trzy kolory .. czarny, biały i kolorowy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27-02-2011, 23:12 
Offline
.

Rejestracja: 28-12-2006, 21:22
Posty: 6179
Podziękował : 144 razy
Otrzymał podziękowań: 378 razy
casimir pisze:
SM podała wysokość zgromadzonych środków, jednak odpisała że Ustawa nakłada na nią obowiązek ewidencjonowania ale już nie mówi, że takie środki ma zwracać przy wyodrębnieniu się Wspólnoty. Na kolejne pisma SM nie raczyła nawet odpowiedzieć.

To prawda - przepisy nie regulują kwestii rozliczeń między SM a powstającą na bazie jej zasobów wspólnotą mieszkaniową. Wasza spółdzielnia powołuje się zapewne na przepisy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych:
Cytuj:
Art. 4. 4^1. Zarząd spółdzielni prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości:
1) ewidencję i rozliczenie przychodów i kosztów, o których mowa w ust. 1-2 i 4;
2) ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego zgodnie z art. 6 ust. 3; ewidencja wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości powinna uwzględniać wszystkie wpływy i wydatki funduszu remontowego tych nieruchomości.

Nie ma przepisu, na podstawie którego możecie wyegzekwować podziału funduszu remontowego między SM a wspólnotę.

_________________
Obrazek Piszę poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04-03-2011, 13:43 
Offline
moderator

Rejestracja: 01-03-2011, 08:53
Posty: 1555
Podziękował : 56 razy
Otrzymał podziękowań: 108 razy
Powstająca Wspólnota nie jest następcą prawnym Spółdzielni.
Jest zupełnie odrębnym podmiotem i nie ma prawa do czegokolwiek w sensie rozliczeń funduszy od Spółdzielni. Podobnie Spółdzielnia nie ma prawa żądania od Wspólnoty spłacania jakichkolwiek poniesionych przez Spółdzielnię nakładów na np remonty.
Tak więc ani Wspólnota do Spółdzielni ani Spółdzielnia do Wspólnoty nie mają względem siebie żadnym roszczeń.

Troszkę inna sprawa wygląda na kierunku właściciel - Spółdzielnia i Spółdzielnia - właściciel.
Tutaj mogłoby dojść do roszczenia Spółdzielni względem właściciela i nie wiem czy by Spółdzielnia nie wygrała. Natomiast były członek Spółdzielni mógłby mieć roszczenie ale tylko do funduszu remontowego za okres od nowelizacji ustawy o spółdzielniach (2007rok) do czasu odłączenia się od Spółdzielni.
Za wcześniejszy okres NIE ponieważ to nie był fundusz remontowy nieruchomości a fundusz remontowy spółdzielni jako całości..
Do tego trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w przypadku zwrotu byłym członkom spółdzielni pieniędzy powstałby obowiązek podatkowy - każdy dostałby PIT i musiałby w US rozliczyć podatek... Ot taki urok prawa podatkowego w Polsce...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06-03-2011, 07:58 
Offline
.

Rejestracja: 27-02-2011, 17:48
Posty: 3
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
ondrasz pisze:
Za wcześniejszy okres NIE ponieważ to nie był fundusz remontowy nieruchomości a fundusz remontowy spółdzielni jako całości..
Do tego trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w przypadku zwrotu byłym członkom spółdzielni pieniędzy powstałby obowiązek podatkowy - każdy dostałby PIT i musiałby w US rozliczyć podatek... Ot taki urok prawa podatkowego w Polsce...


Dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi. Oczywiście - jak napisałem wcześniej - chodzi mi o odzyskanie pieniędzy ewidencjonowanych od 2007. Czy w takim razie każdy właściciel lokali mógłby wystąpić o zwrot swojej części wkładu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07-03-2011, 17:09 
Offline
moderator

Rejestracja: 01-03-2011, 08:53
Posty: 1555
Podziękował : 56 razy
Otrzymał podziękowań: 108 razy
To nie boli i nic nie kosztuje więc takie pisemko każdy z byłych członków albo przynajmniej jeden mógłby wysmażyć - o rozliczenie funduszu remontowego i zwrot nadwyżki. Gorzej gdyby się okazało że trzeba dopłacić :)
Napisać i złożyć na biurze podawczym. Spółdzielnia odpowie wcześniej zapewne zasięgając opinii prawnej - czas odpowiedzi wynika ze statutu, zwykle 30 dni.
A jak już odpowie można zastanawiać się co dalej.
Osobiście jestem bardzo ciekawy czym by się to skończyło tym bardziej że będąc na wielu szkoleniach co wykładowca to inne zdanie na ten temat...
Wg mnie bez sprawy sądowej się nie obędzie..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna


Regulamin forum


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  


Wyszukiwarka Google

Nowości Nowości Mapa Strony Mapa Strony Index Mapy strony Index Mapy strony RSS RSS Lista kanałów Lista kanałów

Strona uzywa cookies (ciasteczek) dla poprawnego dzialania serwisu. Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki.


PRZEPISY (pliki PDF)
Ustawa o własności lokali
Kodeks cywilny
art. 195-221
o współwłasności
Kodeks postępowania cywilnego
Prawo budowlane
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu
 Apartament
 Warszawa Ursynów

 bezpośrednio - 128 m2
 cena - 1.199.000 PLN

 ursynow.biz.pl
BAZY DANYCH
Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych